Wypłaty w bankomatach będą tańsze

Region

Operatorzy kart płatniczych walczą z właścicielami sieci bankomatów.Obecnie w 17 bankach można założyć konto z bezpłatnymi wypłatami ze wszystkich bankomatów w Polsce. Eksperci twierdzą, że ofert takich będzie przybywać.

Niedawno opłaty za korzystanie z obcych bankomatów wprowadził MasterCard.

– Zadziałało to jak kij włożony w mrowisko. Do tej pory bank, który wydał kartę z logo MC, płacił właścicielowi bankomatu 3,50 zł, jeśli jego klient wykonał transakcję w maszynie nie należącej do sieci banku – twierdzi Mateusz Ostrowski, ekspert z Open Finance. – Organizacja karciana postanowiła obniżyć tę opłatę do 1,20-1,60 zł, w zależności od rodzaju karty. Oburzyło to niezależnych operatorów bankomatów, szczególnie Euronet, który straszy likwidacją kilkuset maszyn.

Portal Bankier.pl nieoficjalnie dowiedział się, że konkurencyjna VISA także postanowiła obniżyć prowizję za wypłatę z obcych bankomatów do stawki 1,30 zł. Eksperci Open Finance twierdzą, że skoro obydwaj konkurenci pokrywający blisko 100% polskiego rynku kart płatniczych zdecydowały się na taki krok, to operatorzy bankomatów będą musieli się przystosować albo… zamknąć biznes.

– Skoro dla banków tańsze będą wypłaty, dokonywane przez ich klientów w obcych bankomatach, to będą one mogły po niższym koszcie udostępniać wszystkie bankomaty w Polsce. Można się więc spodziewać, że takich ofert będzie przybywać – twierdzi Michał Sadrak z Open Finance. – W tej chwili znajdziemy je w 17 bankach.

Według danych Narodowego Banku Polskiego, na koniec 2009 roku w Polsce działało ok. 16 tys. bankomatów, czyli o 2,3 tys. więcej niż rok wcześniej.

Gdzie wypłacimy za darmo?

1. BPH – konto Sezam Max – koszt 13,99 zł miesięcznie
2. Millenium – konto Premium – koszt 15 zł miesięcznie
3. Bank Ochrony Środowiska (BOŚ) – konto Wyjątkowe, koszt 19 zł miesięcznie
4. BNP Paribas – Pakiet L, koszt 15 zł miesięcznie
5. Citibank – rachunek CitiOne – koszt 17,99 zł miesięcznie
6. DnB Nord – Pakiet Personale – koszt 18 zł miesięcznie
7. ING – Konto Komfort – koszt 15 zł miesięcznie
8. Lukas Bank – Konto Premium – koszt 30 zł miesięcznie
9. Allianz Bank – Pakiet Premium – koszt 50 zł miesięcznie
10. Alior Bank – opłata za kartę 9 zł miesięcznie
11. Bank Pocztowy – opłata za kartę 4 zł miesięcznie
12. BZ WBK – konto Wydajesz&Zarabiasz – koszt 7 zł miesięcznie
13. Deutsche Bank – konto dbNET – opłata za kartę 5 zł miesięcznie
14. Nordea Bank – konto Nordea Spektrum – opłata max. 8 zł za prowadzenie, 1,5 zł za kartę
15. Meritum Bank
16. Toyota Bank
17. Volkswagen Bank Direct

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.