Z czego najczęściej wynika spadek motywacji do pracy?

Art. Sponsorowany

W życiu zawodowym wielokrotnie możesz doświadczać sytuacji, gdy tracisz zapał do wykonywania swoich obowiązków. To nic poważnego, jeśli kryzys trwa dzień lub dwa. Gorzej zaś, gdy niechęć do pracy i brak motywacji utrzymują się przez wiele miesięcy. Z czego mogą wynikać problemy motywacyjne w pracy? Poszukajmy odpowiedzi.

Nadmiar obowiązków

Jedną z głównych przyczyn, które sprawiają, że na myśl o kolejnym dniu pracy robi Ci się słabo, może być nadmiar zadań. Jeśli mimo zaangażowania, terminowości i szybkiego tempa pracy wciąż nie dostrzegasz jej efektów lub końca, czujesz frustrację, gniew i zmęczenie. Najszybciej motywację tracą te osoby, które w ramach etatu wykonują zadania, które pracodawca mógłby z powodzeniem przydzielić aż kilku osobom! Praca ponad siły, pozbawiona jasnych wytycznych i etapów, staje się gehenną i szybko prowadzi do psychicznego oraz fizycznego wyczerpania pracownika.

Niskie wynagrodzenie

Kolejną, poważną przyczyną Twojej demotywacji może być zbyt niskie wynagrodzenie, nieadekwatne do ilości zadań albo potrzeb. Jeżeli pensja, którą otrzymujesz co miesiąc, z ledwością wystarcza Ci na rachunki i jedzenie, nic dziwnego, że tracisz chęć do pracy. Podobnie dzieje się, kiedy Twoja stawka godzinowa pozostaje niezmienna, a wymagania pracodawcy rosną – masz wówczas ochotę poszukać innego zajęcia.

Rutyna i brak perspektyw rozwoju

Nawet najlepiej płatna praca może z czasem okazać się nudna i frustrująca. Wielu ludzi szybko traci motywację, gdy wykonują rutynowo te same, powtarzalne czynności, niewymagające własnej inicjatywy, branżowej wiedzy czy kreatywności. Do wyjątkowo stresujących, uciążliwych i wykańczających należą też prace wykonywane w hałasie, przy zanieczyszczeniach, wysokich lub bardzo niskich temperaturach, na przykład w chłodni czy kopalni.

Odmowa udziału w dodatkowych szkoleniach, wyjazdach integracyjnych, konferencjach bardzo negatywnie działa na ambitnych pracowników. Jak widać w treści ogłoszeń, umieszczanych między innymi na Pracuj.pl, pracodawcy w Polsce i za granicą coraz częściej oferują więc różne możliwości rozwoju pracowniczego. Gdy masz szansę na zdobycie nowych umiejętności i perspektywę awansu, chcesz działać i osiągnąć sukces w swojej branży. Jeśli zaś czujesz, że jesteś jedynie jednym z wielu, wymiennych elementów, przestajesz się angażować i wykonujesz pracę rutynowo.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.