Brwinów prowadzi ważną współpracę partnerską

Region

Oficjalna umowa partnerska pomiędzy Gminami Brwinów i Trzebiatówzostała podpisana 6 czerwca 2008 roku, lecz współpraca nieformalna została nawiązana dużo wcześniej i związana jest z tradycjami i historią 36 pułku piechoty Legii Akademickiej.

Pułk ten w wojnie obronnej 1939 roku stoczył bitwę pod Brwinowem, mieszkańcy Brwinowa i weterani 36 pp LA, co roku oddają hołd poległym żołnierzom podczas organizowanych uroczystości patriotycznych. W 1992 roku stacjonująca w Trzebiatowie jednostka wojskowa przejęła tradycje 36 pp LA i czynnie włączyła się w obchody brwinowskich uroczystości. Nawiązane kontakty coraz bardziej się zacieśniały, a przychylny klimat, który stworzył w 2003 roku Burmistrz Andrzej Guzik zaowocował nie tylko przyjazdami wojska do Brwinowa, ale także wizytami przedstawicieli samorządu Brwinowa w trzebiatowskiej jednostce wojskowej z okazji Święta Legii Akademickiej.

Przy okazji tych wizyt nawiązano współpracę pomiędzy samorządami, podobne problemy samorządowe miejscowości były dodatkowym atrybutem przemawiającym za podpisaniem porozumienia.

„Miasta dzielą się doświadczeniami w sprawach gospodarczych, ochrony środowiska i pozyskiwania funduszy z Unii Europejskiej” – mówi Sekretarz Trzebiatowa Ryszard Niemczuk. Prowadzona współpraca między miastami jest wielopłaszczyznowa – to wymiana młodzieży szkolnej, emerytów i rencistów, samorządowców oraz lokalnych przedsiębiorców. Szczególnie cenna jest wymiana młodzieży, która pozwala jej uczestnikom poznać miasto i region sąsiada, poprzez konkursy edukacyjne organizowane w szkołach przybliżyć jego historię i dzień dzisiejszy.

„Było super – tak krótko ocenia swój pobyt w Brwinowie Natalia Pilczuk, uczennica II klasy Publicznego Gimnazjum w Trzebiatowie – zwiedziliśmy Warszawę i Muzeum Powstania Warszawskiego, siedzibę zespołu Mazowsze, Muzeum Motoryzacji w Otrębusach, Brwinów i jego okolice”.

Współpraca między miastami cały czas się rozwija i zacieśnia, co dobrze rokuje na przyszłość.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.