Zmarła Barbara Majewska-Luft

Region

Barbara Majewska-Luft była córką dyrektora fabryki ołówków Leszka Majewskiego i Marii z domu Borsuk.

Konspiracyjną maturę zdała w 1942 r. W ramach Armii Krajowej, dzięki podporucznik korpusu sanitarnego dr Izabeli Wolframównie „Bożymir II” ukończyła kurs sanitarny dzięki którym, mogła jako sanitariuszka pracować na terenie obozu przejściowego Dulag 121.

Barbara Majewska-Luft prowadziła na bieżąco zapiski wydarzeń z okresu Powstania Warszawskiego. Część z nich opublikowano już w 1946 r. w pracy Edwarda Serwańskiego „Dulag 121 – Pruszków. Sierpień – październik 1944 roku” (Poznań 1946). Barbara Majewska-Luft była absolwentką Filologii Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, nauczała j. polskiego w warszawskich szkołach średnich w latach 1948-2000, z czego trzydzieści pięć lat w LO im. Narcyzy Żmichowskiej. Żona Stanisława Lufta, lekarza, prof. nauk medycznych. Była członkiem honorowym Komitetu Budowy Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie i jego wieloletnią przyjaciółką. Autorka m.in. tekstów „Spod bolszewickich strzałów”(1939), „Gdy śpiewa las” (1942 r.) oraz tomu wspomnieniowego „Na drogach czasu i przestrzeni. Autobiografia i wspomnienia nauczycielki XIX-XX wiek” (2013).

Zachęcamy do przeczytania fragmentów wspomnień Pani Barbary Majewskiej-Luft z okresu pracy w pruszkowskim obozie Dulag 121. Materiał jest dostępny tutaj.

Msza święta żałobna zostanie odprawiona 3 sierpnia o godz. 10:30 w kościele św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej 61 w Warszawie, a o godz. 12:30 prochy zostaną złożone w grobie rodzinnym na Starych Powązkach (VI Brama od ul. Jana Ostroroga).

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.