Pruszków i Grodzisk wysoko w rankingu wydatków inwestycyjnych

Region

Czasopismo „Wspólnota” opublikowało ranking wydatków inwestycyjnych samorządów w latach 2016-2018. W rankingu ogólnopolskim Grodzisk zajął 5., a Pruszków 7. miejsce.

Tym razem czasopismo „Wspólnota” przeanalizowało wydatki inwestycyjne gmin z trzech ostatnich lat. Co ciekawe w roku 2016 doszło prawie do zapaści w wydatkach inwestycyjnych. Tymczasem dwa lata później w roku 2018 uznany był za rekordowy jeśli chodzi o wydatki w samorządach (głównie w gminach).

Przy opracowywaniu rankingu pod uwagę wzięto całość wydatków majątkowych poniesionych w ciągu ostatnich trzech lat (w tym przypadku 2016–2018). – Poza wydatkami zapisanymi w budżecie staramy się uwzględniać także wydatki ponoszone ze środków własnych przez spółki komunalne. W tym celu od kilkunastu lat rozsyłamy ankiety do miast na prawach powiatu. W tym roku zrezygnowaliśmy z uwzględniania wyników ankiety w miastach powiatowych. Stopa zwrotu ankiet w tych miastach od lat jest dość niska, większość miast nie odpowiada na nasze prośby o udostępnienie danych – zaznaczają twórcy rankingu.

Jak w zestawieniu wypadły nasze gminy i powiaty? W zestawieniu powiatów w sumie nie ma się czym chwalić, a jednocześnie nie jest najgorzej. Powiat grodziski znalazł się na 100. pozycji ze średnimi wydatkami inwestycyjnymi w przeliczeniu na osobę na poziomie 196,72 zł. Powiat pruszkowski sklasyfikowano na 147. pozycji z wynikiem 161,99 zł per capita.

W kategorii miast powiatowych Grodzisk zajął 5. pozycję z wydatkami na poziomie 1323,53 zł per capita. Pruszków uplasował się na pozycji 7. ze średnimi wydatkami 1241,00 per capita.

Podkowa Leśna, Piastów, Brwinów i Milanówek zostały sklasyfikowane w kategorii „Miasta inne” uzyskując odpowiednio 18., 90., 132. I 227. miejsce.

W kategorii „Gminy wiejskie” Jaktorów uzyskał 19. lokatę. Nadarzyn zajął 22. Miejsce. Michałowice znalazły się sześć oczek niżej na 28. pozycji. Na 48. Miejscu znalazł się Raszyn, a Żabia Wola zajęła 86. miejsce.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 2

2 odpowiedzi na “Pruszków i Grodzisk wysoko w rankingu wydatków inwestycyjnych”

  1. Jan pisze:

    A które miejsce zajmuje Żbików?

  2. Anonim pisze:

    a jak wysokie miejsca zajmują w w rankiingu zadłużenia na jednego mieszkanca

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły