Złóż wniosek – dostaniesz pieniądze z ZUS

Region

Od 1 lipca Zakład Ubezpieczeń społecznych przyjmuje wnioski o przyznanie świadczenia z programu „Dobry Start”, czyli tzw. 300+ na wyprawkę szkolną.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych od ubiegłego roku szkolnego (2021/2022) przejął obsługę programu „Dobry Start”. To właśnie ZUS przyjmuje wnioski, przyznaje i wypłaca świadczenie. W poprzednim roku szkolnym na Mazowszu ze świadczenia „Dobry Start” skorzystało prawie 660 tys. uczniów.

Jak działa – W ramach programu rodzice – bez względu na dochody – mogą otrzymać jednorazowo 300 zł na zakup podręczników, zeszytów, sprzętów oraz wszelkiego wyposażenia niezbędnego do nauki w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych oraz innych placówkach edukacyjnych – mówi Grzegorz Dyjak z biura prasowego ZUS. — Wsparcie przysługuje raz w roku – na dziecko, które uczy się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24 lat w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami. Wnioski na nowy okres świadczeniowy będzie można składać od 1 lipca do 30 listopada 2022 roku. Złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia do 30 września – dodaje Dyjak.

Wniosek o świadczenie z programu „Dobry Start”można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną – za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia.

Na PUE ZUS specjalny kreator wniosków o świadczenia z „Dobrego Startu” poprowadzi użytkownika przez cały proces krok po kroku. To pozwoli uniknąć błędów przy ubieganiu się o świadczenie. Na wniosku – oprócz innych danych – należy podać: numer rachunku bankowego, na który wpłynie świadczenie, adres mailowy oraz numer telefonu – czyli dane, które będą potrzebne do kontaktu w sprawie wniosku.

Również zawiadomienia dotyczące świadczeń „300 plus” będą przekazywane w formie elektronicznej. Informację o przyznaniu świadczenia będzie można znaleźć w skrzynce odbiorczej na profilu na PUE ZUS. Również wtedy, gdy wniosek został złożony przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.

Na PUE ZUS znajdzie się także cała korespondencja z ZUS w sprawie wniosku o świadczenie (wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacja o przyznaniu świadczenia, decyzja odmawiająca przyznania świadczenia).

Świadczenie będzie wypłacane wyłącznie na rachunek płatniczy.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 70

70 odpowiedzi na “Złóż wniosek – dostaniesz pieniądze z ZUS”

 1. Jataman pisze:

  Zgadzam się z panią .

 2. Ewa pisze:

  Czy +300 przysługuje też na dzieci 6 letnie idące do zerówki?

 3. D pisze:

  Matki pracujące nie mają dodatku do emerytury pomimo że urodziły 4 dzieci zarabiały marne grosze . Dziś ta matka co pracowała i ta co siedziała w domu mają takie same świadczenia i gdzie tu sprawiedliwość powinien być specjalny dodatek dla matek co pracowały a nie dla nierobów

 4. Gość pisze:

  Chcesz dzieci to pracuj na ich utrzymanie a nie licz na pomoc państwa.Powinien jeden z rodziców pracować i to powinien być warunek do otrzymania 500 plus czy innych dodatków.Powinna też być określona granica dochodu a nie dobrze zarabiający,którego stać na wszystko dostaje 500 plus i inne dodatki.

 5. Gość wuciekła pisze:

  Mam 2000 po 45latach ciężkiej.pracy na 3 zmiany wychowałam 2 dzieci bez pomocy państwa nie chcę. 13 ani.14 chcę godziwej .emerytury aby starczylo na oplaty i coraz droższe leki.O wczasach nie myślę bo to marzenie wielu.Przez tyle lat byliśmy jesteśmy i będziemy okradani do końca swoich dni a składki oddawać na leserów nierobów i dzieciorobow

 6. JAAA pisze:

  Rząd pomaga tylko młodym A gdzie są emeryci którzy wypracowali swoje a są krytyczne sytuacji chorzy Biedni nie mają na lekarstwa na rehabilitację a jeszcze wnuki spodziewają się od babci i dziadka dostać choćby czekoladę

  • gość pisze:

   A 13 i 14 emerytura to pikuś?

   • Anonim pisze:

    13 i 14 emerytura to nie jest prawdą że tak się nazywa. To kwota wymyślona przez rząd. Powinna być w wysokości pobieranej emerytury zgodnie z nazewnictwem. Kto mało pracował to ciągle ma podwyższane świadczenia z ZUS, a uczciwego człowieka który przepracował wiele lat ciągle dyskryminują. Dlaczego?????

  • Anonim pisze:

   Teraz starsze pokolenie ma 13 i 14 emerytury.malo tego większość społeczeństwa co jest na emeryturze kiedyś dostało socjalne bądź komunalne mieszkanie i nie muszą się martwić o kredyt hipoteczny itd.

 7. JA pisze:

  Rząd pomaga tylko młodym A gdzie są emeryci którzy wypracowali swoje a są krytyczne sytuacji chorzy Biedni nie mają na lekarstwa na rehabilitację a jeszcze wnuki spodziewają się od babci i dziadka dostać choćby czekoladę

 8. Mama4 pisze:

  Jak czytam te komentarze to az serce sciska.
  Głowa mała..
  Dlaczego jest 300 plus dla dzieci zaczynajcych szkołe a nie dla przedszkolaków gdzie trzeba również kupić wyprawke dziecku.
  To jest niesprawiedliwe dla wielu rodzin..
  Ponieważ dzieci są pokrzywdzone..
  Dziecko idąc do przedszkola również potrzebuje..

 9. Pol pisze:

  Totalna patologia ta kasa dla dzieci. Mamcia ma 2 dzieci i siedzi w Mop . do pracy nie idzie bo po co rano wstać ,przygotować dzieci do szkoły itd jak serial leci.Panstwo powinno oddać pieniædze tym którzy wychowali i wykształcili dzieci nawet bez rodzinnego
  A teraz pipcæ biedę na cieniachnych emeryturach. To woła o pomstę do nieba . Totalne rozdawnictwo tylko dla jednej grupy społecznej a reszta na trawkë

  • GośJochny Walker pisze:

   Widać chyba nie masz dzieci atym samym wnuków czy prawnuków .To jest właśnie polityka prorodzinna i chwała rządzącym zato

   • Dana pisze:

    Mam wnuki a kto nam dawał a teraz tylko daj i daj beż przerwy mało

   • Anonim pisze:

    Ja dwoje dzieci wychowałam bez złotówki od państwa. Wychowaliśmy i wykształciliśmy. Moje dzieci, moje wydatki. Teraz społeczeństwo roszczeniowe więc domaga się pieniędzy. Pracujcie tak jak my to robiliśmy aby samemu utrzymać swoją rodzinę. Wstyd.

   • Gość pisze:

    Zarówno 500 plus jak i inne dodatki na dzieci powinny być zależne od progu i jeden z rodziców powinien pracować.W żadnym kraju tak nie ma aby biedny i bogaty byli jednakowo traktowani.

   • Anonim pisze:

    Idiotyzm ta prorodzinna polityka. Mam już dorosłego syna i mam wnuczkę. Synem zajmowałam się sama, bo mąż zachorował na stwardnienie rozsiane. Dałam radę.

  • Magda pisze:

   Chciałam powiedzieć że za rodzinne to można waciki dziecku kupić ewent paczkę pampersów plus1chusteczki nawilżane,a że jest 500+ i dobrze bo niestety mając dwoje dzieci nawet1nie da rady człowiek pracować …bo nie zawsze jest instytucją rzw babci czy dziadka a w żłobku czy przedszkolu miejsce znalesc graniczy z cudem poza tym ceny ..niestety za przedszkole trzeba zaplscic pół tego co człowiek zarobi a często dochodzą dojazdy a i niestety nie każdy ma co z dzieckiem zrobić np.pracujac na dwie zmiany sorry ale niestety dobrze że chociaż tyle. Państwo naszym dzieciom daje.owszem jest margines ,,,znam sama osoby które po500 plus pija3dni no ale niestety nie wszystko da się naprawić .

   • eve39 pisze:

    Racja. Ważne że dają. Nie można mówić że każdy jest patologia kto dostaje. A jak nie masz gdzie i z kim dziecka zostawić tak jak ja mam dwoje to co ? Może Ukraińcom oddać trzeba. Ludzie są głupi komentując to. Niech dają tyle naszego obcokrajowcy ,dostali i wyjechali a kasę pobierają. Tego to do cholery Polacy nie widzicie? Ja nie pije jak dostaje dzieciom co trzeba kupie. Może nie wystarcza na wszystko ale jest. Fakt to błędne koło bo duży podatek zabierają ale idzie to dla nas Polaków ale utrzymywanie Ukraińców to chyba już przesada. Ja rozumiem wojna itdm ale co my teraz mamy? Mega ceny a oni i tak biorą kasę. Biedni nie uciekali. Może popatrzcie czym jeżdżą i jak są ubrani jakie telefony mają. . A my dostajemy jakieś 500 plus i 300 i właśni rodacy tempie swoich. Wstyd. Ja bym chciała iść do pracy ale nie mam opieki nad dziećmi. Niestety nie każdy przyjdzie pilnować dzieci a robić o oddać wszystko dla niańki to nie interes

   • Kaśka pisze:

    Moja droga, ja zostawiłam swoje dziecko jak miało 10 miesięcy i nie miałam ani 500+,300+,zadnych dodatków z MOPS i pracowałam na 2 zmiany i musiałam sobie poradzić a mąż pracował całymi dniami. Państwo rozdaje nasze pieniądze, które ciężko zarabiamy. Dzisiejsze mamusie są zbyt wygodne bo nie chce się pracować, bo po co pracować jak dostaną dodatki, tylko żadna z tych mamuś nie pomyślała za co będzie żyła na starsze lata.

    • MaMa pisze:

     A ile kosztował Panią żłobek czy przedszkole ?Bo teraz to przy dwójce dzieci cała pensja jednego rodzica. Czasy się zmieniły. Jednak większą kontrola wydatków na 500+by sie przydała rodzice są różni

  • Xyz pisze:

   Jak platforma obywatelska powiedziała że pieniędzy nie ma i nie będzie to czego mordę wydzierasz na prawo i sprawiedliwość jak potrafią dacie 500+ 300+ a jak nie wydasz i nie zainwestujesz to nie zarobisz

  • Wsciekla pisze:

   Dokładnie. Dzieci robią na pieniądze. A dla osób które pracowały a teraz poważnie zachorowały to na rentę nie ma pieniędzy

 10. Gość pisze:

  Dobrze napisane. Pozdrawiam

 11. Hela pisze:

  Pracowali w pocie czoła, nikt im nie dawał 500+ani 300 wyprawki szkolnej , bonu turystycznego a wychowywali po kilkoro dzieci. Biedny emeryt bo niskie były zarobki a kiedy umiera żona czy mąż to dostaje jedno świadczenie nie pełne tylko z tego wyższego 85%, musi jakoś żyć i płacić wszystkie płatności, przy robić się już nie da. To smutny jest los emeryta. Na zachodzie emeryt ma 2 młodość, zwiedza świat godnie żyje a u nas to dzieci albo patologia co nic nie robiła mają dobrze. Jeszcze mówią, że to kropla w morzu. Dajcie te dodatki ograbionym emerytom będą zadowoleni.

 12. Moko pisze:

  Jak byłam dzieckiem w naszej klatce były dwie wielodzitne rodziny. Po pięcioro dzieci u obu. Mamy nie pracowały, tylko siedziały w oknach lub na ławce pod blokiem i wiedziały wszystko co się u kogo dzieje, zaś wychowywaniem młodszych zajmowały się starsze dzieci. Jedna z wyżej wymienionych pań nie rozstawała się z papierosem i kawą, a wstawała zawsze koło południa. Żadna z tych pań nigdy nie pracowała zawodowo. Dziś obie dostają emeryturę a ich dzieci świadczenia na swoje dzieci. Dlatego nie piszcie proszę, że DZIŚ ludziom nie chce się iść do pracy bo jest to bzdura. Lenie są i będą zawsze.

 13. Anna pisze:

  To prawda, powinno się otrzymywać również emeryturę po zmarłym współmałżonku.

 14. Anonim pisze:

  Złożyłam wniosek w tamtym roku i nie dostałam i co?

 15. Grażyna pisze:

  Totalne bzdety po co dodawać dzieciom, mają rodziców niech pracują na pociechy są wykształceni , zdrowi mało etat to iść i pracować dodatkowo zlecenie itp. Pomaga się ludziom, którzy pracowali po 40 lat żeby mieli godną starość. Państwo w efekcie okrada tych biednych emerytów. Dwoje pracowało ale jedno zmarło to co państwo zabiera 1 całą emeryturę oraz 15% zmarłego dlaczego bo za dużo by emeryt miał. Trzeba mieć na rozdawnictwo. Chore rządy.

  • Anna pisze:

   To prawda, powinno się otrzymywać również emeryturę po zmarłym współmałżonku.

  • Emerytka pisze:

   Ciekawe co robili ci emeryci którym teraz nie starcza na utrzymanie? Powinni gdy byli młodzi o przeszłych emeryturach, a nie teraz wymagać by im pomagano

  • Ja pisze:

   Te dzieci będą pracowały na naszą emeryturę kiedyś pracowało się 8godzin i do domu teraz 8 godzin nie wystarcza zarwane noce i wolne dni nie wszyscy emeryci są biedni tak samo nie tylko patologia korzysta ze wsparcia państwa .Nie wolno tak uogólnia ć.

  • JA pisze:

   Rząd pomaga tylko młodym A gdzie są emeryci którzy wypracowali swoje a są krytyczne sytuacji chorzy Biedni nie mają na lekarstwa na rehabilitację a jeszcze wnuki spodziewają się od babci i dziadka dostać choćby czekoladę

 16. Mark pisze:

  Ale to nie są pieniądze na utrzymanie dziecka przez państwo. To jest tylko wyróżnienie i ulga dla tych, którzy wychowują dzieci. 6 300 zł w roku dodatkowych pieniędzy to jest kropla !!!

  • S@d pisze:

   My krople ale potu wylewalismy, I więcej charowalismy, zeby dzieciom kupić książki
   A teraz nawet 14 emerytom niektórym nie dają. I tak jak piszą u góry gdzie siatki po zmarłym małżonku. Nie mieliśmy zadań I pretensji. Jak teraz. I to jest właśnie ta kropla dla niektórych. Pozdrawiam
   ,,sprawiedliwy, ” rząd,

 17. Monika pisze:

  Moim zdaniem 300+ powinno być wypłacane w sierpniu a nie we wrześniu ci którzy złożą wniosek w lipcu to powinni dostać w sierpniu

  • Anonim pisze:

   Prawda bo szkoła zaczyna się we wrześniu. W lipcu składasz i powinny być pieniądze w sierpniu a nie we wrześniu.

 18. Xaaax pisze:

  Moje dziecko w lipcu kończy 7 lat i od września idzie do pierwszej klasy mimo to nie mogę złożyć wniosku dlaczego ?

 19. Babel pisze:

  Jak emerytom 14 to wg progu a 300plus bez względu na dochód rodziców niesprawiedliwość społeczna chociaż emeryci płacili podatki ok 40layt i nadal płacą

  • Anonim pisze:

   Za w szpitalu

  • Igi pisze:

   Te 300+i 500+ to kropla w morzu na potrzeby dziecka tym bardziej uczącego się…
   Emeryt który no.ma np.4000 bo są i tacy miałby juz za dużo jakby dostał jeszcze raz tyle.

   • Anonim pisze:

    Tylko, że emeryt sobie wypracował przez długie lata, i nikt nam nic za darmo nie dawał.

    • Anonim pisze:

     Prawda nic za darmo nikt nie dał

    • Swieta prawda pisze:

     Xxx

     • Ala pisze:

      Do pracy a nie tylko od pastwa brać 500plus też powinni zabrać dlaczego państwo ma dawać na dzieci zrobiłaś to nakarm

    • GośćMatka pisze:

     Zgadza sie emeryci wypracowali ciezka praca emeryture i mieli dzieci na ktore nie bylo 500+i inne swiadczenia a dzieci wychowali na ludzi. Teraz maja dzieci jako dobry zarobek wiec po co maja pracowac, .

     • Anonim pisze:

      Kiedyś były inne czasy A teraz jak się ma małe dzieci to nie za bardzo chcą do pracy przyjmować Bardzo mi przykro

   • GośćKas pisze:

    Generalnie to wszystko przez wysoką inflacje przede wszystkim pensje są za niskie do cen ale jak się kupuje z głową można jeszcze powtarzam jeszcze przetrwać

   • GośćMatka pisze:

    Zgadza sie emeryci wypracowali ciezka praca emeryture i mieli dzieci na ktore nie bylo 500+i inne swiadczenia a dzieci wychowali na ludzi. Teraz maja dzieci jako dobry zarobek wiec po co maja pracowac, .

    • Nowa. Mama... pisze:

     Kochani posłuchajcie ja jestem mamą uczącej się w podstawówce uczennicy mojej córci.. I to czy ktoś pracuje czy też nie.. W dużym stopniu zależne jest od stanu zdrowia a także od tego czy jest zmuszony podejmować pracę lub np chciałoby się podjąć pracę ale nie może bo ma małe dziecko lub dzieci… Jedni mogą sobie pozwolić inni nie z różnych przesłanek i pobudek… Więc proszę nie krytykować i nie obrażać innych rodaczek… Na każdego przyjdzie pora pójść do pracy czy chce tego czy nie.. Więc po co te zbędne nerwy i dyskusje ja się grzecznie państwa pytam?

     • Gośc pisze:

      Dobrze napisane

     • Ja pisze:

      Brawo ! Zresztą biorąc pod uwagę to Ukrainie dostają więcej niż Polacy, do tego nakładają w sklepach takie ceny że człowiekowi brakuje na rachunki. Zarabiamy najniższą krajową a Ukrainie się wszystko ma należeć? Niech Rząd odda swoje wynagrodzenia a nie zabiera Polskim rodzinom. Za chwilę nie będzie nas stać na nic .

  • Wściekła pisze:

   Przepracowalam 30lat na 3 zmiany i 20 lat w. handlu wychowałam 2 dzieci nie było płatnych urlopów nie było 500+ nie było 300 na szkołę dla matek nie było nic teraz dostają opierd…….cze którzy nigdy nie pracowali a domagają się wszystkiego a do roboty dziecioroby a nie żeby uczciwie pracujący lub emeryt zapi…….al na was mam emerytury 2000 jak to się ma do darmowego rozdawnictwa chore państwo chorzy rządzący

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły