Zakończyła się matura z matematyki

Region

Zakończył się egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym,który był obowiązkowy dla wszystkich maturzystów. Przebiegł spokojnie - poinformowała Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Jak powiedział PAP po zakończeniu egzaminu wicedyrektor Komisji Mirosław Sawicki, do Komisji nie dotarły żadne niepokojące sygnały dotyczące przebiegu egzaminu lub ewentualnych jego zakłóceń.

W środę o godzinie 14 rozpocznie się, dla chętnych maturzystów, egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym. Chęć zdawania tego egzaminu zadeklarowało 58 tys. maturzystów, czyli 14 proc.

W latach ubiegłych, gdy matematyka na maturze nie była obowiązkowa i znajdowała się na liście przedmiotów do wyboru, była ona czwartym najchętniej wybieranym przedmiotem – po geografii, wiedzy o społeczeństwie i biologii; wybierał ją co piąty abiturient.

W ubiegłym roku egzamin z matematyki na poziomie podstawowym zdało 81 proc. maturzystów (średni wynik – 49 proc. możliwych do uzyskania punktów), na poziomie rozszerzonym – 97 proc. (średni wynik – 58 proc.). Podczas ubiegłorocznej jesiennej próbnej matury z matematyki na poziomie podstawowym (egzamin próbny był przeprowadzany tylko na tym poziomie) minimum punktów gwarantujących zdanie egzaminu uzyskało 76 proc. przystępujących do niej. Średni wynik uzyskany przez nich to 23,31 pkt na 50 możliwych.

W kolejnych dniach maturzyści będą musieli przystąpić obowiązkowo do dwóch innych egzaminów pisemnych – z wybranego języka obcego nowożytnego oraz z jednego wybranego przedmiotu (lub kilku przedmiotów – maksymalnie do sześciu). Maturzyści muszą jeszcze zdać dwa obowiązkowe egzaminy ustne – z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Przeprowadzane są one w szkołach przez tamtejszych nauczycieli. Egzaminy ustne odbywać się będą równolegle do egzaminów pisemnych.

Uczeń zda egzamin maturalny, jeżeli w części ustnej i części pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego otrzyma co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu. Wynik z egzaminu jest podstawą rekrutacji na studia.

Centralna Komisja Egzaminacyjna zapowiedziała, że jeszcze w środę na swojej stronie internetowej (www.cke.edu.pl) opublikuje arkusz egzaminacyjny z matematyki na poziomie podstawowym; arkusz egzaminacyjny z poziomu rozszerzonego ma opublikować w czwartek.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.