Zapisz się na bezpłatne badania mammograficzne

Region

Rak piersi to najczęstszy nowotwór u kobiet. Z danych naukowych wynika, że stanowi prawie jedną czwartą wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe wśród pań. Zatroszcz się o swoje zdrowie i przyjdź na bezpłatną mammografię!

Przebieg choroby oraz rokowania w dużym stopniu zależą od tego, kiedy zostanie ona wykryta, dlatego tak ważne jest, aby regularnie się badać. Mammobus zaopatrzony w najwyższej klasy sprzęt do badania piersi przemierza całą Polskę, aby badać kobiety. Z finansowanej przez NFZ mammografii skorzystać mogą panie w wieku od 45 do 74 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie były na tym badaniu. Wystarczy, że wcześniej się zarejestrują, a na miejsce wezmą dowód potwierdzający ich tożsamość lub inny dokument ze zdjęciem.

– Mammografia to badanie RTG, które trwa około 5 minut. Dla zdecydowanej większości kobiet jest ono bezbolesne. Polega na wykonaniu czterech zdjęć rentgenowskich – po dwa dla każdej piersi – tłumaczy Dorota Sepko, wiceprezes Stowarzyszenia Moja Mammografia. – Warto z niego skorzystać, ponieważ wczesne wykrycie ewentualnych zmian znacznie wpływa na przebieg i skuteczność leczenia.

– Do badania nie trzeba się wcześniej przygotowywać. Na miejscu jest technik elektroradiolog, który najpierw przeprowadza wywiad lekarski, a następnie wykonuje mammografię. W naszych mammobusach są poczekalnie, przebieralnie i co najważniejsze – najnowocześniejszy sprzęt, który jest w stanie wykryć nawet najmniejsze zmiany w piersi – tłumaczy Andrzej Stencel, prezes firmy Geneva Trust, która rocznie na zlecenie NFZ wykonuje ponad 200 tysięcy badań. – Wyniki mammografii są dostępne po około 2-3 tygodniach. Jeśli nasi lekarze zaobserwują niepokojące zmiany, to pacjentka dostaje również zalecenia, co ma zrobić i gdzie powinna się udać.

Według ekspertów mammografię należy wykonywać raz na dwa lata. Ważne też jest, aby udać się do lekarza od razu, gdy zaobserwuje się niepokojące objawy, na przykład zmiany w kształcie piersi lub ich położeniu, zmarszczenie skóry lub zmianę jej koloru, owrzodzenie, ale przede wszystkim guzek albo stwardnienie, które wyraźnie różni się swoją konsystencją od reszty ciała. Jednak nie każdy guzek lub zmiana skóry to rak, ale zawsze wymaga badan lekarskich, dlatego zachęcamy, aby z nich skorzystać.

Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie:

3.07.2024, Pruszków, przy Pływalni „Kapry” ul. Andrzeja 3
4.07.2024, Jaktorów, przy Ośrodku Zdrowia, ul. Warszawska 3
4.07.2024, Raszyn, przy Centrum Sportu Raszyn , ul. Sportowa 30
4.07.2024, Reguły, przy Urzędzie Gminy al. Powstańców Warszawy 10
5.07.2024, Żabia Wola, przy Centrum Usług Społecznych ul. Główna 5
5.07.2024, Milanówek, przy Urzędzie Miasta ul. Kościuszki 45

Aby się zapisać, należy zadzwonić pod numer 58 767 34 44 lub wypełnić formularz online na stronie genevatrust.pl

Listę innych miejsc, do których przyjadą mammobusy, można znaleźć na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia

Warto się badać, bo warto żyć!

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 1

Jedna odpowiedź do “Zapisz się na bezpłatne badania mammograficzne”

  1. M pisze:

    Mammografię z programu (bez skierowania) można wykonać też w nowej pracowni MMG w Szpitalu na Wrzesinie. Od poniedziałku do piątku od rana do wieczora. Dzwonisz ,umawiasz się i miłej atmosferze wykonasz badanie na miejscu. Czas oczekiwania praktycznie z dnia na dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły