Zabytkowa lokomotywa stanęła w Piastowie [FOTO]

Od kilku miesięcy jednym z gorętszych tematów w Piastowie jest lokomotywa. Miasto finalizuje projekt – parowóz stanął już przy stacji PKP.

Jak podkreślał Konrad Rytel – pełnomocnik burmistrza miasta Piastowa – w „Rynku Kolejowym”: Chodzi o uczczenie faktu, że Piastów jest pierwszą za Warszawą stacją na linii kolejowej warszawsko-wiedeńskiej. Będzie to też element nowego centrum przesiadkowego.

Miasto Piastów nabyło w drodze licytacji, od spółki Intercity, parowóz Ty2-220 z 1943 roku. Do tej pory lokomotywa stacjonuje w Tłuszczu. Jak czytamy w „Rynku Kolejowym”: Parowóz jest uznawany za atrakcję turystyczną Tłuszcza, choć zdjęcie pokazane na stronie urzędu tego miasta może wprowadzić w błąd co do stanu lokomotywy.

Parowóz został wyprodukowany Elsässische Maschinenbau-Ges. (SACM – Societe Alsascienne de Constructions Mecaniques Grafenstaden) w Mühlhausen z numerem fabrycznym 7875. W PKP „służył” od 1945 do 1989 roku w Iłowie oraz Skierniewicach. Później skreślono go z inwentarza, choć źródła (strona Ilostanu Taboru Kolejowego) podają, że służył jako grzałka.
W ostatnich miesiącach parowóz przeszedł gruntowny remont, został także zabezpieczony przed działaniem warunków atmosferycznych. Po pracach renowacyjnych lokomotywa w nocy z 21 na 22 lutego stanęła na swoim miejscu.

– Poza fragmentem torów, na których stanie Ty2-220, nad lokomotywą powstanie wiata peronowa. – Co ciekawe, będzie ona wybudowana ze stalowych elementów z Dworca Zachodniego. Istnieje prawdopodobieństwo, że elementy te pochodzą jeszcze sprzed wojny, ale tutaj musimy poczekać na badania i ekspertyzy specjalistów w tym zakresie – informował nas w styczniu burmistrz Piastowa Grzegorz Szuplewski. Poza lokomotywą i wiatą peronową pojawi się także stała wystawa o historii kolejnictwa.

Jak podoba Wam się nowy element krajobrazu Piastowa? Jeśli chcecie zobaczyć lokomotywę na żywo to znajdziecie są na parkingu przy skrzyżowaniu ulic Lwowskiej i al. Krakowskiej w Piastowie.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 73

73 odpowiedzi na “Zabytkowa lokomotywa stanęła w Piastowie [FOTO]”

 1. kpinacyrk pisze:

  Byłem, widziałem kpina cyrk wygląda jakby to ktoś zrzucił w pośpiechu z transportera i uciekł xD
  Ani oświetlenia ani nic rzucone w kąt szkoda pieniędzy o historii i nietrafności tej lokomotywy już poruszał tematu nie będę bo inni zrobili to lepiej i obszernie

 2. #### pisze:

  Pierwszym zadaniem nowej rady to będzie darowizna do Oświęcimia, tam nadaje się w sam raz, bo z historycznego punktu widzenia rzetelnie wykonywała swoją pracę wożąc Żydów do komór gazowych. Niestety burmistrz odleciał, a raczej odjechał w siną dal absurdu razem z tym panem z Wołomina – „ojcem chrzestnym” wspólnoty samorządowej Mazowsza. Wołomin w 2014r. pozbył się tych oszołomów Rytlów, Sasinów itp, a burmistrz przytachał go do Piastowa, na nieszczęście miasta i mieszkańców.

 3. Kierownik pisze:

  Jak biedocie nie pasuje parowóz to wara. Gdyby nie Włodarze naszego miasta to dalej byś biedoto chodziła oddawać kał za stodołę. Jak nie pasuje to won do slumsów pod Błonie.

 4. ... pisze:

  W Iłowie czy Iłowej…? 😉

 5. polo pisze:

  Igrzyska zamiast chleba!

 6. vaptistis pisze:

  Lokomotywa powinna stać na ul. Barcewicza w błocie

 7. Kolejarz pisze:

  Żenada. Parowóz bez wiązarów, bez oświetlenia… żenada i strata pieniędzy. Proszę wpisać na YouTube, parowóz kartuzy, niech się burak z Piastowa dowie jak wygląda renowacja lokomotywy…

 8. Aleksandra D. pisze:

  Widziała złom wczoraj i raczę twierdzić, że od niego wolała bym asfaltową ul. Łukasińskiego, eh życie.

 9. Jadwiga Sperma pisze:

  Złomiarze już się oblizują.

 10. Tomasz J. pisze:

  Czytam te komentsrze i twierdzę…wszystko pajacom przeszkadza. Każdy nieudacznik potrafi tylko narzekac i krytykowac. Czego by nie zrobić wszystko be…najbardziej akrywni ci co klapy od kibla nie potrafią opuścic…ale coż osiem lat rzadów złodziei i przestębców robi swoje…

  • eh,.. pisze:

   Tomaszku pajacu, wiemy że nie dorosłeś, my natomiast już wyrośliśmy z marzeń i kolejek piko, jeżeli mamy jakieś potrzeby kupujemy „zabawki” za swoje pieniądze. Co do władzy się zgadzam, tego przykładem jest właśnie burmistrz, który w miejskich zieleńcach obsadził radnych z piss z okolicznych miejscowości, np. z Brwinowa i dzielnicy Bemowo,.. dziwisz się że jest brud syf i kumoterstwo? Burmistrz nie skończył KUL-u ani nie ma dyplomu Collegium Humanum, tylko kościelną ATK w Warszawie i nie doznał zaszczytu wywyższenia na salony nowogrodzkiej,.. Po prostu, nie czas żeby biedne miasteczko, z brakiem rozwoju, z brakiem gospodarza, z brakiem funduszy kupowało za nasze pieniądze pomniki myśli technologicznej nazistowskich Niemiec. Kto wpadł na pomysł kupna i pomalowania tego złomu?

   • basia pisze:

    eh lemingu, przestań obrażać.. wiem że Cię ubecy podszkolili na marszu nienawiści ośmiu gwiazdek… a i Juras jest twoim autorytet róbta to chce ta.. nie chcemy żadnego leminga u władzy.. zawsze się to kończy puentą piniędzy nima i nie będzie, tak jak teraz mówi rudy i dupiarz w Warszawie gdzie jest bród i nic się nie dzieje…

    • eh,.. pisze:

     basiu@ kto ci kijek wsadził, a,.. już wiem, straciłaś źródło dochodu i teraz rozżalona mścisz się na Jurku, na Ubekach, na kobietach, na rudych, no cóż,.. po prostu jesteś konfliktem i źródłem konfliktów, nie nawykłaś do do normalnych komentarzy, wymiany myśli i przedstawiania swoich racji. Na szczęście już zaczynają rozliczać brunatne koszule, mam nadzieję że po ciebie też przyjdą,.. nie przepisuj majątku na Marka, nic to nie da. Pieniędzy nie ma bo wszystko ukradliście, jeszcze nasze praprawnuki będą spłacać wasze pożyczki. Widocznie boi się wyjść na ulice Warszawy skoro piszesz że w Warszawie nic się nie dzieje. Pomimo że ukradliście Warszawie miliardy na rzecz wschodniej flanki i kk, to Warszawa się rozwija ku twojej rozpaczy. Amen i krzyżyk na drogę.

     • Basia pisze:

      Eh… jesteś tak nieporadny, że nawet z imienia się nie przedstawiasz.. pewnie byłeś na spędzie u Jurasa, który cię na woodstock wodą polał jak się tam taplałeś w błocie… o moje i innych źródło dochodu się nie martw, dzięki działaniu rządu PIS w Polsce jest najlepsza gospodarka w UE , najwyższym PKB i najmniejsze bezrobociu. W Polsce dzięki polskiemu ładowi są w każdym samorządzie prowadzone ogromne inwestycje… Jestem w Warszawie codziennie i łzy mi lecą jak to miasto jest tragicznie zarządzane przez dupiarza i platfusy.. Nic się w nim nie dzieje, chyba że mówisz o paletach na bankowym za milion złotych.. i syf i bród na każdym kroku? Gdzie jest 6 linii metra… a no nie ma piniędzy i nie będzie.. gdzie jest 60 tys kwoty wolnej od podatku i paliwo po 5.,19 które obiecał Rudy.. a no też ni ma.. dałeś się oszukać lemingu i głupcze a oni się z Ciebie śmieją.. za PISu wszyscy skorzystali na kwocie wolnej od podatku do 30tys, na 500 zł dla każdego dziecka, na braku podatku do 26 roku życia itd. Uruchom myślenie głupcze..

   • eh,.. pisze:

    Basiu, skończ i wstydu sobie oszczędź, wychwalając piss pogrążasz się w szambie które stworzyliście,.. prokuratura już bada cudowne ozdrowienie waszych kieszeni. Tak ogólnie uruchomiłem myślenie, polemika z lemingiem nie ma sensu, odpowiem jak powiedział twój guru, spieprzaj babo, do swojej chałupiny na Podlasiu.

    • Anonim pisze:

     J….ć pis

     • Anonimmmm pisze:

      a jeszcze bardziej j…..ć Platfusów i ich wyborców

     • Basia pisze:

      Anonim to przykład jaki format wyborców głosował na koalicję ośmiu gwiazdek. Jestem dumna, że głosowałam na PIS i tyle dla Polski zrobili. Wcześniej to była kamieni kupa… Dzięki polskiemu ładowi bardzo skorzystał Piastów…

    • Basia pisze:

     Eh.. jak się nie ma żadnych argumentów to się pisze przekleństwa i obraża, typowe dla każdego leminga.. ja Ci podałem kilka argumentów rzeczy, które zrobił rząd zjednoczonej prawicy, a ty wiedząc że mam rację obrażasz.. nie uruchomiłeś myślenia, tylko przekazujesz to czym cię napuszczają Rudy, Owsiak, Tefauen i Gówno wybiórcza.. zadaję Ci pytanie: kiedy te oszusty wprowadzą kwotę wolną od podatku do 60 tys., kiedy kredyt 0%, dlaczego likwidują inwestycje np CPK i inne? Kiedy będzie 6 linii metra w Warszawie… oszukali Cię.. Neuman mówił, że robi wrzutkę a lemingi to łykają…

     • chyba wystarczy pisze:

      Basiu, płeć zmieniłaś? Podobnie jak kaczorek, taki wielki mąż stanu, a okazuje się że jest tęczowym misiaczkiem,.. Z wami to tak zawsze, z jednej strony prawo i porządek, (o sprawiedliwość was nigdy nie podejrzewałem) a z drugiej strony, machlojki, podsłuchy i zwykłe złodziejstwo. Każdy dzień to nowe informacje o waszych przekrętach, a to znaczy że miliardy stracone przez Polskę trafiły do waszych kieszeni. Nie wiem o jakich liniach piszesz, wiem że ma być 5 linia, a reszta będzie jak Warszawa nie będzie musiała płacić danin nałożonych przez piss.

 11. Wilq pisze:

  I będzie to jedyna ładna rzecz w tym smutnym i brzydkim mieście…

 12. Stryju pisze:

  A co to za pastewne gówno?

 13. Sly pisze:

  I to ma pomyć wygrać Burmistrzowi wybory? Wydane kilkadziesiąt tysięcy złotych na ławeczkę z daszkiem dla żuli i wc. Żenada !!!!!

 14. chyba wystarczy pisze:

  Czy Szuplewskiego ojciec to kolejorz, i synek sprawił ojcu prezencik,.. z punktu widzenia mieszkańca; przy ogromnym zadłużeniu miasta, przy braku koncepcji na prawidłowy jego rozwój, przy braku inwestycji kanalizacyjnej i drogowej, przy braku mieszkań na wynajem, przy braku pieniędzy na sprzątanie miasta, ktoś zarobił ogromne pieniądze na tym przekręcie,.. Czy miasto dostało kredyt na to widowisko? Czy Bareja zaczerwieniłby się jakby zobaczył idiotyzmy burmistrza,.. Zrobiłem to czego się nie spodziewałem, podjechałem zobaczyć jak to wygląda,.. reakcja,.. lokomotywy nie widać, przed nią zajęty parking. Jak ktoś chce obejrzeć lokomotywy może podjechać do muzeum kolejnictwa, naprawdę nie trzeba demonstrować megalomanii,..

 15. Odi pisze:

  Oby mieszkańcy was po decyzji zakupu lokomotywy już więcej nie wybrali w nadchodzących wyborach
  Samorzadowych.

 16. Krzychu pisze:

  Spoko może być, widać, że cokolwiek się dzieje w Piastowie, jakaś tężnia, nowa hala, wiadukt,ale to trochę to taki miś na miarę naszych czasów, ul. Warszawska dziurawa i zablokowana, można było by już jeździć w stronę Pruszkówa, bo asfalt wylany , ale co tam kogo to obchodzi,
  Przecież dla ułatwienia zamknięta jest droga z drugiej strony torów, Ul. Od strony Gościnne chaty o w stronę A2 nie pamiętam nazwy jest tak dziurawa i zniszczona, że na Ukrainie mają lepsze drogi, serio lokomotywa zamiast wziąć normalną ekipę, która w Warszawie w 1 weekend kładzie asflat na takim kawałku jeszcze obiazd tam zrobiliście, cięgle coś niby ktoś tam robi, ale postępów brak już chyba z rok , nie wiem co to za remont, ale ulica stan tej ulicy pokazuje jakim miastem jest Piastów. Ślimak przy PKP zablokowany, ok remont potrzebny, ale na Boga wjeździe wykonawcę co się z tym winie za 2x tyle ale 2x szybciej.
  I pogoncie kierownika poczty polskie przy PKP, bo od kilku lat nie dostaje poczty, po co nam. Ta placówka skoro nie spełnia swojej roli, niech chociaż zamontują paczkomaty przed pocztą, bo wiecznie kolejka.

  To nie krytyka tylko stan faktyczny na chwilę obecną.

  Ogarnijcie te dziurawe drogi ale kimś kto pracuje, a nie rozgrzebie jak obecni.

 17. Anonim pisze:

  Spoko może być, widać, że cokolwiek się dzieje w Piastowie dzieje, jakaś tężnia, nowa hala, wiadukt,ale to trochę to taki miś na miarę naszych czasów, ul. Warszawska dziurawa i zablokowana, można było by już jeździć w stronę Pruszkówa, bo asfalt wylany , ale co tam kogo to obchodzi, Ul. Od strony Gościnne chaty o w stronę A2 nie pamiętam nazwy jest tak dziurawa i zniszczona, że na Ukrainie mają lepsze drogi, cięgle coś niby ktoś tam robi, ale postępów brak już chyba z rok , nie wiem co to za remont, ale ulica stan tej ulicy pokazuje jakim miastem jest Piastów. Miło razy Wola bym

 18. Ehh pisze:

  Dramat, dziury na drogach, Kujawska to za chwilę w ogóle nie będzie przejazdna, tylko łatają na 2 tygodnie, a na takie głupoty kasę wydają. I kogo wybrać na burmistrza? Ten beznadziejny, jakiś pisior jeszcze będzie kandydował i podobno jakiś młody, ale nie znam.

  • dylu pisze:

   Kiedyś rządził w Piastowie platfus, były to najgorsze lata dla Piastowa, nic się nie działo..

 19. PW pisze:

  Nas nie będzie lokomotywa zostanie.

 20. Wujek pisze:

  Oby graficiarze zachowali ją w spokoju i była wolna od ich pseudo dzieł.

 21. Odi pisze:

  Dobrze ze niedługo wybory.

 22. Odi pisze:

  Mam nadzieję, że na uroczyste otwarcie lokomotywy
  Burmistrz i państwo radni chociaż miasto z flaszek i smieci wysprzątają.
  Mam nadzieję że mieszkańcy przy urnach nie zapomną o waszych dokonaniach. Temat braku koszy cała kadencję bez skutku załatwiali.

 23. Dr. Hackenbush pisze:

  W razie czego, podłączy się, ja do miejskiej sieci grzewczej i w kotle będzie się spalało śmieci, których w mieście wszędzie pełno. I wszyscy zadowoleni będą. I ciepełko będzie i śmieci mniej. I eksponat zarobi na swoją ochronę, żeby go miejscowi gentelmeni zajmujący się recyklingiem nie oddali na raty do punktu skupu metali. Też w Piastowie na „żeberku”

 24. POleser pisze:

  Nima piniędzy i nie będzie dla was
  Ale dla mnie będzie

 25. Pomnikowcy pisze:

  budują sobie pomniki za życia. Samorządowcy posiedli umiejętność zostawiania po sobie śladów w historii, które za grosz nie przystają do miejscowych dziejów.

 26. DONNA pisze:

  Zaciąłeś się jak stara plyta

  • Ddd pisze:

   Pomysł dobry ale wykonanie atrapy prawdziwej kolei wiedeńskiej byłoby lepsze. Po co nam hitlerowski pociąg?

 27. Alik pisze:

  Zdaję się, że ktoś ma niezaspokojone marzenia z dzieciństwa o ciuchci i zamiast kupić sobie kolejkę elektryczna postawić na dużym stole w domu i po pracy się nią bawić, to uszczęśliwił biedne, bardzo zaniedbane pod każdym względem złomem który za chwilę będzie zardzewiałym złomem, bo nie będzie kasy na jego stałą renowacje.

 28. Anonim pisze:

  będzie stała tak długo jak jakiś rozpuszczony bachor karku nie skręci , a potem jakiś cwany adwokat nie uzyska odszkodowania za śmierć lub kalectwo , bo przecież nie było tabliczki ,,nie dotykać eksponatów ” po czym po cichutku wyjedzie doTłuszcza

 29. bono pisze:

  Nie dla koalicji 13 grudnia. Mamy Białoruś, wyłączyli sygnał TVP, niszczą praworządność, gdzie paliwo z 5 zł, gdzie CPK, gdzie port w Świnoujściu..

  • aqq pisze:

   stań przy lokomotywie, poczujesz się lepiej

  • Lol pisze:

   Lecz się

  • Zatroskany. pisze:

   A u lekarza byłeś?

  • hmm,.. pisze:

   bono, nie jestem psychiatrą, ale według oznak musisz jak najszybciej trafić na oddział zamknięty. „W latach 2023-2029 r. zaplanowano inwestycje warte 10,3 mld zł”, Obajtek obniżył cenę paliwa na rozkaz pierwszego sekretarza, zwanego kurduplem, zapytaj się towarzyszy z piss, wydali miliardy, a nie wbili łopaty, nie ma opracowań, nikt nawet nie wie gdzie i kiedy będą tory, i nowe drogi do CPK. Otwórz google i przeczytaj co to znaczy praworządność.

 30. Parowóz pisze:

  Pieniądze na tzw pomnik za życia dla obecnej rady Piastowa
  Napiszcie lepiej jak się wiedzie szkołą piastowskim, które mają ogromne problemy z funduszami na funkcjonowanie

 31. Twój Stary pisze:

  A drogi dalej dziurawe, śmieci na ulicy wysypują się z koszy. Na Targowisku też syf. Zamiast ogarnąć ten bałagan to oni stawiają jakąś lokomotywe. Burmistrz do wymiany !

 32. Miki pisze:

  Byłoby ładniej gdyby tory były na starych drewnianych podkładach z tamtej epoki, a nie na współczesnych betonowych. Tak czy inaczej chętnie obejrzę, pewnie oko ucieszy .

 33. Mi siępodoba pisze:

  Bardzo fajna.Żeby tylko tego na złom nie rozebrali

 34. Anonim pisze:

  gratuluję pomysłu – pierwsze co ,,zajumają,, to ten dekiel z przodu kotła i osłony , dla graficiarzy to też łakomy kasek

  • Jakotako pisze:

   Jeśli to jest zabytek wpisany do rejestru to za grafiti można iść do paki… nie chciałbym być na miejscu kogoś kto to walnie sprayem…

   • Jarząbek pisze:

    już się nie martw znajdą się w kapturach i kominiarkach stary łach na sobie i potem w śmieci i szukajcie potem po ubraniach

 35. Każdy robi to na czym zna się najlepiej pisze:

  W Piastowie wszystkie potrzeby i inwestycje publiczne zaspokojone, to i przechodzimy na wyższy poziom piramidy Maslowa! Brawo My!

 36. tralalala pisze:

  W Piastowie dziura na dziurze w asfalcie. Trzeba jechać slalomem, żeby zawieszenia nie urwać. A burmistrz sobie lokomotywę kupił, bo miał kaprys. To się nazywa niegospodarność.

 37. Anonim pisze:

  Gdyby wam tęcze zainstalowali to by było ok. pewnie.

  • Mieszkaniec pisze:

   Skoro tu nie mieszkasz i nie męczysz się z dziurawymi drogami, nieodsniezonymi chodnikami, brakiem oświetlenia na ulicach, wszedzue walajacymi się smieciami czy zaniedbanymi olacami zabaw i terenami zielonymi, na ktorych wszystko schnie i umiera to daruj sobie ironizowanie i stul psk.

 38. Piastowianin pisze:

  pomnik MEGALOMANII burmistrza i jego ugrupowania. Najłatwiej jest pudrować trupa.

 39. Wolf pisze:

  To jest hitlerowski Kriegslok BR52-1608. Do uczczenia kolei warszawsko-wiedeńskiej się nie nadaje.

  • Tajor pisze:

   Racja.

  • Syczący Szczur pisze:

   W rzeczy samej, zwłaszcza że Ty2 to brzydka maszyna. Pt47 jest piękna, subtelna i urzekająca koniunkcją pospiesznej, sylwetki układu osi 1:4:1 i doskonałych proporcji. Ona jako flagowa maszyna PKP będąca obiektem westchnień kolejarzy (czego świadectwo widać w pierwszym filmie słynnej na Kraj cały Polskiej Szkole Filmowej – ,,Człowiek na torze”) dobrze nadaje się do postawienia w ramach pomnika przy flagowej trasie, której skrót – CMK zwany jest ,,królową szlaków”. Pozdrawiam.

 40. Xyz pisze:

  I dlatego uważam, że do Pruszkowa powinien wrócić czołg.

 41. hw pisze:

  Nareszcie! Mieszkancy Piastowa dziękują burmistrzowi. Chętnie bym obejrzała to cudo ale koło odpadło w samochodzie przez Piastów

 42. OLO pisze:

  i super !!!

 43. mirek pisze:

  No to jest w Piastowie czy do tej pory stacjonuje w Tłuszczu i jest tam atrakcją…. Znowu jakość artykułu porażająca…

 44. Neon pisze:

  Niedługo wybory, najwyższy już czas pożegnać beznadziejnych radnych i burmistrza z Naszego Piastowa. Jak można wydawać pieniądze na takie głupoty ?!

 45. Ciuchciuch pisze:

  A komu to potrzebne?
  A dlaczego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły