Biały Pałac znów w rękach konserwatora zabytków

Region

Minister kultury i dziedzictwa narodowego, Bogdan Zdrojewski pozytywnierozpatrzył odwołanie władz Piastowa od decyzji konserwatora zabytków w sprawie zakazu rozbiórki pozostałości po Białym Pałacu w Piastowie i jednocześnie zobowiązał go do ponownego rozpatrzenia sprawy.

O Białym Pałacu, nazywanym także Willą Adelajda, pisaliśmy w WPR65. Zwracaliśmy wówczas uwagę na zagrożenie, jakie stwarzają ruiny obiektu dla okolicznych mieszkańców. Na pismo ministra władze Piastowa i mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków czekali prawie rok.

Wygląda na to, że sytuacja w najbliższym czasie nie ulegnie zmianie, chyba, że konserwator w końcu pójdzie po rozum do głowy i zweryfikuje swoja decyzję. Ostatnio miała odbyć się kontrola terenu wokół pałacu, na którym znajdują się trzy zamieszkałe oficyny. Jednak ze względu na chorobę zastępcy burmistrza Piastowa, Ryszarda Wojciula nie doszła ona do skutku w przewidywanym terminie. Podczas kontroli musi być, bowiem, obecny przedstawiciel właściciela obiektu, czyli w tym przypadku gminy. Jak powiedział nam wiceburmistrz Wojciul, konserwator poprosił o plan rewitalizacji miasta i plany zagospodarowania przestrzennego. Przypomnijmy, że Biały Pałac jest wpisany do planu rewitalizacji Piastowa, więc miasto chce obiekt odbudować. Niepewność przyszłości tego terenu po rozbiórce ruin Willi Adelajda była głównym powodem takiej, a nie innej decyzji konserwatora zabytków. Być może po obejrzeniu szczegółowych dokumentów miejskich dojdzie do zmiany jego stanowiska.

Pałacyk przy dawnym Porcelicie w Pruszkowie

Niedawno pisaliśmy również o pałacyku przy dawnych Zakładach Porcelitu Stołowego w Pruszkowie. Obecnie teren i sam pałacyk jest własnością dewelopera, firmy Long Bridge, który jednak nie kwapi się z remontem zabytkowego obiektu. Z niecierpliwością czekaliśmy na kontrolę konserwatora zabytków, która miała nastąpić jeszcze w listopadzie br. Niestety nie odbyła się. Jak, wynika z wyjaśnień urzędu konserwatorskiego zostanie przeprowadzona w pierwszym kwartale przyszłego roku.
„_blank” rel=”noopener”>qh88

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.