Wszystkie piętrusy w KM

Region

Na sam koniec 2015 roku Koleje Mazowieckie odebrały ostatnie już piętrusy oraz lokomotywę Gamma zamówione w bydgoskiej firmie PESA. Zatem kontrakt na 24 pojazdy został zrealizowany.

Pod nazwą Pesa Sundeck kryją się wspomniane wagony piętrowe. To pierwsze pociągi tego typu wyprodukowane przez polską firmę. Ich standardowa konfiguracja to lokomotywa Gamma, piętrowy wagon sterowniczy, które mogą być sprzężone z sześcioma piętrusami. Taki zestaw pomieści nawet 1700 pasażerów i może poruszać się z prędkością eksploatacyjną do 160 km/h.

Wagony przetestowano pod względem kompatybilności z posiadanymi już przez KM wagonami piętrowymi, które można zaadaptować do nowych pojazdów. Władze KM nie kryją zadowolenia z dostawy. – Cieszę się niezmiernie z faktu dokonania końcowych odbiorów wagonów piętrowych i lokomotyw wyprodukowanych w bydgoskiej PESIE. Chciałoby się rzec, gdzie są teraz ci wszyscy życzliwi, którzy nie dawali szans na zrealizowanie tego zamówienia do końca 2015 roku. To dobra wiadomość u progu Nowego Roku, głównie dla podróżujących po Mazowszu naszymi pociągami – powiedział Czesław Sulima, dyrektor eksploatacyjny Kolei Mazowieckich.

Obecnie trwają szkolenia dla maszynistów. Kiedy pociągi wyjadą na tory? – Jeszcze tylko pozostaje przeszkolić maszynistów i innych pracowników do obsługi pojazdów i w połowie stycznia 2016 roku powinny wyruszyć na trasy – wyjaśnia Sulima.

W pociągach znajdziemy bezprzewodowy internet, system informacji pasażerskiej czy monitoring. Wyznaczono także specjalne strefy m.in. gastronomiczną, toalety oraz dla niepełnosprawnych. Wszystkie 24 pojazdy to wartość 267 mln zł, z czego 170 mln zł pozyskano ze środków unijnych.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.