Czy burmistrz złamał prawo?

Podkowa Leśna

Wojewoda mazowiecki zwrócił się do rady miasta w Podkowie Leśnej o wyjaśnienie, czy burmistrz Artur Tusiński nie złamał prawa zakazującego samorządowcom prowadzenia działalności gospodarczej.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami włodarze i radni miast po wyborze na swoje funkcje mają 30 dni aby zrezygnować z prowadzenia firm i zasiadania w zarządach spółek. Jeśli nie dopełnią tego obowiązku grozi im nawet utrata mandatu.

W przypadku burmistrza Tusińskiego wątpliwości dotyczą spółki Project, którą podkowiański włodarz założył w 2005 r. razem z żoną. Z danych opublikowanych przez Krajowy Rejestr Sądowy wynika, że Tusiński nadal jest członkiem zarządu.

Na jakim etapie jest postępowanie wojewody? – Poprosiłem o wyjaśnienie radę miasta, bo to leży w jej kompetencjach. Chodzi o ustalenie stanu faktycznego na podstawie dokumentów źródłowych. Bywają sytuacje, że nowe władze spółek po ustąpieniu poprzednika nie dokonują zmiany w KRS, co leży w ich obowiązku a nie w obowiązku osoby rezygnującej z funkcji – mówi Zdzisław Sipiera, wojewoda mazowiecki.

Pismo z prośbą o przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego w sprawie zarzutu prowadzenia działalności gospodarczej przez burmistrza Podkowy skierowano do rady miasta 27 stycznia.

O odniesienie się do sprawy chcieliśmy zwrócić się bezpośrednio do Artura Tusińskiego. Nie udało nam się jednak z nim skontaktować.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.