Nagrodzeni Żurawiami

Grodzisk Maz. / Inf. Prasowa

28 grudnia 2020 roku odbyła się II Gala Aktywności Lokalnej, podczas której przyznano „Żurawie Powiatu Grodziskiego” w pięciu kategoriach: Społecznik roku, Wolontariusz roku, Organizacja pozarządowa roku, Firma przyjazna społeczności lokalnej i Wydarzenie społeczne 2020 roku. Z uwagi na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa uroczystość miała charakter hybrydowy i odbyła się głównie w formie online.

– Czego można się spodziewać po 2020 roku? – pytał retorycznie rozpoczynając galę, siedząc na pustej sali dziennikarz, prowadzący galę – Grzegorz Nawrocki.
–Nie było i nie jest łatwo, ale wszystko co się wydarzy wieczorem, to dowód na to, że wewnętrznej, głębokiej potrzeby aktywności, zaangażowania we wspólne dobro nie można zgasić. Ona jest zawsze, wbrew i na przekór. Bo dzięki temu, możemy żyć w trochę lepszym świecie, w tym niepewnym czasie – dodał.

– Żurawie Powiatu Grodziskiego to nagroda, która ma na celu promocję aktywności obywatelskiej, docenienie liderów lokalnych i stojących za nimi organizacji, nagłaśnianie pozytywnych postaw społecznych oraz szerzenie wiedzy na temat społecznej odpowiedzialności biznesu – mówi Daniel Prędkopowicz, twórca wydarzenia, prezes Stowarzyszenia Europa i My. Współorganizatorem gali był Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego oraz Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim. Patronat nad wydarzeniem poza Marszałkiem Województwa objęli Starosta Grodziski oraz burmistrzowie i wójtowie Grodziska Mazowieckiego, Podkowy Leśnej, Baranowa, Żabiej Woli i Jaktorowa. A całość została dofinansowana przez Narodowy Instytut Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego oraz sponsorów prywatnych.

Wręczenie nagród poprzedziły występy muzyczne Ani Krysiak z zespołem, ubiegłorocznej laureatki Żurawi w kategorii Wolontariusz roku 2019 roku. Zdalnie połączył się z nami Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego, który pogratulował laureatom oraz podkreślił, że – Ruch społeczny, wzajemna aktywność i pomoc są niezwykle istotne. Organizacje pozarządowe i aktywność społeczna firm stanowią fundament współczesnej demokracji. Tak to powinno wyglądać – mówił. Z kolej Paweł Łukasiak, prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce oraz przewodniczący Kapituły nagrody, który również przemawiał do widzów ze swojego domu, wskazywał na fakt, że działania w okresie pandemii przyniosły nowe znaczenie społecznej odpowiedzialności i solidaryzmu oraz przełamały wiele granic aktywności obywatelskiej. – Jeżeli nie będziemy doceniać ludzi za ich odwagę i siłę, nagradzać tych, którzy potrafili przełamać bardzo wiele barier, szczególnie teraz, w tych trudnych czasach, to zabraknie ich w przyszłości – konkludował Łukasiak. Na zakończenie wieczoru wystąpił BARANOVSKI, laureat czwartej edycji The Voice of Poland, kompozytor, autor tekstów, wokalista, lider radiowych list przebojów.

Społecznik 2020 roku

Każdy społecznik ma za sobą mnóstwo osób, które mu pomagają

Dwunastoosobowa Kapituła wybrała laureatów spośród 74 zgłoszeń nadesłanych przez mieszkańców. Za promowanie gminy Żabia Wola i jej walorów przyrodniczych poprzez zakładanie fotopułapek do obserwacji ptaków i popularyzowanie geocachingu. Za inspirującą współpracą z ludźmi w kryzysie bezdomności z Ośrodka dla Bezdomnych Mężczyzn w Pieńkach Zarębskich, za włączenie się i innych do akcji szycia maseczek m.in. dla Szpitala Zachodniego w Grodzisku Mazowieckim tytuł Społecznika 2020 roku otrzymała Karolina Zaremba założycielka Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Żabiowolskiej „GeoŻaba”. Odbierając nagrodę nie kryła emocji. – Każdy społecznik ma za sobą mnóstwo osób, które mu pomagają, bo sami by sobie nie dali rady. Ja mam to szczęście, że wokół mnie też jest wiele osób. Po czym wszystkim im z imienia i nazwiska dziękowała.

Wyróżnieni w tej kategorii zostali:

Mariusz Pałasz, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Żelechowie

Małgorzata Nocny ze Strefy Aktywnego Seniora w Grodzisku Mazowieckim

Paulina Milonas, fundatorka i prezeska Fundacji Mosty Edukacji

Maria Kłosiewicz, sołtys Grzegorzewic

Agnieszka Izdebska, prezes Fundacji Radośni – Odczarujmy Autyzm z Milanówka

Klara Wigier inicjatorka i lidera wielu akcji społecznych w Milanówku

Wolontariusz 2020 roku

Ludziom, którzy są w potrzebie, trzeba pomagać się uśmiechać

W przypadku tej kategorii pojawiły się dwie nagrody. Za niezłomność i ducha walki, za poświęcanie czasu i własnych środków finansowych w leczeniu ludzi z afazją, czyli z problemami z mówieniem po udarze mózgu. Za wsparcie, zrozumienie i wieloletnie, wytrwałe przywracanie mowy swoim „pacjentom” tytuł Wolontariusza 2020 roku otrzymała Elżbieta Pokropek. – Jestem bardzo wzruszona, że ktokolwiek zauważył moje działania – mówiła nagrodzona. – Przeszłam sporo. Kiedy doznałam udaru, pomogli mi bardzo dobrzy ludzie. Moje koleżanki, rodzina, harcerze, którzy przychodzili codziennie do mnie i uczyli mnie mówić, pisać i kontaktować się z innymi ludźmi. Teraz już kiedy mogę mówić, chcę powiedzieć, że wszystkim im bardzo dziękuje. Teraz wiem, że ludziom, którzy są w potrzebie trzeba pomagać się uśmiechać.

Jeden człowiek nic nie zdziała… – Nagroda specjalna – Wolontariusze 2020 roku

Błyskawiczne podejmowanie trudnych decyzji to ostatnio ich chleb powszedni. Poświęcenie dla innych to ich służba, którą pełnią z pełnym zaangażowaniem i otwartością serca. Wsparcie, bliskość, poczucie obowiązku stawiają ponad swoje zdrowie, a nawet życie. Nieustraszone ochotniczki, grodziskie Wonder Women, które samotnie ratowały życie swoim pensjonariuszom. Za nieustraszoną decyzję o pozostaniu przy chorych na covid pacjentach Domu Opieki Społecznej w Izdebnie Kościelnym i Grodzisku Mazowieckim. Za zorganizowanie opieki, specjalistycznego sprzętu, za wsparcie psychiczne przerażonych chorobą i izolacją pensjonariuszy. Za narażenie swojego zdrowia i życia. Za bohaterską postawę, godną naśladowania nagrodę „Żurawie Powiatu Grodziskiego” otrzymały pracownice Domu Pomocy Społecznej w Grodzisku Mazowieckim i Izdebnie Kościelnym: dyrektor Teresa Ciszewska oraz Martyna Bednarz, Elżbieta Majofer i Jolanta Rybkowska.

– Czas pandemii postawił nas w bardzo trudnej sytuacji. Musiałyśmy bardzo szybko podjąć decyzję o tym, że musimy służyć naszym mieszkańcom bez względu na wszystko. Zostawiłyśmy nasze rodziny i domy – mówiła niezwykle wzruszona Teresa Ciszewska. – Nie wytrwałybyśmy bez pomocy z zewnątrz i za to bardzo serdecznie wszystkim dziękujemy. Panu Staroście Markowi Wieżbickiemu, Radzie Powiatu, Panu Burmistrzowi Grzegorzowi Benedykcińskiemu i pracownikom urzędu.

Wyróżnieni w tej kategorii zostali:

Wolontariusze akcji #zhpgrodziskszyjemaseczki

Grzegorz Bazyli Majer wolontariusz DPS w Podkowie Leśnej

Koło Gospodyń Wiejskich w Janinowie

Artur Szymaniak sołtys Bożej Woli

Stanisław Siwkowski i Rafał Skulski wolontariusze Fundacji Żeglarstwa Tradycyjnego w Grodzisku Mazowieckim

Helena Połeć wolontariuszka Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Grodzisku Mazowieckim

Organizacja pozarządowa 2020 roku

Za charytatywne wspieranie różnych inicjatyw społecznych, za nieustającą gotowość do służby mieszkańcom, za bezinteresowną pomoc starszym, chorym i potrzebującym. Za wartościowe wychowywanie dzieci i młodzieży. Za bycie przykładem, wzorem do naśladowania tytuł i statuetkę otrzymał Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Grodzisk Mazowiecki im. Leonida Teligi i Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Jaktorów im. Grupy Kampinos AK

Organizacja pozarządowa – nagroda za całokształt

Za dbałość o tradycje i dziedzictwo kulturowe Podkowy Leśnej. Za tworzenie pozytywnego środowiska dla mieszkańców. Za aktywne działania opierające się na harmonijnym kontakcie z przyrodą, statuetkę Organizacji Pozarządowej za Całokształt Działalności z okazji jubileuszu 20-lecia otrzymało Stowarzyszenie „Związek Podkowian”.

Wyróżnieni w tej kategorii zostali:

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kask i Okolic

Fundacja Mosty Edukacji

Stowarzyszenie T-ART.

Strażacy Św. Mikołaja – Ochotnicza Straż Pożarna w Książenicach

Ochotnicza Straż Pożarna w Milanówku

Firma przyjazna społeczności lokalnej 2020 roku

Za organizację okolicznych wydarzeń sportowych i kulturalnych. Za wspieranie lokalnych drużyn, a także społecznych inicjatyw związanych z powstaniem ogrodów przy placówkach szkolno-wychowawczych. Za hojność wobec najbardziej potrzebujących rodzin. Za wzorową, odpowiedzialną postawę podczas pandemii covid – przekazanie sprzętu do dezynfekcji szpitalom, załogom karetek, straży pożarnej i hospicjum nagrodę otrzymał Kwazar Corporation Sp. z o.o.

Wyróżnieni w tej kategorii zostali:

Sklep Spożywczy – Piotr Michnikowski z Podkowy Leśnej

Wytwórnia Cukierków L. Pomorski i Syn w Milanówku

Archeoconcept Małgorzata Krasna-Korycińska

Rower moje życie – Eryk Dydyna z Grodziska Mazowieckiego

Zakład Usługowy „JP” Jarosław Paćko z Milanówka

Greenyard Logistics Poland Sp. z o.o. z Żabiej Woli

Wydarzenie społeczne 2020 roku

Za uświadamianie mieszkańcom, z jakimi wyzwaniami mierzy się osoba z autyzmem, a także jak odbiera otaczający świat. Za użyteczną i pożądaną społecznie praktykę rozwijania zainteresowań, predyspozycji i aktywności zawodowych dorosłych autystów. Za niestrudzoną walkę w tworzeniu domu treningowego dla swoich podopiecznych, jedynej takiej placówki w powiecie grodziskim nagrodę otrzymała charytatywna impreza „Inny Skrawek Świata” Fundacji Radośni – Odczarujmy Autyzm z Milanówka.

Wyróżnieni w tej kategorii zostali:

1 Biegi przełajowe o Puchar Sołtysa Bożej Woli – inicjatywa oddolna Babki Trzy ze wsparciem FC Boża Wola i OSP Boża Wola

Serce na Dłoni – Inicjatywa Strefy Aktywnego Seniora

Trójmiasto Ogrodów o Edukacji „Jak możemy zmieniać szkołę?” – inicjatywa edukacyjna czterech szkół

Muzyka i Matematyka – wydarzenie edukacyjne grupy przy Studiu Tańca Danicng Queen

***

Partnerzy wydarzenia: Lokalna Grupa Działania „Zielone Sąsiedztwo”, LING BRETT Studio graficzne, Grodziskie Pismo Społeczno-Kulturalne Bogoria

Patronat medialny: GTV Twoja okolica, Radio Bogoria, Grodzisk News, WPR24.pl, Obiektywna Gazeta Mazowsza Zachodniego, Flesch Mazowsza

Sponsorzy i darczyńcy: Zakład Usługowy „JP” Jarosław Paćko, Lajk Taxi Grodzisk Mazowiecki, ArKone, Wytwórnia Cukierków L. Pomorski i Syn, VILLA AQUA ART., JR Jana Rytelewska, Andrzej Gosik Watercolours, Agnieszka Foręc Mandala Art., Sylwia Kalinowska oraz Magdalena Jaworska.

Więcej informacji tutaj

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.