Ustalono datę wyborów prezydenckich

Region

W związku z tragiczną katastrofą rządowego samolotu pod Smoleńskiem data wyborów prezydenckich została zmieniona. Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, pełniący obecnie obowiązki prezydenta, wyznaczył nowy termin wyborów.

W niedzielę, 20 czerwca odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli zajdzie taka konieczność, druga tura powinna odbyć się po dwutygodniowej przerwie, czyli 4 lipca.

Tylko do 26 kwietnia komitety wyborcze mają czas, by złożyć zawiadomienie o swoim powstaniu do Państwowej Komisji Wyborczej. Do zgłoszenia muszą dołączyć 1000 podpisów z poparciem oraz zgodę kandydata na udział w wyborach. Następnie komitety będą miały czas do 6 maja na zebranie 100 tys. podpisów i zgłoszenie kandydata na prezydenta.

Kampania wyborcza już ruszyła

Zgodnie z ordynacją kampania wyborcza rozpoczyna się w dniu ogłoszenia postanowienia marszałka Sejmu o zarządzeniu wyborów. Najpóźniej 31 maja PKW będzie musiała zaprezentować dane o kandydatach. Od 5 czerwca zaś w stacjach radiowych i telewizyjnych będą mogły pojawić się audycje wyborcze. Cisza przedwyborcza rozpocznie się w nocy z 18 na 19 czerwca o północy. Głosowanie odbędzie się w niedzielę 20 czerwca od 6.00 do 20.00

Jest już kilku pewnych kandydatów na prezydenta

Do tej pory deklarację startu w wyborach prezydenckich zgłosili: Bronisław Komorowski (Platforma Obywatelska), Marek Jurek (Prawica Rzeczpospolitej), Andrzej Olechowski (niezależny kandydat popierany przez Stronnictwo Demokratyczne). Natomiast Polskie Stronnictwo Ludowe na swojego kandydata wybrało Waldemara Pawlaka.

W katastrofie pod Smoleńskiem zginął dotychczasowy kandydat Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Jerzy Szmajdziński oraz prezydent Lech Kaczyński, który miał kandydować po raz drugi z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.
W obliczu tragedii pod Smoleńskiem z kandydatury zrezygnował Ludwik Dorn (koło Polska Plus) oraz Tomasz Nałęcz (Socjaldemokracja Polska).

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Najczęściej komentowane

Pruszków ma nowego prezydenta

Pruszków / Wybory 2024
60

Bąk kontra Makuch

Pruszków / Wybory 2024
18

Wyborcza dogrywka przed nami

Region / Wybory 2024
10