Karta miejska z europejskimi gwiazdkami

Region

1 lipca 2011 r. Polska obejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Prezydencja, trwająca pół roku  to ogromne  wyzwanie, ale także doskonała okazja do promocji Polski. Od dzisiaj  pasażerowie korzystający z komunikacji mogą wyrobić specjalną Warszawską Kartę Miejską, przygotowaną przez ZTM z tej okazji.

Po raz pierwszy Polska uzyska realny wpływ na decyzje podejmowane w Unii Europejskiej. Przez pół roku polscy ministrowie będą kierować pracami unijnych rad ministrów (nie dotyczy to resortu obrony, który funkcjonuje głównie w strukturach NATO i resortu skarbu, ponieważ w Unii  nie ma zbyt wielu jego odpowiedników).

W czasie prezydencji Polski rozpoczną się negocjacje  w sprawie finansów UE na lata 2014-2020. Wszystko, co zostanie wypracowane w drugiej połowie tego roku stanie się obowiązującą praktyką w pracach nad unijnym budżetem. Ważnymi problemami, które znajdą się w centrum uwagi w tym czasie będą klimat i energetyka. Prawdopodobnie właśnie podczas polskiej prezydencji dojdzie do podpisania traktatu akcesyjnego z Chorwacją i zakończą się negocjacje z Islandią. Oprócz rozszerzenia Unii równie ważne będzie ustalenie zasad Partnerstwa Wschodniego. Sygnał o otwartości Unii w tej sprawie będzie ważny w momencie podpisania układu stowarzyszeniowego z Ukrainą.

Prezydencja  to okres, w którym każde państwo członkowskie UE przewodniczy Radzie Unii Europejskiej. Reprezentuje Radę na arenie międzynarodowej. Prezydencja trwa pół roku i jest pełniona rotacyjnie przez wszystkich członków UE. Polska przejmie prezydencję po Węgrzech (1 lipca 2011), a przekaże ją Danii (1 stycznia 2012).

Okolicznościowa WKM jest dostępna od 10 stycznia w Punktach Obsługi Pasażerów ZTM. Szczegółowe informacje na stronie: https://personalizacja.ztm.waw.pl.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.