Wyższa płaca minimalna w 2023 r

Region

Rząd zdecydował, że od 1 stycznia płaca minimalna wzrośnie do 3490 zł brutto. Warto jednak podkreślić, że w tym roku planowana jest jeszcze jedna podwyżka płacy minimalnej.

Rada Ministrów ustaliła, że w 2023 roku płaca minimalna wyniesie 3490 zł brutto. Warto jednak zaznaczyć, że w lipcu czeka nas kolejna podwyżka. Od 1 lipca płaca minimalna wzrośnie do 3600 zł brutto. Wraz ze zmianą płacy minimalnej zmienia się minimalna stawka godzinowa. Ta wzrośnie odpowiednio do 22,80 zł od 1 stycznia i do 23,50 zł od 1 lipca.

– Wzrost płacy minimalnej zapewni bezpieczeństwo finansowe Polakom, nie dopuścimy do sytuacji, kiedy wypłata nie wystarcza na podstawowe potrzeby. Podwyżka jest naszą odpowiedzią na oczekiwania pracowników, w ten sposób reagujemy na inflację spowodowaną agresją Rosji na Ukrainę – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Warto pamiętać, że ze wzrostem płacy minimalnej zmienia się również wysokość stawek dla świadczeń pracowniczych i zobowiązań, jakie musza płacić przedsiębiorcy. Zmiany będą obejmować m.in. dodatek za pracę w nocy, maksymalną kwotę odpraw dla pracowników objętych grupowym zwolnieniem oraz minimalną wartość odszkodowania za mobbing czy dyskryminacje w zatrudnieniu. Dodatkowo aneksy do umów powinni podpisać wszyscy pracownicy otrzymujący najniższą stawkę wynagrodzenia.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.