Pruszków i Piastów – ZTM: jest kompromis

Region

Samorządy Pruszkowa i Piastowa dogadały się z warszawskim Zarządem Transportu Miejskiego w sprawie współfinansowania wspólnego biletu w pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich.

Pod koniec ubiegłego roku ZTM zmienił dotychczasowe warunki współpracy i zaproponował obu gminom nowe porozumienie w sprawie współfinansowania wspólnego biletu na SKM i KM. Chodziło m.in. o nowe stawki za współfinansowanie wspólnego biletu oraz zmianę jego podziału procentowego, a także o nowe warunki dotyczące planowanej linii autobusowej L11 w Pruszkowie.

Samorządy Pruszkowa i Piastowa uznały propozycję ZTM za niemożliwą do przyjęcia. Jak informował wówczas wiceprezydent Pruszkowa Andrzej Kurzela, ZTM zaproponował na 2011 r. koszty współfinansowania SKM i KM o 56 proc. wyższe niż w minionym roku. Oznaczałoby to, że Pruszków musiałby płacić ok. 2,5 ml zł rocznie. Miasto, uznając, że proponowane koszty są bezzasadnie zawyżone, wystąpiło do ZTM o to, by strony porozumienia spotkały się jeszcze raz i wyjaśniły zaistniałą sytuację.

Na spotkaniu, które odbyło się w ubiegłym tygodniu, osiągnięto kompromis. – Zapłacimy więcej, ale nie aż tyle, ile zażądał ZTM – powiedział nam wiceprezydent Kurzela. Podkreślił, że procentowo Pruszków i Piastów zapłacą tak samo, jak dotychczas. Podwyżka w stosunku do roku ubiegłego o ok. 0,5 mln zł będzie wynikać z faktu wprowadzenia wydłużonych składów SKM. Pruszków zapłaci więc w 2011 r. za współfinansowanie wspólnego biletu ok. 2,15 mln zł. – Na razie możemy mówić tylko o kwocie przybliżonej, bo nie mamy jeszcze dokładnego wyliczenia kosztów od ZTM – dodaje Andrzej Kurzela.

Wiceprezydent Pruszkowa zwraca uwagę, że osiągnięte porozumienie dotyczy na razie tylko wspólnego biletu na SKM i KM. Ile dokładnie miasto zapłaci za planowaną linię L11, będzie wiadomo dopiero wówczas, gdy ZTM rozstrzygnie przetarg na jej obsługę. Jak już informowaliśmy, uruchomienie L11 zostało przesunięte na 1 marca.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.