„Zdrowa niedziela” w powiecie pruszkowskim

Pruszków

Najlepszy prezent dla siebie? Badania profilaktyczne! Jeśli nie macie na nie czasu, powiat pruszkowski organizuje „Zdrową niedzielę”.

Badania profilaktyczne to najskuteczniejsze działanie w walce z chorobami. Dlatego też warto skorzystać z okazji i przebadać się podczas „Zdrowej niedzieli”. Będzie to największa w tym roku, mikołajkowa akcja promująca badania profilaktyczne, na którą zapraszają Krzysztof Rymuza Starosta Pruszkowski i Rafał Sieradzki Przewodniczący Rady Powiatu Pruszkowskiego.

Akcja odbędzie się 3 grudnia, w godz. 10.00-14.00 na terenie parafii św. Kazimierza w Pruszkowie. Jakie badania będą dostępne tego dnia?

– badanie krwi na obecność markerów nowotworowych: CA-19-9 (rak trzustki, dróg wątrobowo-żółciowych oraz jelita grubego i odbytnicy), CA 125, (rak jajnika), CA 15-3 (rak piersi), CEA (rak jelita grubego, rak odbytnicy, rak trzustki, rak żołądka), PSA (rak prostaty). Jedna osoba może wykonać badanie na obecność jednego markera.
– testy HCV: szybkie testy kasetkowe w kierunku zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C,
– dermobus – badanie zmian na skórze,
– słuchobus – badanie słuchu,
– mobilny punkt pobrań – pakiet badań finansowanych przez NFZ w ramach programu Ministerstwa Zdrowia Profilaktyka 40+. Program oferuje bezpłatne pakiety badań dla kobiet i mężczyzn. To, które z nich znajdą się w pakiecie, zależy od wyników ankiety, którą wypełniasz przed badaniem. Po wypełnieniu ankiety otrzymasz e-skierowanie. Pakiet badań dla Pań może zawierać:
– morfologię krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi
– stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
– stężenie glukozy we krwi
– próby wątrobowe (AlAT, AspAT, GGTP)
– poziom kreatyniny we krwi
– badanie ogólne moczu
– poziom kwasu moczowego we krwi
– krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT)
– pomiar ciśnienia tętniczego
– pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI),
– panowie dodatkowo zyskują badanie PSA, które jest niezbędne do wykrycia przerostu prostaty i raka prostaty,
– badanie innowacyjnym urządzeniem medycznym BRASTER®PRO + edukacja na temat profilaktyki raka piersi. Urządzenie BRASTER®PRO wychwytuje ogniska podwyższonej temperatury, które powstają poprzez wytworzenie gęstej sieci naczyń włosowatych oraz nasilonego metabolizmu komórek nowotworowych. Dzięki ciekłokrystalicznej matrycy, w którą jest wyposażone rejestruje obszary w piersi o podwyższonej temperaturze, które świadczyć mogą o istnieniu zmian złośliwych.
– pomiary ciśnienia tętniczego i poziomu cukru we krwi.

Liczba badań jest ograniczona!

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Pruszkowie zaprezentuje materiały o tym, jak używki wpływają na kobietę w ciąży w ramach akcji „Jestem szczęśliwa. Dbam o nas”. Do tego będzie można bezpiecznie sprawdzić jak zmieniają się zmysły pod wpływem alkoholu i narkotyków, zakładając narko- i alkogogle. Na najmłodszych zaś będą czekać mikołajkowe niespodzianki!

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 1

Jedna odpowiedź do “„Zdrowa niedziela” w powiecie pruszkowskim”

  1. książe adam czystej kwi pisze:

    czy to badania przesiewowe dla wyszczepionych na kozozwida?
    ludzie czystej krwi nie muszą się obawiać – umrą na śmierć w swoim czasie . wyszczepieni na gle czyli nagle .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły