Wakacje kredytowe odpowiedzią banków na pandemię koronawirusa

Region

Związek Banków Polskich wydał komunikat w sprawie działań podejmowanych w odpowiedzi na pandemię koronawirusa COVID-19. Mowa w nim m.in. o odroczeniu spłaty kredytów.

Jak zaznacza Związek, pandemia koronawirusa COVID-19 może nieść trudne dziś do przewidzenia skutki dla sytuacji finansowej kredytobiorców, czyli klientów banków. W tej sytuacji banki są zgodne, że należy podjąć pilne i adekwatne działania wobec pojawiających się trudności ze spłatą zobowiązań. W komunikacie znalazło się zapewnienie, że podejmowane przez banki działania służą wprowadzeniu możliwie uproszczonych i odformalizowanych działań pomocowych dla osób oraz przedsiębiorstw będących kredytobiorcami i znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej w związku z pandemią koronawirusa COVID-19.

Co to dokładnie oznacza? Banki ułatwią w sposób maksymalnie uproszczony odroczenie (zawieszenie) spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych przez okres do 3 miesięcy i automatyczne wydłużenie o ten sam okres łącznego okresu spłaty kredytu pod warunkiem przedłużenia okresu obowiązywania zabezpieczenia spłaty kredytu. Ułatwienia mają dotyczyć kredytów mieszkaniowych, konsumpcyjnych dla klientów indywidualnych, kredytów dla przedsiębiorców i będą polegać m.in. na szybkim rozpatrywaniu wniosków tych klientów, którzy uzasadnią konieczność odroczenia (zawieszenia) spłaty kredytu ich sytuacją finansową spowodowaną pandemią koronawirusa.

Ponadto banki udzielą pomocy wszystkim przedsiębiorcom, którzy mieli na koniec 2019 roku zdolność kredytową, zostali dotknięci skutkami koronawirusa COVID-19 i którym w najbliższych miesiącach upływa termin odnowienia istniejącego finansowania, w postaci odnowienia na wniosek klienta finansowania na okres do 6 miesięcy. Banki, które posiadają firmę leasingową w swojej grupie kapitałowej, podejmą działania w celu zastosowania odroczenia spłat rat leasingowych należnych od leasingobiorców na zasadach analogicznych do stosowanego przez bank w odniesieniu do odroczenia spłaty kredytów.

Banki nie będą pobierać opłat lub prowizji za przyjęcie i rozpatrzenie wniosków dotyczących zawieszenia spłat rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych. Umożliwią składanie tych wniosków w sposób odformalizowany, czyli bez konieczności składania dodatkowych dokumentów i zaświadczeń potwierdzających w sposób szczegółowy aktualną sytuację finansowo-gospodarczą danego kredytobiorcy. Zapewnią też możliwość składania wniosków za pośrednictwem poczty elektronicznej, bankowości elektronicznej lub telefonicznie. Banki dopuszczą możliwość składania wniosków w formie zdalnej nawet w sytuacji, jeśli nie zostało to zapisane w umowie z bankiem, pod warunkiem możliwości dokonania identyfikacji klienta.

Jak zapewnia Związek, banki wyrażają gotowość do uruchomienia procesu ułatwienia swoim klientom będącym przedsiębiorcami dostępu do krótkoterminowego kredytu służącego ustabilizowaniu sytuacji finansowej klienta banku, który został dotknięty skutkami pandemii koronawirusa COVID-19.

W najbliższym czasie banki podejmą też prace zmierzające do podniesienia maksymalnej kwoty płatności zbliżeniowych do 100 zł.

Związek Banków Polskich zrzesza największe placówki tego typu w naszym kraju. Są to m.in. Alior Bank, BPH, BNP Paribas, Millennium, mBank, Nest Bank czy ING.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 5

5 odpowiedzi na “Wakacje kredytowe odpowiedzią banków na pandemię koronawirusa”

  1. anonim pisze:

    BPH nie chce udzilać wakacji kredytowych!!!

  2. spłacam kredyt BPH pisze:

    BPH nie spieszy się z decyzją o odroczeniu spłaty rat kredytu hipotecznego. Inne banki wdrożyły takie działania, a BPH śpi i czeka ile zdoła skorzystać z tego czekania.

  3. Banko pisze:

    Zadam pytanie na swoim przykładzie co to za łaska ze strony banku że odroczy mi kredyt jeśli i tak musiałem wykupić obowiazkowe ubezpieczenie w banku od utraty pracy. Czyli co dobroduszny bank zrobi mi łaskę ze uruchomi ubezpieczenie na ktore sam zapłaciłem. Jeśli i tak mam do tego prawo. Paranoja to słowo ciśnie się na usta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły