Milanówek rozdaje czujniki czadu

Milanówek

Nadszedł sezon grzewczy. Niestety to również czas kiedy w wielu budynkach dochodzi do zaczadzeń. Jak tego uniknąć? Wystarczy niewiele - czujnik czadu. W Milanówku można go dostać za darmo!

Tlenek węgla jest bezwonny i niewidoczny, dlatego też zyskał przydomek „cichego zabójcy”. Skąd bierze się czad w mieszkaniu? Poprzez zapchany lub nieszczelny komin, uszkodzony lub wadliwy piec grzewczy albo słabą wentylację.

Czad jest o tyle niebezpieczny, że uszkadza organizm od środka, bez gwałtownych, jednoznacznych objawów. Jak dochodzi do zatrucia tlenkiem węgla? Wchłania się do organizmu poprzez drogi oddechowe i łatwo łączy z hemoglobiną. Utrudnia on transport tlenu do tkanek i przez to zostają one niedotlenione. Prowadzi to do uszkodzeń narządów wewnętrznych. Najwrażliwszym na to jest ośrodkowy układ nerwowy. Duże stężenie czadu powoduje szybką śmierć.

Jakie są objawy zaczadzenia? Pierwsze z nich to zawroty głowy, mdłości, wymioty i ogólne osłabienie. Następnie ból głowy się nasila, pojawia się senność, zaburzenia równowagi i świadomości. Najbardziej charakterystycznym objawem jest czerwone zabarwienie skóry, przyspieszenie oddechu, trudności z oddychaniem, przyspieszenie akcji serca, drgawki.

W takim wypadku należy niezwłocznie przewietrzyć wszystkie pomieszczenia. Dobrze jest też zasięgnąć porady lekarza.

Aby zapobiec tragedii warto zaopatrzyć się w odpowiednie czujniki wykrywające czad. W gminie Milanówek taki czujnik będzie można otrzymać za darmo! Referat Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej rozpoczyna inicjatywę związaną z podnoszeniem bezpieczeństwa w mieszkaniach komunalnych z mieszkaniowego zasobu gminy Milanówek.

W ramach akcji można bezpłatnie pozyskać czujniki czadu dla gospodarstw domowych korzystających z lokali i budynków komunalnych, w których zainstalowane jest źródło ciepła na paliwo stałe. – Zachęcamy do zgłaszania zapotrzebowania do Referatu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej dzwoniąc pod numer telefonu 22 758 30 61 wew. 197, 198 – podkreślają urzędnicy.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.