Wybory do Europarlamentu 2024 – Jak głosować?

Region

Już w najbliższą niedzielę, 9 czerwca, odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat głosowania i przygotowania do wyborów.

Kiedy i Gdzie Głosować?

Lokale wyborcze będą otwarte od 7:00 do 21:00. Obwody do głosowania będą te same jak podczas ostatnich wyborów samorządowych, ale w niektórych miejscach mogą się różnić. Jeśli nie jesteś pewny, gdzie głosować, sprawdź to w wyszukiwarce obwodowych komisji wyborczych na stronie Państwowej Komisji Wyborczej:
wyszukiwarka obwodów – powiat pruszkowski
wyszukiwarka obwodów – powiat grodziski

Karty do Głosowania
W wyborach do Parlamentu Europejskiego wyborcy otrzymają jedną kartę do głosowania. Przed oddaniem głosu sprawdź, czy karta posiada dwie pieczęcie: obwodowej i okręgowej komisji wyborczej. Bez tych pieczęci karta będzie nieważna.

Jak Głosować?
Na karcie do głosowania zaznacz wybranego kandydata, stawiając znak X w odpowiednim okienku. Głosujemy tylko na jednego kandydata z jednej listy. Postawienie większej liczby znaków X lub brak znaku X spowoduje, że głos będzie nieważny. Pamiętaj, aby znak X składał się z dwóch przecinających się linii wewnątrz kratki.

Kto Może Głosować?
W wyborach mogą głosować wszyscy obywatele, którzy ukończyli 18 lat najpóźniej w dniu wyborów. W głosowaniu mogą brać udział również obywatele Unii Europejskiej mieszkający w Polsce, którzy są zarejestrowani w Centralnym Rejestrze Wyborców.

Kandydaci w Okręgu nr 4
Na listach każdego z siedmiu komitetów wyborczych znajduje się po 10 kandydatów. Pełną listę kandydatów w okręgu nr 4 można sprawdzić na stronie PKW tutaj.

Warto zaznaczyć, że na listach różnych komitetów znajdują się osoby z naszego regionu. To m.in.
Dorota Stalińska (Milanówek) KKW Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe,
Anna Rykowska (Pruszków) KWW Bezpartyjni Samorządowcy – Normalna Polska w Normalnej Europie
Tomasz Kwiatkowski (Raszyn) KW Polexit
Kamila Gasiuk-Pihowicz (Pruszków) KKW Koalicja Obywatelska
Krystyna Dębska (Podkowa Leśna) KKW Koalicja Obywatelska
Jacek Kubiak (Pruszków) KKW Lewica

 

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.