Wyremontują kwaterę ofiar Powstania Warszawskiego

Pruszków

Miasto Pruszków wyszło z inicjatywą remontu i przebudowy grobów znajdujących się na cmentarzu szpitalnym przy ul. Partyzantów 2/4. Rozpoczęły się poszukiwania wykonawcy, który zajmie się inwestycją.

Mowa o cmentarzu, który mieści się na terenie pruszkowskiego szpitala w Tworkach. Obiekt wraz z mogiłami, budynkiem kaplicy, nagrobkami i drzewostanem wpisany jest do rejestru zabytków. Istnieje tam kwatera ofiar Powstania Warszawskiego, w której znajdują się indywidualne groby. Pochowane tam osoby nie były bezpośrednimi uczestnikami walk w czasie Powstania Warszawskiego, lecz byli ofiarami walk o niepodległość Polski. Ich śmierć wymaga uszanowania i odpowiedniego uhonorowania. Ponadto pojawił się pomysł aby inne groby przebudować na wspólną kwaterę.

Niestety różne wymiary grobów i odległość pomiędzy nimi uniemożliwia „wygodny” dostęp. Dlatego wybrany w przetargu wykonawca nie będzie miał łatwego zadania. Ponadto stan grobów nie jest najlepszy, widoczne są zapadnięcia betonowych obrzeży, a także ubytki i spękania. Już wkrótce ma się to zmienić. Co przewiduje zakres prac? Przede wszystkim wymianę obrzeży i krzyży, przebudowę całych grobów z krzyżami betonowymi, remont krzyży metalowych, czyszczenie i uzupełnienie ubytków we wszystkich elementach nagrobków, wymianę tabliczek oraz obsianie trawą wewnętrznego terenu kwater. W projekcie nie zapomniano uwzględnić również wykonanie alejek pomiędzy grobami. Natomiast bez zmian pozostanie chodnik główny i figura Matki Boskiej.

Tabliczki zostaną odtworzone do stanu oryginalnego. Zdjęcia pochowanych osób będą umieszczone na poszczególnych krzyżach. Zachowano istniejący podział kwater. Dojścia w pasach pomiędzy grobami będą wyłożone grysem kamiennym. W stronie południowej pojawi się postument pamiątkowy z tekstem ku czci pochowanym – „cześć ich pamięci”. Będzie on wykonany z elementów kamiennych granitowych.

Ostateczny termin wykonania zamówienia to 25 października.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.