Pruszkowianin idzie 4265km przez USA Pacific Crest Trail

Pruszków

Już 9 kwietnia 2024, polski podróżnik mieszkający na Islandii, Piotr Effler z Pruszkowa, rozpocznie swoją pieszą wędrówkę szlakiem Pacific Crest Trail w USA.

Szlak liczy prawie 4300 km długości i jest jednym z trzech najdłuższych szlaków USA. W 2016 roku przeszli go Grzegorz Ozimiński i Maciej Stromczyński. Wędrówka zajęła im 163 dni. Było to oficjalne pierwsze polskie przejście tej trasy. Wiedzie ona z Meksyku do Kanady przez Kalifornię, Oregon i Waszyngton. Jest to Narodowy Szlak Krajobrazowy Stanów Zjednoczonych.

O szlaku „Pacific Crest Trail”
Idąc pieszo z plecakiem i namiotem, Piotr Effler przejdzie m.in. przez pustynię Mojave, siedem Parków Narodowych, szczyty Sierra Nevada, a także stanie oko w oko z górami wulkanicznymi w Paśmie Kaskadowym. Szlakiem mogą iść tylko te osoby, które uzyskały pozwolenie organizacji Pacific Crest Trail Association. Co roku wyzwanie przejścia trasy podejmuje ok. 300 podróżników, ale tylko połowa z nich staje na mecie. Najtrudniejszymi odcinkami szlaku są: wysoka pustynia, a także góry Sierra Nevada. Ich przejście wymaga od podróżników dobrego rozplanowania trasy pod względem kondycyjnym, a także zaopatrzenia się w odpowiednią ilość wody i prowiantu.

Kim jest osoba planująca przejść USA szlakiem Pacific Crest Trail?

Piotr Effler pochodzi z Pruszkowa. Obecnie mieszka na Islandii w małej miejscowości VIk. Pracuje w hotelu, a także jako projektant stron internetowych. W wieku 26 lat, zdecydował się na samotną wyprawę do Peru, podczas której odbył trekking po Kanionie Colca oraz w paśmie górskim Cordillera Blanca. Jest także miłośnikiem pieszych podróży po polskich Tatrach.  Trzy lata temu, postanowił zmienić swoje życie. Zamienił stabilną pracę jako pozycjoner stron internetowych w jednej z międzynarodowych agencji marketingowych w Warszawie, na życie na Islandii. Jak sam mówi:  „Odkryłem, że życie jest za krótkie na oddychanie klimatyzowanym powietrzem w biurowcu i karmienie się sztucznym światłem. Interesuje mnie życie pełne dni, które będę z dumą wspominał i które będę mógł odróżnić od siebie nawzajem”. Po powrocie z USA, Piotr Effler ma zamiar wziąć udział w szkoleniu na przewodnika po lodowcu.

Więcej w filmie na YouTube: https://youtu.be/ApagOdItFRs
Facebook: https://www.facebook.com/ugryzzycie
Instagram: @ugryzzycie https://www.instagram.com/ugryzzycie/
TikTok: @piotrekeffler
Linkedin: https://www.linkedin.com/in/piotreffler-www/

Akcja charytatywna na rzecz organizacji „Szerpowie Nadziei”
Podczas szlaku Piotr Effler będzie podróżował w koszulce organizacji „Szerpowie Nadziei”. To grupa pasjonatów, którzy pomagają osobom niepełnosprawnym zdobywać szczyty górskie w Polsce. Jest to stosunkowo nowa organizacja, która swoją działalność rozpoczęła spontanicznie – od wejścia Maćka Skowronka ( z pomocą jego kolegów z harcerstwa) na Giewont w 2023 roku. Po tej akcji, odezwali się do „pomocników” Maćka rodzice niepełnosprawnych dzieci z całej Polski. W ten sposób – jednorazowy gest zwyczajnego ludzkiego wsparcia przerodził się w ogólnopolską akcję. Od tego czasu Szerpowie Nadziei aktywnie wchodzą z osobami niepełnosprawnymi w góry.

Zbiórka na działalność Szerpów Nadziei już jest i można wpłacać pieniądze: https://www.siepomaga.pl/szerpowie-nadziei.
Więcej o organizacji: https://www.facebook.com/SzerpowieNadziei/
Więcej o organizacji tutaj na stronie znanego coacha –  Fundacji Jakuba B. Bączka: https://fundacjajbb.pl/Projekt-Szerpowie-Nadziei-naszego-Animatora-Dobra-Krzysztofa-Sobczyka.html

oraz np. na stronie Polskiego Radia: https://www.polskieradio.pl/10/10327/Artykul/3305593,niesc-skarby-na-plecach-jak-pomagaja-szerpowie-nadziei

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 4

4 odpowiedzi na “Pruszkowianin idzie 4265km przez USA Pacific Crest Trail”

 1. Rezerwista pisze:

  Ciekaw jestem, czy Pan Effler przeżyłby poligon w Orzyszu. Taki lekki, dwutygodniowy…

 2. Kryśka pisze:

  Pruszków leży w Islandii? To ja też chcę tam mieszkać, bo mieszkam na Kościuszki.

 3. Olo pisze:

  No i co z tego? Nudzi mu się to idzie…

 4. Anonim pisze:

  Trzymam kciuki za ukończenie trasy! Powodzenia! I proszę uważać na niedźwiedzie 😉😁😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły

Najchętniej czytane

W Pruszkowie trwa walka o drugą turę

Pruszków / Wybory 2024
11357

Bąk i Makuch w II turze

Pruszków / Wybory 2024
8927

Nowy skład pruszkowskiej rady miasta

Pruszków / Wybory 2024
8413

Kolejne dane o frekwencji

Region / Wybory 2024
7281

Pierwsze wyniki frekwencji z regionu

Region / Wybory 2024
5746

Najczęściej komentowane

Bąk i Makuch w II turze

Pruszków / Wybory 2024
100

Piastów z nowym burmistrzem

Piastów / Wybory 2024
38

W Pruszkowie trwa walka o drugą turę

Pruszków / Wybory 2024
22

Nowy skład pruszkowskiej rady miasta

Pruszków / Wybory 2024
16