Zmienią się zasady korzystania z hulajnóg elektrycznych

Region

Ważna informacja dla użytkowników hulajnóg. W czwartek 20 maja wchodzi w życie przepis dotyczący statusu hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego i urządzeń wspomagających ruch.

30 marca senat przyjął poprawki do ustawy regulującej możliwość korzystania z hulajnóg elektrycznych. W czwartek 20 maja nowe przepisy wchodzą w życie. – Zarówno hulajnoga elektryczna, urządzenie transportu osobistego, jak też urządzenia wspomagające ruch zyskały w ustawie prawo o ruchu drogowym swoją definicję, a osoby je użytkujące mają zarówno prawa, jak i obowiązki. Należy podkreślić, że hulajnoga elektryczna i urządzenie transportu osobistego w znowelizowanych przepisach mają status pojazdu – czytamy w komunikacie biura ruchu drogowego Komendy Głównej Policji.

Przepis dopuszcza możliwość przemieszczania się hulajnogą elektryczną po jezdni, gdzie ruch jest dozwolony z prędkością do 50 km/h. Użytkownicy mogą skorzystać z tej możliwości w sytuacji, gdy wzdłuż jezdni brakuje chodnika, wydzielonej drogi dla rowerów i pasa ruchu dla rowerów, kiedy zajmowane miejsce znajduje się najbliżej jej krawędzi.

Zgodnie z nową regulacją zmienią się zasady karania osób, które nieprawidłowo zaparkują hulajnogi. Zrezygnowano z usuwania pojazdów i pobierania opłat za parkowanie. Senatorzy chcą wprowadzić obowiązek przestawienia hulajnóg lub traktować je jako przedmioty znalezione.

Zgodnie z nowym przepisem kierujący hulajnogą elektryczną będzie mógł jeździć drogą dla rowerów bądź pasem ruchu dla rowerów z prędkością dopuszczalną 20 km/h.

Osoby poniżej 18 roku życia, muszą zdać egzamin na kartę rowerową bądź zdobyć prawo jazdy w kategorii AM, A1, B1 lub T. Dzieci do lat 10 mogą jeździć hulajnogami elektrycznymi tylko w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej.

W sytuacji, gdy nie ma drogi dla rowerów i pasa ruchu dla rowerów kierujący hulajnogą elektryczną może poruszać się po jezdni gdzie dozwolony jest ruch z prędkością do 30 km/h. W takim miejscu nie należy przekroczyć prędkości 20 km/h.

Nowa wersja przepisu o ruchu drogowym przewiduje kary dla osób poruszających się hulajnogą elektryczną bądź urządzeniem wspomagającym ruch chodnikiem lub drogą dla pieszych za zbyt szybką jazdę i nieustępowanie pierwszeństwa pieszemu.

Najwyższy mandat w wysokości od 300 do 500 zł można otrzymać za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania bądź w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę, która spożyła alkohol bądź jest pod wpływem środków odurzających.

Więcej informacji o zmianie przepisów na temat użytkowania hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego tutaj.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 2

2 odpowiedzi na “Zmienią się zasady korzystania z hulajnóg elektrycznych”

  1. Dyzio pisze:

    Dariusz z Otrębus ma hulajnoge elektryczną. Zaklada orzeszek, skórę , okular i udaje rokersa.

  2. mła pisze:

    Kto i jak zmierzy prędkość hulajnogi na chodniku ??

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły