Już w ten weekend Wianki!

Region

Z okazji letniego przesilenia Słońca gminy organizują imprezy plenerowe, które popularnie nazywa się Wiankami. Gdzie i jakie atrakcje przygotowano?

Wianki to nic innego jak pozostałości po staropolskich obrzędach związanych z nocą świętojańską. Zawsze był to czas wielkiego świętowania i ta tradycja pozostała do dziś, choć w nieco odmienionej formie. Krótko mówiąc to czas kiedy witamy lato.

Pruszków
Pruszkowskie Wianki odbędą się 25 czerwca (niedziela) nad stawami w Parku Potulickich. –  W parkowej scenerii jak co roku zaplanowano szereg atrakcji, w tym konkursy na najładniejszy wianek i poszukiwanie kwiatu paproci. Do wygrania jak zawsze atrakcyjne nagrody – informuje pruszkowski urząd. 

Tego dnia będzie można m.in. popływać kajakami. – Przejażdżki te cieszą się ogromnym powodzeniem. Weekendowa wypożyczalnia kajaków czynna będzie przez całe lato już od najbliższej soboty 3 czerwca w każdą sobotę i niedzielę, w godzinach od 9.30 do 18.00 – czytamy na stronie Pruszkowa. 

Oprócz tego w godz. 12-18 odbędą się zawody kajakowe, akrobacje rowerowe, pokazy ratownictwa, sportów walki i akrobatyki. Będzie można podziwiać kucyki, spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej, spotkać się i porozmawiać ze strażnikami miejskimi oraz strażakami. Nie zabraknie konkursów – geograficznego, historycznego, przyrodniczego, a także występów zespołów dziecięcych. W godz. 9-13 przy Pałacu Ślubów pojawi się ambulans dla krwiodawców z Klubu HDK Serce Pruszkowa. Również z tego miejsca o 17.00 wystartuje parada motocykli. 

Nowością w tym roku będzie Nightskating, czyli przejazd rolkarzy. Wystartują o 19.00 z Placu Jana Pawła II w kierunku ul.: Prusa, Pogodnej, Gordziałkowskiego, Polnej, Ireny, Dąbrowskiej, Brzozowej, Grodziskiej, Działkowej, Akacjowej, Powstańców, Chopina, Sobieskiego, żeby znów wrócić na Prusa. 

Grodzisk Maz. 
Wianki w Grodzisku Mazowieckim wystartują 24 czerwca (sobota). Miejsce, na którym zostanie zorganizowana impreza to zrewitalizowane Stawy Walczewskiego. Główne atrakcje jakie przygotowano to koncerty i występy.

O godz. 16.30 z tanecznym repertuarem wystąpi orkiestra Gedeon Richter pod batutą Jerzego Wysockiego. Natomiast godz.18.00 w swingowych rytmach pozostaniemy dzięki zespołowi Grzecznu Chłopcy – Formację tworzy pięciu młodych i utalentowanych muzyków, którzy przenoszą gości z XXI wieku w złote czasy ery swingu. Zespół przedstawi swingowe aranżacje przebjów m.in . Lady Gaga, Britney Spears, Daft Punk, Weekend w swoich tanecznych swingowych aranżacjach. Tworzą także wyjątkowy autorski repertuar – czytamy nas stronie grodziskiego centrum kultury. 

– Gramy przede wszystkim własne jazzowe piosenki do poetyckich tekstów. W ciągu dwóch lat działalności stworzyliśmy ponad godzinny, autorski repertuar i spektakl muzyczny związany z poezją Bolesława Leśmiana, który cyklicznie wystawiamy w warszawskim Teatrze Scena. Nasz wokalista, Grzegorz Duszak jest kompozytorem 17 spośród 20 utworów do przedstawienia. Największym konkursowym osiągnięciem zespołu jest I miejsce na festiwalu Scena Niemena w 2014 roku. Obecnie rozwijamy taneczny swingowy repertuar, cyklicznie gramy w całej Warszawie swingowe potańcówki – tak mówią o sobie Grzeczni Chłopcy.

Natomiast na koniec o godz. 22 wystąpi Teatr Ognia i rozpocznie się puszczanie wianków. 

Komorów
Mieszkańcy sołectwa Komorów już po raz czwarty nawiążą do starosłowiańskiej tradycji puszczania wianków. Lato powitają 23 czerwca (piątek) o godz. 18.30. Atrakcje? Konkurs wianków dla dzieci, malowanie buziek, karaoke, gry i zabawy, grill, ognisko, potańcówka. Muzykę zapewni zespół Forte. Impreza odbędzie się przy ul. Kaliszany 18.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Najchętniej czytane

W Pruszkowie trwa walka o drugą turę

Pruszków / Wybory 2024
11397

Bąk i Makuch w II turze

Pruszków / Wybory 2024
9015

Nowy skład pruszkowskiej rady miasta

Pruszków / Wybory 2024
8520

Kolejne dane o frekwencji

Region / Wybory 2024
7292

Pierwsze wyniki frekwencji z regionu

Region / Wybory 2024
5758