Czy powstanie pomnik Leonida Teligi?

Grodzisk Maz.

O budowie pomnika Leonida Teligi w Grodzisku Mazowieckim mówi się od dawna. Na ostatniej sesji Rady Miasta temat powrócił.

Chodź Leonid Teliga urodził się w Rosji, to swoje dzieciństwo i młodość spędził w Grodzisku Mazowieckim. Jego głównym zainteresowaniem było żeglarstwo. Teliga to pierwszy Polak, który samotnie opłynął Ziemię na drewnianym jachcie „SY Opty”. Dokonał tego w latach 1967-1969. Warto dodać, że w Grodzisku Mazowieckim funkcjonuje klub żeglarski „Czysty Wiatr”, a obecny burmistrz – Grzegorz Benedykciński – również pasjonuje się tą dyscypliną sportową.

Z myślą o Telidze powstał m.in. mural znajdujący się przy ulicy nazwanej jego imieniem. Nie da się ukryć, że jest to ważna postać związana z ziemią grodziską. Od dawna mówi się o powstaniu pomnika na cześć Leonida Teligi. Czy pomysł zostanie zrealizowany? – Decyzję o ustanowieniu pomnika podejmuje Rada Miejska, bowiem leży to w jej kompetencjach. Nam pozostaje ustalić lokalizację pomnika, czas realizacji inwestycji i przedłożyć radzie do zaopiniowania. Na pewno wola do utworzenia takiego pomnika jest zarówno ze strony władzy jak i rady – zaznacza Tomasz Krupski, wiceburmistrz Grodziska Mazowieckiego.

Zatem, kiedy mógłby powstać pomnik? – W tej chwili żadnych wiążących decyzji nie mogę ogłosić. Jednak mamy świadomość tego, że zbliżają się obchody stulecia Związku Harcerstwa Polskiego, a postać Leonida Teligi była mocno związana z harcerstwem. Nawet grodziski hufiec jest nazwany jego imieniem – mówi Krupski.

Niewykluczone, że realizacja tego zadania rozpocznie się w przyszłym roku.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.