Czym jest RRSO i dlaczego powinien wiedzieć to każdy kredytobiorca?

Art. Sponsorowany

Nawet jeśli nie jesteśmy zainteresowani zaciąganiem pożyczek i kredytów, na pewno obiło się nam o uszy właśnie RRSO, które każdy bank udzielający pożyczek ma praktycznie inne. Co więc składa się na RRSO? Czy ma jakiś przelicznik i wpływa jakoś na kredyt oraz raty, które trzeba będzie spłacać?

Co to jest RRSO?

Z pewnością każdy o nim słyszał, jednak osoby nie interesujące się ekonomią lub zaciąganiem kredytu, raczej nie wiedzą czym ono tak naprawdę jest. Otóż jest to nic innego, jak Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, która informuje konsumenta o tym, ile tak naprawdę wyniesie całkowity koszt wzięcia kredytu. Składają się na to prowizja oraz ubezpieczenie kredytu. W reklamach banku często pokazywane jest RRSO, jako bardzo niskie i zachęcające klientów do brania kredytu, właśnie w tym banku. Czy w rzeczywistości, aż tak duży wpływ ma to na ilość i wielkość rat, oraz czas kredytowania? Zależy. Jeśli kwota i okres kredytowania są takie same, to RRSO rzeczywiście może posłużyć za wyznacznik dobrego kredytu. Jeśli jednak jest inaczej, nie powinno się kierować jedynie tym współczynnikiem. Jeśli chcą państwo bardziej zgłębić ten temat, to serdecznie zapraszam na stronę Intratka, która może posłużyć za bank wiedzy na temat kredytów, pożyczek i bankowości.

Co składa się na RRSO?

Zazwyczaj jeśli już pokazuje się RRSO, to klienci często mają wrażenie, ze jest to już pełne oprocentowanie kredytu, co jednak mija się z prawdą. RRSO podlicza całkowity koszt kredytu, czyli włącznie z prowizją i ubezpieczeniem, natomiast oprocentowanie kredytu, to jedynie jeden z czynników wpływających na RRSO. Dlatego też warto jest wiedzieć, co tak naprawdę się na nie składa, czyli na całość kosztów kredytu.

  • Prowizja, tak jak już wcześniej zostało powiedziane.
  • Koszty związane z rozpatrywaniem wniosku o kredyt.
  • Oprocentowanie nominalne w skali rocznej.
  • Ubezpieczenie kredytu.
  • Dodatkowe koszty całej usługi kredytowej, czyli może znaleźć się tam jeszcze sporo rzeczy.

Tym samym widać już różnice gołym okiem, gdyż RRSO nie będzie dobrym wyznacznikiem, na który można się całkowicie powołać. Warto jednak wiedzieć, że banki biorą również pod uwagę wartość pieniądza, w okresie brania kredytu, dlatego inflacja lub deflacja ma duży wpływ na całkowity koszt kredytu.

Czym różni się RRSO od oprocentowania?

W reklamach łatwo się pogubić i często jesteśmy nakierowywani, jakoby oprocentowanie oraz RRSO było tak naprawdę tym samym, przez co jesteśmy nieco wprowadzani w błąd. Trzeba wiedzieć, jaka jest różnica miedzy RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopą Oprocentowania, a RSO czyli Rzeczywistą Stopą Oprocentowania. Są o dwa różne od siebie terminy, które można łatwo pomylić, gdyż na RRSO składa się właśnie oprocentowanie kredytu. RSO to jedynie wskaźnik oprocentowania kredytu, na który wpływ ma marża, która jest ustalana przez pożyczkodawcę, oraz stopa procentowa ustalana przez Bank Centralny. Oba te aspekty są naliczane na podstawie wysokości zaciągniętego kredytu, dlatego będą się różniły dla każdego kredytobiorcy. RSO, czyli oprocentowanie ma duży wpływ na to, ile trzeba będzie oddać za sam kredyt, ile wyniesie kwota, którą trzeba będzie oddać. RRSO natomiast informuje nas o tym, ile wyniesie całkowity koszt rzeczywisty kredytu, czyli wszystkie dodatkowe rzeczy, które trzeba będzie opłacić wliczane do podstawowej kwoty kredytu.

Jak porównywać oferty na podstawie RRSO?

Tak jak już wcześniej zostało wspomniane, RRSO jest wymiernym wyznacznikiem jedynie wówczas, kiedy porównuje się kredyty na podstawie okresu kredytowania oraz kwoty. W innym wypadku nie ma on aż tak wpływu na to, czy oferta kredytowa jest rzeczywiście atrakcyjna. Niższe RRSO nie zawsze oznacza, że kredyt będzie tańszy i korzystniejszy, natomiast wyższe RRSO nie może być utożsamiane z mniej opłacalnym kredytem, gdyż wszystko zależy od współczynników składających się na cały kredyt.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy