Zastanawiający stan starego cmentarza

Region

W Koszajcu znajduje się stary cmentarz ewangelicki. Od jednej z czytelniczek otrzymaliśmy zdjęcia, które pokazują zły stan nekropolii.

Na cmentarzu spoczywają niemieccy osadnicy, którzy stanowili większość mieszkańców XIX-wiecznego Koszajca. Obecnie nagrobki są zniszczone. Zniknęły mosiężne napisy, a betonowe tablice, które najprawdopodobniej wisiały na murze, leżą na ziemi. W złym stanie jest też ów mur, który się sypie, a jednej części już w ogóle nie ma. Naprawy wymaga także zniszczona brama.

Jak się dowiedzieliśmy, teren ten należy do gminy Brwinów. Cmentarz nie jest wpisany do rejestru zabytków, więc jest zdany na łaskę i niełaskę władzy. W urzędzie otrzymaliśmy zapewnienie, że cmentarz jest na bieżąco sprzątany. W miarę potrzeby jest koszona trawa i zbierane śmieci. – Na ziemi leżą płyty, ale ich nie ruszamy, ponieważ się na tym nie znamy – powiedziała nam inspektor ds. utrzymania porządku i czystości, Sylwia Wiłkojć-Kowalska. Gmina nie może liczyć na pomoc ze strony Kościoła ewangelickiego.

Kilka lat temu została praktycznie od nowa postawiona część muru przy samej ulicy. Teraz na remont czeka brama wejściowa, która została wygięta przez wandali. Gmina zastanawia się, czy ją naprawić, czy wstawić nową. – Wolelibyśmy ją wyprostować, a nie wymienić, gdyż jest bardzo stara i jej szkoda, bo nie jest brzydka. Nie wiem tylko jakie byłyby koszty naprawy, a jakie wymiany – przyznała Wiłkojć-Kowalska. Decyzja najprawdopodobniej zostanie podjęta do końca przyszłego miesiąca.

Zdjęcia pani Anity:

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły

Najchętniej czytane

W Pruszkowie trwa walka o drugą turę

Pruszków / Wybory 2024
11397

Bąk i Makuch w II turze

Pruszków / Wybory 2024
9016

Nowy skład pruszkowskiej rady miasta

Pruszków / Wybory 2024
8520

Kolejne dane o frekwencji

Region / Wybory 2024
7293

Pierwsze wyniki frekwencji z regionu

Region / Wybory 2024
5758

Najczęściej komentowane

Bąk i Makuch w II turze

Pruszków / Wybory 2024
100

Piastów z nowym burmistrzem

Piastów / Wybory 2024
38

W Pruszkowie trwa walka o drugą turę

Pruszków / Wybory 2024
22

Nowy skład pruszkowskiej rady miasta

Pruszków / Wybory 2024
16