Zakończono prace przy piastowskim odwiercie geotermalnym

Piastów

Na wiosnę 2023 roku w Piastowie rozpoczęły się prace nad odwiertem, dzięki któremu miasto ma pozyskać dostęp do wód geotermalnych. Urząd Miasta poinformował, że osiągnięto już docelową głębokość.

O odwiertach geotermalnych pisaliśmy wielokrotnie. We wrześniu 2023 roku wiertło znajdowało się na głębokości 1893 metrów. Piastowski magistrat poinformował, że osiągnięto już docelową głębokość – 2030 metrów. Finalnie otwór geotermalny Piastów GT-1 został wywiercony do głębokości 2030 m. Warstwa wodonośna jest wykształcona w postaci piaskowców pochodzących z okresu jury dolnej. Odkryta woda termalna na głębokości 2030 m ma temperaturę 51,5 stopni Celsjusza. Wodę tę można będzie wydobywać w ilości 200 m3/h przy depresji 32 m. Zwierciadło statyczne stabilizuje się na głębokości 51 m p.p.t.

Potwierdzone parametry udostępnionej za pomocą otworu geotermalnego Piastów GT-1 wody termalnej potwierdzają, że można używać ją w ciepłownictwie. Przy zastosowaniu pompy ciepła będzie mogła być wykorzystana do zasilania miejskiej sieci ciepłowniczej. Aby to jednak było możliwe konieczne jest wykonanie drugiego otworu Piastów GT-2, z wykorzystaniem którego schłodzona za pomocą pompy ciepła woda termalna będzie zatłaczana pod ziemię celem jej ponownego ogrzania.

Woda termalna z odwiertu GT-1 będzie mogła być wykorzystywana do celów balneologicznych lub rekreacyjnych (np. baseny termalne). Może się również okazać, że woda termalna wydobywana z otworu geotermalnego Piastów GT-1 będzie miała właściwości lecznicze i będzie mogła stanowić podstawę różnego rodzaju zabiegów zdrowotnych (np. kąpiele, inhalacje, pijalnia wody, tężnie itp.).
Aby jednak możliwe było takie jej wykorzystanie do celów ciepłowniczych, balneologicznych i rekreacyjnych, konieczne będzie uzyskanie koncesji na eksploatację wody termalnej,. Udziela jej Marszałek Województwa Mazowieckiego. Miasto Piastów przystąpiło już do sporządzenia załączników do wniosku koncesyjnego, którymi oprócz zatwierdzonej dokumentacji hydrogeologicznej są: projekt zagospodarowania złoża oraz decyzja środowiskowa. Zgodnie z Prawem Geologicznym i Górniczym o udzielenie koncesji na eksploatację może wystąpić Przedsiębiorca, a więc konieczne będzie powołanie Spółki która zajmie się dalszą eksploatacją wody termalnej wydobywanej otworem Piastów GT-1.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 28

28 odpowiedzi na “Zakończono prace przy piastowskim odwiercie geotermalnym”

  1. kret pisze:

    I co dalej , kolejne obietnice przed wyborami samorządnymi ? miało być ciepło z sieci Ursusa , miasto w rankingu miast zajmuje czołowe miejsce pod względem biedy , ale jest kaprys burmistrza w postaci lokomotywy , odwiertu , dziurawych ulic ,

  2. once pisze:

    Ludzie obudźcie się, Piastowem rządzi nieudacznik i naciągacz. W zach części miasta nie istnieją ulice, są to klepiska z wielkimi kałużami: Barcewicza, Graniczna w odc. należącym do Piastowa. Idźcie zobaczcie, jak żyją ludzie w tym mieście, a zobaczycie ile warta jest tzw geotermia. Są to miejsca odległe 13 km od Pałacu Kultury, a wyglądają jak w Zaborze Ruskim w XIX wieku.

    • Grzegorz pisze:

      once@, nie jestem pewien na 100% ale, ulica Barcewicza jest ulicą powiatową i o ile pamięć mnie nie myli będzie połączona z ulicą Ogińskiego, co znaczy obwodnica pod Waszymi oknami,.. a teraz pytanie, co wolicie, błoto czy tiry?

      • cześć pisze:

        Ul. Oginskiego zbudowano w czasach Gierka.obecna władza nawet dziur w asfalcie nie łata. Najlepsza jest megakaluza obok szkoły na Zbikowskiej róg Paderewskiego . Czy nikt tego nie widzi, czy też powiat jest winien?

        • Grzegorz pisze:

          Przy szkole faktycznie trudno przejechać, asfalt łatany i wypada jak plomby zrobione u szeptunki która mówi że jest stomatologiem. Wiesz dlaczego zawsze po deszczu stoi tam woda? Przy Żbikowskiej były rowy melioracyjne, przy budowie bloków przy okazji zasypali rowy. Nie wiem czy wystąpili do Urzędu o zgodę na zasypanie, ale to urzędnicy powinni o to zadbać. Zamarzająca woda rozsadza asfalt, tym bardziej że pod asfaltem nie ma normalnego utwardzenia. Niestety władze traktują nas jak idiotów, którzy o niczym nie wiedzą i nic nie widzą,.. ale że ludzie zagłosowali na obecnego burmistrza to coraz bardziej uważam że w tym władze mają rację. O kurde, rzadko zgadzam się z władzami 😀 p.s. Jeżeli ktoś wydał zgodę na zasypanie rowów, działał niezgodnie z prawem i niezgodnie z interesem miasta.

  3. Miecias pisze:

    Same czynności to jest sukces. Jak uruchomią będą same problemy.

  4. ToTylkoJa pisze:

    W Toruniu po podłączeniu jesienią zeszłego roku do miejskiej sieci ciepłowniczej ciepłowni geotermalnej o. Rydzyka nastąpiła ogromna podwyżka kosztów ciepła dostarczanego połowie mieszkańców Torunia. Przypomnijmy że wody w Toruniu mają około 60 stopni po wydobyciu a nie w dziurze,.. Gdzie można zobaczyć wyniki pomiaru temperatury?

  5. Geodrill pisze:

    Artykuł z informacją-fajnie że kilka detali co do temp/wydajności/lustra ect. Głębinówka Q=200m3/h przy H~110 czyli spora zabawka 🙂 silnik min.75kw w wykonaniu HT 70C dźwignie;) potem tylko pompa ciepła geo/gaz 60/40. Tylko ciekawe czy mocno zasolone te wody… groty fajna sprawa ale armatura droga…

  6. Anonim pisze:

    Artykuł zaskoczył mnie “technicznie 140m odwiertu w 5 miesięcy????

  7. Henryk pisze:

    Ulice są nieważne powinno być zbudowane kino, basen, ścieżki rowerowe jak w każdym normalnym mieście i pomyśleć o PKP między Pruszkowem a Piastowem

  8. Geolog pisze:

    CZYM RÓZNI SIĘ GEOTERMIA MSZCZONÓW OD PROJEKTU PIASTOWA: Zakład w Mszczonowie wydobywa wody geotermalne otworem Mszczonów IG-1 i wykorzystuje je do celów ciepłowniczych, rekreacyjnych (w basenach termalnych) i do celów pitnych. Możliwość spożywania tych wód po ich schłodzeniu wynika ze specyficznych właściwości, które są unikalne w skali krajowej, a nawet europejskiej. W Europie tylko w dwóch miejscowościach wody geotermalne wydobywane z takich głębokości odznaczają się niską mineralizacją, pozwalającą zaliczyć je do wód słodkich (mineralizacja wynosi poniżej 1 g/dm3) – w Mszczonowie i w niemieckim Erding koło Monachium. Niska mineralizacja mszczonowskich wód geotermalnych pozwala również na zastosowanie w instalacji geotermalnej tylko jednego otworu (system jednootworowy), bez konieczności zatłaczania wody z powrotem do złoża. Możliwość ta wpływa znacząco na obniżenie kosztów oraz na zmniejszenie liczby problemów wynikających z eksploatacji wód geotermalnych. DLATEGO PROJEKT GEOTERMII PIASTÓW JEST NIEREALNY, BO ZAMIERZA WYDOBYWAĆ SOLANKI ŻRĄCE, KTÓRE TRZEBA Z POWROTEM ZATŁACZAĆ DO ZŁOŻA. A TEJ 2-IEJ RURY NIE MA I NIE BĘDZIE.

  9. Jjjh pisze:

    Zielone miasto czystej energii… a ludzie jeżdżą po dziurawych ulicach. Ten burmistrzyna mógłby się wziąć za to co trzeba czyli ulice w 1 kolejności a nie za odwierty. Mam nadzieję że w wyborach nastwonych juz nie wygra i ktoś normalny bedzie wybrany.

    • Arvedui pisze:

      Dziękuj że masz w mieście kogoś kto potrafi spojrzeć dalej niż jedna kadencja. Dzięki takim inwestycjom, jak już ruszy ciepłownia, państwowi monopoliści Was nie wygolą z kasy za ogrzewanie. Uwierz że każde miasto ma więcej problemów niż dziura w drodze.

    • Obserwator pisze:

      Ciekawe czy ważniejsze jest ciepło w domu, mieszkaniu czy dziura w drodze.

    • Mh pisze:

      Tak się składa że za ten otwór to zapłaci NFOŚ w formie dotacji coś ok 80,% albo więcej.

    • ToTylkoJa pisze:

      Arvedui@, przecież ta cała inwestycja to jedno wielkie oszustwo, podobnie jak zasadzenia za setki milionów,.. efekt zasadzeń widać, a dziury w ziemi nie zobaczysz.

  10. JaN pisze:

    PIASTÓW ZDRÓJ

  11. Stara ziobrowa pisze:

    Jak można komuś pod domem stawiać takie wiertło które hałasuje dzień i noc. Tylko w niedzielę była przerwa. Przechodzilem tam wiele razy i nie wytrzymał bym tego

    • Cvb pisze:

      Tylko fajnie potem cicho i czysto ogrzewać chałupy… co?

      • Realista pisze:

        Przy podanych parametrach ogrzewanie nie będzie mozliwe. Za niska temperatura i wydajność też nie nadzwyczajna

    • Rabull pisze:

      W piastowie można. Piastów to stan umysłu…..

    • Mieszkaniec miasta pisze:

      Białowieża czeka cisza i spokój człowieku żeby coś zrobić muszą być wcześniej niedogodności jak np z budową dróg czy tutaj z odwiertem czy to tak trudno zrozumieć

      • eh,.. pisze:

        Mieszkaniec miasta@, napisz w jakiej odległości od odwiertu mieszkasz, jeżeli w innej części miasta to nie słyszałeś, niestety odwiert to utrapienie dla mieszkańców, tym bardziej że odległość od domów to kilkanaście /kilkadziesiąt metrów. Niestety nie pamiętam jakie były plany zabudowy tej okolicy, ale raczej nie był to teren pod inwestycje przemysłowe/uciążliwe.

    • Zen pisze:

      Zawsze się trafi jeden kretyn co mu wszystko przeszkadza…

      • eh,.. pisze:

        Zen, realnie patrząc to jesteś głąb lub członek piss, właściwie to jest to samo. Jak to się u was mówi, ręka rękę myje?

    • Geodude pisze:

      LMAO 🤣

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły