Zmarł Marek Górski – słynny pruszkowski zegarmistrz

Pruszków

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 28.06.2022 roku zmarł Marek Górski – znany pruszkowski zegarmistrz, który m.in. z grupą rzemieślników zbudował zegar dla Zamku Królewskiego.

Marek Górski był synem Henryka Marka Górskiego, który w 1947 r założył w Pruszkowie firmę Zegarmistrzostwo Górski”. Od 1977 roku to właśnie syn przejął prowadzenie zakładu. Marek Górski to dyplomowany zegarmistrz i absolwent Wydziału Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej. Początkowo firma zajmowała się naprawami zegarków należących do mieszkańców Pruszkowa.

W 1972 r Marek Górski podjął się wykonania konstrukcji zegara wieżowego dla Zamku Królewskiego w Warszawie, który został wybudowany przez grupę rzemieślników warszawskich pod kierownictwem zegarmistrza Władysława Zalewskiego. Konsultantem naukowym był prof. Zdzisław Mrugalski z Politechniki Warszawskiej z Wydz. Mechaniki Precyzyjnej. Zegar rozpoczął odmierzanie czasu, gdy zakończono pierwszy etap odbudowy Zamku Królewskiego w 1974 r. Prace przy tym zegarze trwały ponad 2 lata i były wykonane przez wszystkich uczestników całkowicie nieodpłatnie.

Od tamtej pory firma Marka Górskiego zbudowała kilkadziesiąt zegarów wieżowych. Dodatkowo pruszkowski zegarmistrz zajmował się serwisem i naprawą istniejących i często zabytkowych zegarów wieżowych.

Marek Górski od chwili przystąpienia w 1977r do Cechu rzemiosł Różnych w Pruszkowie aktywnie pracował w jego władzach, pełniąc przez 2 kadencje funkcję starszego Podstarszego Cechu. Uhonorowany wieloma odznaczeniami, z których najważniejsze to: Złoty Krzyż Zasługi, w listopadzie 1997r, “Złoty medal im. Jana Kilińskiego “ na zasługi dla Rzemiosła Polskiego ”Złoty Laur” nadawany liderom rzemiosła i kupiectwa przez magazyn “Super Kontakty”, ”Kupiec Roku 2006”.

Od 1999 r w firmie pracuje przedstawiciel kolejnego pokolenia zegarmistrzów – syn Marka Górskiego – Bartłomiej.

Nabożeństwo żałobne zostanie odprawione 04.07.2022 r. o godz. 11:00 w kościele NP. NMP w Pruszkowie – Żbikowie, po czym nastąpi odprowadzenie na cmentarz miejscowy.

Rodzinie i bliskim składamy najszczersze kondolencje

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 10

10 odpowiedzi na “Zmarł Marek Górski – słynny pruszkowski zegarmistrz”

 1. Grzegorz pisze:

  Dzidek zanosil zegarki w latach 50 i 60 na Kosciuszki lub na Kraszewskiego jesli na Kosciuszki to idac od Klonowej po prawej stronie .

 2. Karol pisze:

  Moj dziadek po wojnie zanosil duzy zegar i male zegarki lata 50 i 60 do ojca marka gorskiego chyba na kosciuszki lub na kraszewskiego .

 3. Krzysztof. pisze:

  Znalem pana Marka. Bardzo sympatyczny czlowiek i fachowiec. Naprawial moj zegar Beckera. Wyrazy wspolczucia dla Rodziny.

 4. Pr. pisze:

  Zegar na Zamku Królewskim w Warszawie, zegar na pałacyku w pruszkowskim parku Kościuszki i na starostwie to Jego dzieło. Ciepły, przyjacielski Człowiek. Wielka szkoda ..

 5. Żbiczek pisze:

  Wielka szkoda – odszedł mistrz w swoim fachu. Pamiętam jak p. Marek miał mały warsztat na Żbikowie. Jako dziecko nie raz przyglądałem się jak pracuje naprawiając drobne trybiki mechanizmów zegarków.
  O ile mnie pamięć nie myli to miał swój udział w budowie i uruchomieniu zegara na wieży kościoła żbikowskiego.
  Wyrazy współczucia dla rodziny.

 6. Arhelan pisze:

  Dobry zegarmistrz. Naprawiał zegarki gangsterom.

 7. Pruszkowiak pisze:

  Miałem ogromne szczęście poznać osobiście Pana Marka Górskiego, kiedy jeszcze zdrowie pozwalało Mu na zajmowanie się zegarem na Zamku Królewskim. Dostrzegając moje zainteresowanie mechanizmami precyzyjnymi, zaproponował mi wówczas możliwość wzięcia udziału w przestawianiu zegara w związku z jesienną zmianą czasu. Nigdy nie zapomnę spotkania z Profesorem Mrugalskim oraz wizyty na wieży i możliwości podziwiana wspaniałej konstrukcji mechanizmu. Wyrazy współczucia dla Rodziny Zmarłego.

 8. Bartłomiej Górski pisze:

  Bardzo dziękuję redakcji WPR24 a piękny artykuł o moim Tacie.
  Pozdrawiam serdecznie

  • Anonim pisze:

   Na taką laudację Marek sobie po prostu zasłużył. Szczere wyrazy współczucia. Od Iskierskich.

 9. obecna... pisze:

  [*]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły