Grodziski urząd zainwestował w defibrylator

Grodzisk Maz.

Na sali obsługi mieszkańca w grodziskim urzędzie miejskim umieszczono defibrylator AED. Urządzenie ratuje życie w przypadku nagłego zatrzymania akcji serca.

Defibrylator to bardzo pożyteczne urządzenie, które może uratować ludzkie życie. Niestety brakuje ich w miejscach, gdzie przebywa wiele osób. Mowa tutaj między innymi o urzędach. Zwłaszcza, że nowoczesne defibrylatory AED nie są już ogromnymi urządzeniami jakie widywać możemy w szpitalach. Ze względu na poręczny rozmiar można je zamontować w miejscach publicznych.

Takie przenośne urządzenie pojawiło się w Urzędzie Miejskim w Grodzisku Mazowieckim. – Miejmy nadzieję, że nigdy nie będzie potrzeby użycia defibrylatora, ale jeśli zdarzy się taka sytuacja to jesteśmy przygotowani – poinformował magistrat.

Co więcej, do obsługi defibrylatora AED nie trzeba mieć specjalnego przygotowania medycznego. Urządzenie ma wbudowane polecenia głosowe i wizualne, dzięki którym można przeprowadzić procedurę bezpiecznej defibrylacji w zatrzymaniu krążenia. Im szybciej podejmiemy akcję ratunkową, najlepiej w ciągu trzech minut od zatrzymania krążenia, tym zwiększamy szansę na uratowanie danej osoby.

Szacuje się, że w Polsce z przyczyn związanych z nieprawidłowym działaniem serca umiera ponad 160 tys. osób rocznie. Większość to ofiary nagłego zatrzymania krążenia, często mylonego z zawałem. Nagłe zatrzymanie krążenia to stan, w którym serce przestaje pracować w prawidłowy sposób, a jego skutkiem może być niedotlenienie organizmu. Po upływie około czterech minut od ustania krążenia dochodzi do nieodwracalnych zmian w centralnym układzie nerwowym. Zatrzymanie krążenia może zdarzyć się każdemu bez względu na wiek, płeć, stan zdrowia, czy styl życia.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.