​Dworek Chełmońskich na cele kulturalne

Grodzisk Maz.

W lutym informowaliśmy o tym, że gmina Grodzisk Mazowiecki otrzymała dofinansowanie, dzięki któremu przywróci dawny blask zabytkowemu dworkowi w Adamowiźnie. Wtedy jeszcze trwały prace nad przygotowaniem dokumentacji przetargowej. Obecnie postępowanie zostało ogłoszone. I znamy więcej szczegółów.

Dworek rodziny Chełmońskich wraz z otaczającym go parkiem zostaną zagospodarowane na cele kulturalno-edukacyjne i turystyczne. Inwestycja przewiduje nie tylko remont tego zabytkowego obiektu, ale też rewitalizację parku oraz renowację mostku i kładki na rzece Mrownej. – Do sprawnej obsługi budynków niezbędne jest również wybudowanie drogi i alejek parkowych. Przewiduję się też budowę przyłączy (wodociągowego i kanalizacyjnego) zapewniających obsługę inżynieryjną budynku – napisano w dokumentach przetargowych. 

Warto nadmienić, że dworek Chełmońskich został wpisany do rejestru zabytków, dlatego też wszelkie prace będą realizowane pod czujnym okiem konserwatora. Obecnie do budynku można dojechać ul. Mateusza Chełmońskiego, odchodzącą od ul. Osowieckiej. Dojście możliwe jest także ul. Sarnią od strony drogi wojewódzkiej nr 579. W bezpośrednim sąsiedztwie zabytku znajdują się: działka z dworkiem, stawami, należąca do spadkobierców rodziny Chełmońskich oraz Szkoła Podstawowa im. dr Mateusza Chełmońskiego. 

Co ciekawe dworek Chełmońskich został przeniesiony z pobliskiej Kuklówki w 1900 r. Jego konstrukcja jest drewniana, od zewnątrz obudowana cegłą. Budynek jest częściowo podpiwniczony – ściany piwnicy są murowane. Niegdyś budynek posiadał balkon, niestety uległ on rozpadowi.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.