Pamięci pruszkowskich Żydów

Pruszków

Pod koniec stycznia przypada 78. rocznica wywózki pruszkowskich Żydów do warszawskiego getta. Pamięci dawnych mieszkańców i ich tragicznym losom poświęcone będzie spotkanie organizowane m.in. przez Muzeum Dulag 121.

Nie wszyscy pewnie o tym wiedzą, ale w miejscu, w którym powstały nowoczesne budynki, niegdyś funkcjonowało pruszkowskie getto. Chodzi o kwartał ulic Armii Krajowej, Komorowskiej, Ceramicznej i Polnej. W listopadzie 1940 r. przesiedlono tam pruszkowskich Żydów. Zajęli oni 21 domów, choć pojęcie „dom” nie pasuje do skrajnych warunków, jakie tam panowały. Zmuszani byli do niewolniczej pracy w Warsztatach Kolejowych na Żbikowie, a 30 stycznia 1941 roku hitlerowcy rozpoczęli wywózkę mieszkańców do warszawskiego getta. Większość z nich zginęła w komorach gazowych w Treblince.

Podczas spotkania poświęconego ich pamięci będzie możliwość zapalenia dla nich światełka. – Spotykamy się w sobotę 26 stycznia o godz. 17.00 na placu przy ulicy Bolesława Prusa, gdzie mieściła się pruszkowska bożnica i mykwa, wejście bramą przy numerze 38/40 – czytamy w zaproszeniu.

Wydarzenie organizują wspólnie: Marian Skwara, Książnica Pruszkowska i Muzeum Dulag 121.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 12

12 odpowiedzi na “Pamięci pruszkowskich Żydów”

 1. AntyDaro pisze:

  Oj Daro, poczytaj sobie historię Pruszkowa. Gdyby nie pijus Potulicki, który zaczął sprzedawać swoje ziemię aby mieć na rozrywkę to to Pruszków nigdy nie był by miastem, przynajmniej po „Potulickiej” stronie torów koleji Warszawsko-Wiedenskiej.

 2. Daro pisze:

  Jude to cala Lodz !!! Nie Pruszkow !

 3. Dodo pisze:

  To może przy okazji obchodów ktoś by się zainteresował szybą od ul Bohaterów Warszawy, przez którą miała być widoczna tablica pamiątkowa z fotografii powyżej. Tymczasem już od dobrych kilkunastu miesięcy są na niej arabskie bazgroły, których farba już nawet częściowo wypłowiała. Nie wiem, co tam jest napisane, ale nie sądzę, żeby to były jakieś życzliwe słowa. Czy naprawdę nikt tego nie widzi i nie można tego zmyć??

 4. Głos pisze:

  Czy Żydzi obchodzą święto upamiętniające pomordowanych Polaków ratujących ich życie? Czy Żydzi przeprosili za swoje zbrodnie na Polakach w NKWDowskich katowniach? Ile jest w Polsce muzeów upamiętniających te fakty?

  • Grabarz pisze:

   Ci Żydzi byli obywatelami polskimi, czynnie uczestniczyli w rozwoju nauki, kultury i przemysłu II RP. Ci Żydzi walczyli w polskim wojsku podczas wojny polsko bolszewickiej oraz należeli do Armii Krajowej. Wreszcie ci Żydzi brali udział w Powstaniu Warszawskim, zgadnij po czyjej stronie.

  • Anonim pisze:

   ?

   • Kir pisze:

    Ci Żydzi chcą odszkodowanie za mienie w Polsce, ale przecież to byli obywatele Polski nie Izraela ,więc po kij oni chcą coś od nas ?

 5. Anonim pisze:

  To ważne. Warto pamiętać kto i jak stworzył to miasto. Bo nie był to ani Potulicki ani Starzynski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły

jacuzzi ogrodowe