Szykują się duże zmiany na ul. Orzeszkowej

Grodzisk Maz.

Grodziski magistrat planuje przebudować ul. Orzeszkowej na całej jej długości, czyli od ul. Królewskiej do ul. 3 Maja. Obecnie inwestycja jest na etapie poszukiwania wykonawcy dokumentacji projektowej.

Ulica położona jest pomiędzy osiedlami Kopernika a Bairda, czyli w samym sercu zabudowy mieszkaniowo-usługowej. Ponadto przy Orzeszkowej znajdują się: kościół, szkoła podstawowa i gimnazjum wraz z halą sportową i boiskiem.

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat droga ta przeszła wiele zmian. Pojawiły się tam m.in. nowe ronda, skrzyżowania wyniesione oraz wysepki oddzielające pasy ruchu. Wszystko to było „etapem przejściowym”, bo o kompleksowej przebudowie ul. Orzeszkowej mówiło się już dawno, ale w pewnym momencie temat ucichł. Teraz przyszedł czas na długozapowiadaną inwestycję.

O jakich zmianach mowa? Grodziski magistrat chce, by przy drodze powstał nowy plac z miejscami postojowymi o łącznej powierzchni 1 tys. m kw. Nawierzchnia z jakiej zostanie wykonany to szlachetna kostka brukowa, na obrzeżach pojawią się granitowe krawężniki. Te same materiały pojawia się na chodnikach. Natomiast jezdnia zyska nową nakładkę asfaltową.

Co ciekawe w rejonie Orzeszkowej pojawi się automatyczna toaleta publiczna (przy nowym placu parkingowym). Będzie posiadała m.in. funkcje kontroli dostępu, ciśnieniowy system mycia, dezynfekcji i suszenia. Zostanie dostosowana do potrzeb osoób niepełnosprawnych. Mamy znajdą tam miejsce umożliwające przewijanie niemowląt. Zadbano również o odpowiedni wygląd zewnętrzny. Elewacja ma zostać wykończona płytami granitowymi z dodatkiem elementów stali kwasoodpornej, wszystko zabezpieczone przed graffiti. Nie zabraknie też symboli czy piktogramów świetlnych.

Wykonawca będzie musiał zaprojektować nowoczesne elementy małej architektury, czyli meble uliczne (ławki, stoliki), kosze na śmieci, słupy ogłoszeniowe, tablice informacyjne, stojaki na rowery, a nawet ogrodzenia. Wszystko to ma wpłynąć pozytywnie na estetykę. Warto podkreślić, że w dokumentach uwzględniono zastąpienie obecnych form reklam np. telebimem.

Na koniec zostawiono zagospodarowanie zieleni. Gmina pozostawia projektantom tzw. wolną rękę, ale pod pewnymi warunkami m.in. doboru roślinności do nasadzeń pod kątem estetyki, wymagań gleby i klimatu, a także stworzenia spójnego oraz przejrzystego układu zieleni.

Projektant, który podpisze z gminą umowę będzie miał 350 dni na wykonanie dokumentacji.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.