Zabytkowy cmentarz przejdzie remont [FOTO]

Gmina Michałowice otrzymała 70 tys. zł na remont zabytkowego cmentarza znajdującego się w Pęcicach.

Cmentarz w Pęcicach pochodzi z okresu I wojny światowej. Znajduje się niedaleko pomnika-mauzoleum oraz zabytkowego Zespołu Pałacowo-Parkowego. W tym miejscu spoczywa 49 żołnierzy niemieckich i 218 rosyjskich z pierwszej wojny światowej, którzy polegli jesienią 1914. Doszło wówczas do rosyjskiego kontrataku, który odbił wieś, a miejscowa ludność została ostrzelana przez niemiecką artylerię. Pochowano tu także Polaka – Ignacego Tarczyńskiego – poległego w 1914 r.

– Obecnie cmentarz jest w złym stanie. Konieczne jest wzmocnienie skarpy cmentarnej oraz wymiana na nowe dużych, dębowych krzyży znajdujących się na jego środku. Zniszczone betonowe ogrodzenie wymaga naprawy ubytków i pęknięć, a skradziona kilkadziesiąt lat temu zabytkowa brama cmentarna zostanie odtworzona wraz z furtkami. W ramach prac zostaną także naprawione betonowe obrzeża mogił – zaznacza Małgorzata Pachecka, wójt gminy Michałowice.

Koszt remontu cmentarza szacowany jest na 143 tys. zł, z czego 73 tys. to środki własne gminy, a pozostałe 70 tys. zł pochodzi z dofinansowania z Samorządu Województwa Mazowieckiego na remont zabytkowego cmentarza w Pęcicach.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 4

4 odpowiedzi na “Zabytkowy cmentarz przejdzie remont [FOTO]”

 1. 🐷 pisze:

  Psi wybieg. Szkółka dronowcōw. Miejsce libacji.
  Przepraszam ile drzew będzie wyciętych?
  Wszystkie w okolicy , no tak trzeba to miejsce remontować bo niedaleko svierzka rowerowa im. Pacheckiej oraz w planach osiedle dla skoków ganków i innych którzy nawet nie wiedzą że była I wojna światowa.
  E ch ludzie ,ludzie do Was to nie ma już co nawet się odzywać.

 2. Grabarz pisze:

  Jestem pod wrażeniem błyskotliwego komentarza, który bardzo wiele wnosi do sprawy. Jego autor z pewnością przyczyni się do odzyskania przez cmentarz dawnego blasku.

 3. J.M.P. pisze:

  Czy ktoś może spowodować żeby cały powiat nie zjeżdżał się na teren wokół cmentarza? Właściciele szczekających czworonogów urządzili tam psie pole. Kupa na kupie. Profanacja miejsca. Wstyd!

 4. zgred pisze:

  Jeśli jakiś złomiarz przyjął zabytkową bramę bądź inne podejrzane przedmioty powinien być sądzony za paserstwo i pożegnać się z biznesem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły