Zrób sobie prezent w nowym roku. Idź na badania!

Region

Nowy Rok to dla wielu osób moment do nowych postanowień i planów. A może warto wśród nich uwzględnić nasze zdrowie? Do badań zachęca Starostwo Powiatowe w Pruszkowie, które zachęca mieszkanki do przeprowadzenia badań mammograficznych.

– Skorzystaj z bezpłatnej mammografii w ramach programu NFZ i Ministerstwa Zdrowia i wykonaj badanie w wyposażonej w nowoczesny sprzęt Pracowni Mammograficznej w Szpitalu Powiatowym w Pruszkowie. Wykonasz je bez żadnego skierowania, jeśli: jesteś w wieku 45-74 lata, nie miałaś wykonanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat w ramach NFZ – zachęca pruszkowskie starostwo powiatowe.

Wart pamiętać, że możliwość wykonania badania dotyczy kobiet, które nie miały wcześniej złośliwej zmiany nowotworowej piersi.

Dlaczego warto wykonywać badanie mammograficzne?
Mammografia może wykryć zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie. Naturalny przebieg raka sutka jest zwykle bardzo długi i dlatego uważa się, że rak piersi jest chorobą przewlekłą. Poczynając od pierwszej komórki, która uległa przemianie złośliwej, w większości przypadków guz osiąga średnicę 1 cm w ciągu 7 – 8 lat. Stała kontrola piersi daje naprawdę dużą szansę wykrycia wczesnych zmian i zastosowania oszczędzającego leczenia.

Czy do takiego badania trzeba się specjalnie przygotowywać?
Badanie można wykonać bez żadnego przygotowania. Zabierz ze sobą tylko dowód osobisty. Nie potrzebujesz też skierowania na badanie.

Najlepiej zgłosić się w dwuczęściowym ubraniu, tak, by łatwo można było rozebrać się do pasa. W tym dniu nie powinno się używać dezodorantu, talku, balsamu ani kremu w okolicy górnej połowy ciała. W przypadku, gdy kobieta jeszcze miesiączkuje termin badania powinien przypadać kilka dni po okresie, kiedy piersi są mniej wrażliwe na dotyk – wtedy pacjentka nie będzie odczuwać dyskomfortu podczas badania.

Jak wygląda badanie mammograficzne?
Podczas badania pierś jest umieszczana na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku, co pozwala uzyskać dwa obrazy. Ucisk ten trwa tylko kilka sekund.

Jak się zapisać?
Od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 18:00:
telefonicznie – tel: 572-664-504
lub osobiście – Pracownia Mammograficzna – Szpital Powiatowy  (wejście główne, poziom -1)
ul. Armii Krajowej 2/4, 05-800 Pruszków.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 1

Jedna odpowiedź do “Zrób sobie prezent w nowym roku. Idź na badania!”

  1. dr waleczny pisze:

    oj trzeba się badać – po szczepionkach jest wysyp wszelakich chorób i wypada dowiedzieć się ile dni zostało

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły