Radni za podwyżką cen śmieci

Grodzisk Maz.

Na poniedziałkowej, nadzwyczajnej sesji grodziscy radni przyjęli uchwałę wprowadzającą nowe stawki opłat za wywóz śmieci. To już druga podwyżka w ciągu ostatnich miesięcy.

Z problemem rosnących cen wywozu odpadów borykają się wszystkie gminy naszego regionu. We wszystkich w ostatnich miesiącach radni decydowali o podwyższeniu opłat obawiając się wypowiedzenia umów przez firmy odbierające śmieci. Nie inaczej jest w Grodzisku. Na poniedziałkowej, nadzwyczajnej sesji radni zgodzili się na wprowadzenie nowych cen: 25 zł od osoby za odpady segregowane i 39 zł od osoby za zmieszane.

Wyższe stawki wejdą w życie 1 października. Jak zapewnił w rozmowie z nami burmistrz Grzegorz Benedykciński, będą obowiązywać przez rok. W tym czasie gmina będzie starała się znaleźć wyjście z tej trudnej sytuacji. – Gmina nie ma prawa dopłacać do zbiórki i utylizacji śmieci. Przeprowadziliśmy dwa przetargi. W ich wyniku otrzymaliśmy określoną cenę. To podzielone przez liczbę mieszkańców daje konkretną kwotę. Próbujemy część zielonych odpadów czy gruzu zagospodarować we własnym zakresie aby tę cenę zmniejszyć. To cena, która ma obowiązywać przez rok. Jeżeli się okaże, że przetarg za pół roku nadal przyniesie tak wysokie ceny, to rozpatrzę wtedy uruchomienie tego typu działalności przez Zakład Gospodarki Komunalnej jeśli w wyniku kalkulacji będzie to tańsze rozwiązanie – zaznacza burmistrz Grodziska.

 •  
 •  
 •   
 •  
 •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 19

19 odpowiedzi na “Radni za podwyżką cen śmieci”

 1. Anonim pisze:

  To głównie producenci powinni płacić za odpady a nie konsumenci. To producent decyduje jak opakowany jest jego wyrób.
  Cygan zawinił a kozę powiesili.

 2. Seba pisze:

  Pisiurwy do gazu ! Mamy was dosc !

  • Zed pisze:

   Wzorcowy przykład inteligentnego inaczej. Korzeni rodzinnych można tylko się domyślać

   • X pisze:

    Zed, ale przecież Seba ma rację. I nie trzeba być zaraz za po żeby widzieć co sie dzieje. Te wszystkie daniny i podatki narzucane przedsiębiorcom, kolejne podatki dorzucane do ceny paliwa, to wszystko przenosi sie na klientów, bo wiadomo że jak przedsiębiorca ma coraz więcej wydatków to musi podnieść cenę usług. Kto uwierzył jaśnie nam miłościwie panującym że to wszystko wezmą na siebie przedsiębiorcy jest po prostu zwykłym baranem. Do tego dochodzą podatki i daniny w życiu codziennym i z tego waszego ukochanego i wychwalanego 500+ robi sie 1000-

    • Zed pisze:

     Następny który uwierzył, że jest rzetelne uzasadnienie podwyżki prawie o 100%. To by wymagało podwyżki podatków, paliwa itp o 300%. Pewnie firmy wykorzystują nadarzającą się okazję a nawet nie ma pewności czy nie bez zmowy z władzami lokalnymi.

     • Wilku Starszy pisze:

      Przyczyny są takie jak podano tutaj: https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/dlaczego-i-o-ile-wzrosna-oplaty-za-odbior-odpadow-6128.html

      Oczywiście, że jest jakieś rzetelne wytłumaczenie. Chociażby takie, że obecnie jedziemy na stawkach z kontraktów zawartych przed kilkoma laty. Wystarczy, że koszty rosły stopniowo z roku na rok i do teraz skumulowała się dość istotna podwyżka. Do tego doszły wymagania zaostrzonej ostatnio ustawy o gospodarowaniu odpadami, droższe paliwo, wizja podwyżek cen energii i niepewność co do prawa, bo PiS potrafi przegłosować nową ustawę w jedną noc. Ryzyko też się wkalkulowuje licząc wyższą cenę.
      I mamy to co mamy. Pewna część tych kosztów jest niemożliwa do uniknięcia, ustawa musiała być zaostrzona, bo mieliśmy patologię zwożenia tu śmieci z Europy i podpalania ich.

     • Zed pisze:

      @WilkuStarszy
      Tak dla zobrazowania i przybliżenia realności.
      Załóżmy dla prostoty rachunków 25tyś gospodarstw średnio po 2 osoby czyli 50tyś odbiorców przed podwyżką po 10PLN a po podwyżce po 20PLN.
      Przed podwyżką 500tyś PLN miesięcznie. Zakładam taki rozkład:
      Płace 100tyś zł,
      Koszty stałe 100tyś zł,
      Koszty usługi 200tyś,
      Zysk 100tyś zł.
      Po podwyżce 1 mln miesięcznie. A tak widzę rozkład tej kwoty:
      Płace 150tyś (wzrost +50%),
      Koszty stałe 150tyś zł (wzrost +50%),
      Koszty usługi 300tyś (wzrost +50%),
      Zysk 400tyś zł (wzrost +300%).
      I takie jest „rzetelne wytłumaczenie”.

     • Wilku Starszy pisze:

      Dobrze ze u siebie termin „rzetelne wytlumaczenie” dales w cudzyslow bo ono wlasnie taki spoaob jest rzetelne. Zalozyles sobie z czapy, ze wiekszosc podwyzki stanowi podniesienie zysku i zadowolony.
      Tymczasem przyczyny sa duzo bardziej zlozone i skomplikowane co przytoczylem w artykule ale zdazylem zauwazyc wyborca ktorej partii jestes a tacy lubia proste i nieskomplikowane wytłumaczenia.
      Jest cos nie tak z czyms? Znaczy ze ktos jest zlodziej/ oszust/ klamca/ zdrajca, niepotrzebne skreslic.

 3. aw4efaw4fawf pisze:

  powstają automaty które płaca za odpady, a my płacimy podatki, musimy segregować odpady na czymś ktoś zarabia, bo dostaje gotowca i jeszcze mało.

  • dyr PGR pisze:

   100% Kiedy w Grodzisku będzie automat do śmieci lub punkt 24/7 do bezpłatnego zawożenia śmieci.
   Na zachodzie tak jest. W eurokołchozie tak jest

 4. Pis to zrobił pisze:

  Czemu pis uwolnił te ceny? Czemu pis doprowadził do takiej sytuacji że to drożeje? Gdzie polityka rządu odnośnie odpadów? Pis to dno!!

 5. Olo pisze:

  Radni bezradni bezmyślnie przyklepali podwyżkę ale nic to najważniejsze, że będzie nowy ratusz i następne magazyny dla świetlanej przyszłości burmistrza.

 6. dzieki radni! pisze:

  no i fajnie. znow okoliczne lasy beda pieknym pejzażem rozkladajacych sie smieci przy takim tepie podwyzek

 7. Brwinowianin pisze:

  jacy radni (PO) , takie decyzje 🙂 A potem przy urnie i tak zagłosujecie na PO prawda ? No bo przecież na nich głosują Ci „lepsi” Polacy , bogatsi, którzy mają Pasaty i Audi .
  Taki Wam wklepano do mózgów przekaz w mediach, że na jednych głosują prości ludzie, a na tych drugich „inteligentnych inaczej”… – ci inteligentni! A wy przeciez jesteście inteligentni no to co się będziecie zastanawiać na kogo głosować , wybór jest prosty co nie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły