Obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości

Region

11 listopada 1918 roku na zawsze zapadnie w naszej pamięci. Co roku czcimy ten dzień, aby oddać cześć i należny honor ojcom naszej niepodległości.

Po 123 latach Polska odzyskała niepodległość. 11 listopada Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu, który dzień wcześniej został zwolniony z więzienia w Magdeburgu. Tak rozpoczęła się budowa niepodległej Polski. Wysiłki Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego czy też Ignacego Paderewskiego przyniosły efekt. W 1937 roku Świętu Niepodległości nadano rangę święta państwowego.

W całym regionie obchodzo 99. rocznicę niepodległości. W Pruszkowie uroczystości rozpoczęły się mszą święta Kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Żbikowie. – Stamtąd mieszkańcy przeszli Marszem Niepodległości do pomnika Tadeusza Kościuszki, gdzie odbyły się obchody z udziałem kompanii honorowej 38. Sochaczewskiego dywizjonu zabezpieczenia Obrony Powietrznej im. Majora Feliksa Kozubowskiego. Wzięli w nich udział m.in. Starosta Pruszkowski Maksym Gołoś, przedstawiciele Zarządu i Rady Powiatu, Prezydent Pruszkowa Jan Starzyński, Burmistrz Piastowa Grzegorz Szuplewski, Wójt Gminy Raszyn Andrzej Zaręba oraz przedstawiciele wszystkich samorządów, szkół, jednostek i instytucji z Powiatu Pruszkowskiego, który był gospodarzem obchodów – podaje Krzysztof Bukowski ze starostwa powiatowego w Pruszkowie. 

Przed Muzeum Dulag 121 uczestnicy uroczystości wraz z wykonawcami teatru „Od Czapy” śpiewali piosenki patriotyczne. – W 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości , nie zabrakło wszechobecnych barw narodowych, biało-czerwone dumnie powiewały na wietrze –  podsumowało miasto Pruszków na Facebooku.

Podczas uroczystości nawiązano również do setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Niewykluczone, że za rok w Pruszkowie pojawi się pomnik. – W okrągłe rocznice podejmuje się specjalne inicjatywy. Sądzę, że warto w tej chwili złożyć deklarację i zainicjować czyn wspólny, czyn społeczny, który byłby odpowiedzią na czyn niepodległościowy naszych przodków. Zwracam się do wszystkich Państwa i do Pana Prezydenta Jana Starzyńskiego o to, abyśmy zrobili co w naszej mocy, by w Pruszkowie powstał pomnik Czynu Niepodległościowego – powiedział Maksym Gołoś, starosta pruszkowski.

Z kolei w Brwinowie złożono kwiaty przed Pomnikiem Niepodległości, wcześniej w kościele św. Floriana odbyła się msza św. Na brwinowskim rynku stworzono miasteczko harcerskie. Msza św. w kościele św. Anny, projekcja filmy „Łącznicy”, gra miejska „Grodzisk Niepodległy” – tak wyglądały obchody 11 listopada w Grodzisku Mazowieckim.

Również w Piastowie, Raszynie, Michałowice, Milanówku, Podkowie Leśnej i Nadarzynie czczono 99. rocznicę odzyskania niepodległości. Koncerty patriotyczne, programy przygotowane przez młodzież, składanie kwiatów pod pomnikami, apele poległych – mieszkańcy mogli aktywnie brać udział w uroczystościach.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.