Nowa SKM rozpoczęła kursowanie

Region

W piątek po południu do Pruszkowa przyjechał nowy pociąg Szybkiej Kolei Miejskiej. Był to inauguracyjny przejazd z Warszawy Wschodniej.

Debiut nowego pociągu na linii Pruszków – Sulejówek zapowiadany był odkilku dni. W nocy z wtorku na środę skład przyjechał z Nowego Sącza,
siedziby firmy Newag, na Mazowsze. Od tego czasu stał na strzeżonej bocznicy w Tłuszczu.

W piątek o 12.15 pojawił się na stacji Warszawa Wschodnia. Kilka minut przez godz. 13.00 pasażerowie SKM jadącej planowo z Sulejówka zostali poproszeni o przemieszczenie się do pociągu stojącego na torze obok. W dalszą drogę ruszyli nowym składem. Od tego momentu najnowszy nabytek spółki ma jeździć regularnie.

Nowy pociąg (19WE) jest dłuższy od dotychczas najnowszych pociągów (14WE) – ma cztery wagony, a nie trzy. W środkowych wagonach są trzy pary drzwi, co ułatwi wsiadanie i wysiadanie. Nowy pociąg może też rozwinąć większą prędkość. 14WE technicznie są zdolne do jazdy 130 km/h. 19WE może pojechać 30 km/h szybciej. Problemem jest jednak stan torów na linii średnicowej, który nie da możliwości pokazania pełnych możliwości nowemu nabytkowi SKM.

Wewnątrz pociągu 19WE jest więcej przestrzeni przez zmianę ustawienia siedzeń. Więcej pasażerów podróżować będzie bokiem do kierunku jazdy, jak to ma miejsce w warszawskim metrze. Dzięki temu nowa SKM jest pojemniejsza. Nowością w porównaniu do poprzedniczek są również urządzenia do liczenia pasażerów zamontowane przy drzwiach, monitory, które pokazują reklamy i elektroniczny wyświetlacz prezentujący plan trasy.


(fot. MM)

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

jacuzzi ogrodowe