Internetowa chmura nadciąga

Region

Plany uruchomienia pruszkowskiego bezpłatnego Internetu wreszcie siękonkretyzują. Według zapewnień władz miasta, począwszy od marca 2010 r. kolejne rejony Pruszkowa będą sukcesywnie obejmowane jego zasięgiem. Projekt zakwalifikował się do dotacji unijnej, więc zapewnienia te wyglądają wiarygodnie. Wszystko wskazuje na to, że kilkuletnia batalia społeczna o bezpłatny Internet dla miasta, w której i nasza gazeta miała swój niemały udział, dobiega szczęśliwego finału.

Będzie to pierwszy w Polsce projekt z zastosowaniem tzw. technologii Wi-Fi mesch na tak dużą skalę. W pierwszym etapie, którego realizację zaplanowano do września 2010 r., zostanie włączonych w sieć ok. 40 urządzeń uruchomionych w centralnych dzielnicach Pruszkowa. W kolejnych etapach sieć zostanie rozbudowana o następnych ok. 50 punktów zlokalizowanych także poza centralnymi dzielnicami: na Ostoi, Żbikowie, Tworkach i w Malichach.

Wszystkie zainstalowane punkty dostępowe będą emitować sygnał radiowy w ogólnodostępnej częstotliwości 2,4Ghz w standardzie 802,11 a/b/g. Sygnał ten odbierany jest przez karty Wi-Fi seryjnie instalowane w notebookach, komputerach, a ostatnio nawet w telefonach komórkowych. Dostęp do sieci będzie możliwy w promieniu ok. 150 metrów od zainstalowanych nadajników, które po uruchomieniu zostaną specjalnie oznaczone na planie miasta oraz w terenie.

Bezpłatny dostęp będzie możliwy po zalogowaniu się na specjalną stronę Urzędu Miasta. Tzw. socjalny jego charakter będzie polegał na tym, że prędkość przesyłu danych nie będzie przekraczała 256kbps, a jednorazowe połączenie będzie mogło trwać do 30 min., po czym trzeba będzie logować się ponownie.

Całość inwestycji do 2012 r. obejmie 95 punktów dostępowych. Przewidywany jej koszt to ok. 4 mln zł, z czego do 75% ma pokryć dofinansowanie unijne.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.