Zdajesz i jedziesz! Tymczasowe prawo jazdy

Region

Do tej pory po zdanym egzaminie na prawo jazdy, aby jeździć samochodem, trzeba było czekać na wydanie plastikowego dokumentu. – Tymczasowe prawo jazdy będzie dostępne w mObywatelu. Usługa będzie wdrażana sukcesywnie od 7 do maksymalnie 21 sierpnia br., dlatego nie wszyscy użytkownicy znajdą ją w swojej aplikacji już dziś – podkreśla minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Tymczasowe prawo jazdy to dokument cyfrowy, który będzie ważny 30 dni od momentu zdania egzaminu na prawo jazdy. Potwierdza on uprawnienia do kierowania  pojazdami dla kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E  lub T.  Z tej usługi  w mObywatelu mogą skorzystać świeżo upieczeni kierowcy, którzy zdali egzamin państwowy na prawo jazdy i kierowcy, którzy rozszerzyli posiadane uprawnienia o kolejne – z wyżej wymienionych grup kategorii.

– Nową usługę będziemy wdrażać przez kilka dni, zgodnie z najlepszymi standardami wprowadzania zmian w aplikacjach. Myślę, że już przyszłego tygodnia powinna być ona dostępna dla każdego, kto nabędzie nowe uprawnienia i będzie miał zainstalowanego mObywatela. To bardzo wygodne rozwiązanie – możemy od razu ruszać w drogę, a prawo jazdy mamy w swoim smartfonie – dodaje minister.

Jak to działa?
– od razu po zakończeniu egzaminu państwowego, system PWPW przekazuje do CEK zestaw danych o osobie, która uzyskała uprawnienia do kierowania pojazdem
– egzaminator (WORD) uzupełnia wynik egzaminu w PKK, nie czekając na zatwierdzenie protokołu
– dane z PKK są wysyłane do CEK i jednocześnie do Starosty
– w CEK tworzone jest Twoje tymczasowe prawo jazdy
-w aplikacji mObywatel otrzymujesz powiadomienie o możliwości pobrania nowego cyfrowego dokumentu

Pamiętaj, że nie musisz okazywać cyfrowej wersji prawa jazdy przy kontroli drogowej – policja może sprawdzić dane kierowcy w systemie.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 2

2 odpowiedzi na “Zdajesz i jedziesz! Tymczasowe prawo jazdy”

  1. Ignorante pisze:

    Ale rarytas, w Stanach już dawno przyjęto. Zdajesz prawo jazdy w tym samym budynku robią ci zdjęcie , drukują dokument, laminują i po sprawie jednego dnia, tylko w Polsce zdałeś zapłaciłaś za kurs, egzamin, musisz zapłacić za znaczek pocztowy i czekać zanim wyprodukują. W między czasie gruba Kaśka z WORD źle nada list i dokumenty zamiast trafić do Warszawy trafia do Łowicza itd. Żenada

  2. Kierowca pisze:

    Super, jedna fikcja mniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły