Jak wybrać rakietę do tenisa ziemnego? Na który model postawić?

Art. Sponsorowany

___________

Tenis ziemny to dyscyplina sportowa, która z miesiąca na miesiąc cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Gwarantuje mnóstwo dobrej zabawy, satysfakcji i pozwala zadbać o zdrowie oraz kondycję. Chcąc dołączyć do grona jej miłośników, warto wybrać odpowiedni sprzęt. Na jakie aspekty należy zwrócić uwagę, sięgając po rakietę tenisową?

Dzieci i nastolatki zainspirowane poczynaniami Igi Świątek czy Huberta Hurkacza masowo zapisują się na treningi tenisa, marząc o profesjonalnych karierach. Dorośli traktują go jako pasjonujące hobby i sposób na aktywne spędzanie czasu wśród ludzi o podobnych zainteresowaniach. Tenis ziemny to doskonały sport dla każdego. Jednak jak w przypadku większości dyscyplin, kluczowe jest dobranie odpowiedniego sprzętu. Najwyższej jakości rakiety, ubrania, buty, piłki i akcesoria do tenisa można znaleźć teraz w sklepie sportowym Sportano. To multibrandowa platforma, która oferuje wyłącznie najlepsze produkty od topowych marek tenisowych z całego świata, takich jak HEAD, Dunlop, BABOLAT, Wilson czy YONEX.

Rakieta do tenisa – powierzchnia i kształt główki

Główka rakiety tenisowej to ta część, którą użytkownik odbija piłeczkę. Może mieć różne kształty i rozmiary. Wielkość główki rakiety tenisowej przekłada się na siłę uderzenia. Im większa, tym mocniejsze odbicie. Dzięki temu gracz może użyć mniej energii do przebicia piłki na drugą stronę kortu. Co więcej, rakiety o dużych główkach wymagają również mniejszej precyzji, gdyż znajdujący się na nich sweet spot (miejsce optymalnego trafienia) zajmuje proporcjonalnie większą powierzchnię. Dlatego to idealny wariant dla osób początkujących. Modele o małej główce to propozycja dla doświadczonych graczy, którzy potrafią swobodnie operować rakietą. W tym przypadku piłkę trzeba uderzyć z większą siłą, jednak zawodnik ma większą kontrolę nad odbiciem czy torem lotu.

 

 

Rozmiar główki w rakietach tenisowych określa się w centymetrach lub calach kwadratowych. Najmniejsze warianty (midsize) to te o powierzchni 85-93 cali. Powierzchnia modeli średnich (midplus) zajmuje od 94 do 103 cali. Największe główki (oversize) mają powyżej 104 cali kwadratowych. Dorośli stawiający pierwsze kroki w tenisie ziemnym zazwyczaj wybierają warianty średnie, które idealnie nadają się do nauki i przyswojenia właściwej techniki odbicia.

Jaka długość i waga rakiety do tenisa?

Kolejnym parametrem, który należy uwzględnić przy wyborze rakiety tenisowej jest jej długość. Mierzy się ją od podstawy uchwytu do czubka główki. Im dłuższa rakieta tenisowa, tym większy zasięg i możliwość lepszego podkręcenia piłeczki. Takie modele zapewniają również większą moc odbicia i łatwiejszy serwis. Z kolei mniejsze warianty gwarantują większą kontrolę nad piłką, jednak wymagają znacznej precyzji przy uderzeniu. Ma to znaczenie podczas gry przy samej siatce. Standardowo większość rakiet tenisowych ma długość ok. 27 cali i taki wariant będzie idealny już na początek przygody z tenisem. Po dłuższe, tzw. przedłużone modele, sięgają użytkownicy o znacznym wzroście i większym stopniu zaawansowania.

Ogromne znaczenie ma również waga rakiety tenisowej. Jak można sobie wyobrazić, lżejsze warianty zapewniają większą swobodę przy manewrowaniu i łatwiejsze wyprowadzanie zamachu. Z tego względu będą właściwym wyborem dla użytkowników początkujących. Lekkie rakiety do tenisa to te mieszczące się w przedziale 250 – 290 gramów. Cięższe modele gwarantują stabilność, choć wymagają użycia większej siły przy każdym odbiciu czy serwisie. Rakiety tenisowe o wadze przekraczającej 300 gramów wybierane są zatem przez zawodowych graczy, którzy dysponują dużą mocą i wyczuciem podczas uderzenia.

 

Czym jest balans rakiety tenisowej?

W przypadku rakiet do tenisa ważnym aspektem jest także jej balans, który oznacza po prostu środek ciężkości. Pod tym względem wyróżniamy trzy podstawowe kategorie. Pierwszą są rakiety do tenisa wyważone na rączkę, czyli tzw. modele Head Light (HL). Są to warianty o wysokim stopniu manewrowalności, doskonale sprawdzające się np. podczas szybkich wymian piłki przy samej siatce. Odbicie nią wymaga jednak od użytkownika sporej mocy i energii. Drugim typem są rakiety tenisowe ze środkiem ciężkości przesuniętym w stronę główki, określane fachowo jako Head Heavy (HH). Dzięki takiemu balansowi gracz nie musi wkładać w uderzenie tak dużej siły, choć jednocześnie zapewnia on nieco mniej swobody. Wariant Head Heavy to świetny wybór dla osób początkujących, które dopiero przyswajają podstawy tej dyscypliny. Ostatnim typem są rakiety do tenisa ze środkiem ciężkości rozłożonym równomiernie, czyli Even Balance (EV). Ponownie, jest to rodzaj sprzętu wybierany przez doświadczonych graczy, którzy cenią sobie zwiększoną kontrolę podczas uderzenia. Rakiety tenisowe Even Balance to zazwyczaj modele o znacznej ciężkości, należące do ostatniej kategorii wagowej.

Ostatni parametr, który warto wziąć pod uwagę to sztywność ramy. W tym przypadku podział jest prosty. Rakiety o elastycznej ramie to większa kontrola nad piłką i mniejsza ilość drgań przenoszona na nadgarstek. Sztywne ramy gwarantują większą moc odbicia, jednak są nieco mniej komfortowe i bardziej męczące. Ten parametr podaje się w jednostkach RA. Elastyczne ramy osiągają poniżej 60 RA, średnie 60-69 RA, a sztywne powyżej 70 RA.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.