Wzrost zagrożenia pożarowego na Mazowszu

Region

W województwie mazowieckim ogłoszono II i III stopień zagrożenia pożarowego. Oznacza to, że wilgotność w lasach jest niska i wzrasta ryzyko zapruszenia ognia. Szczególnie zagrożona jest centralna i wschodnia część Mazowsza. Nieostrożność ludzi jest przyczyną 70% pożarów.

Przed nami majówka. Jeśli będziemy w tych dniach przebywać w lasach, zachowujmy się ostrożnie. Pamiętajmy, że ogniska i grille można rozpalać tylko w wyznaczonych miejscach. Nie należy wypalać traw w pobliżu terenów leśnych, wyrzuć niedopałków, rozrzucać szkła. Przestrzegajmy obowiązku zakazu wstępu do lasu, jeśli taki został wydany. W razie pożaru należy powiadomić straż pożarną (numery alarmowe 998 lub 112).

W 2009 roku ilość pożarów wyniosła około 2000 przypadków, to o 300 pożarów więcej niż w roku 2008. Główne przyczyny pożarów to: nieostrożność ludzi około 70%, podpalenia około 20% oraz inne przyczyny około 10%.

Sprzymierzeńcem może być pogoda. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozują, w najbliższych dniach opady deszczu i burze oraz umiarkowany wiatr (podczas burz porywisty).

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.