Remont Działkowej w przyszłym roku?

Region

O ulicy Działkowej pisaliśmy już kilkakrotnie. Jej przebudowazaplanowana jest na rok 2010. Przewlekłość porozumień międzygminnych może jednak ten termin przesunąć.

Remont zaplanowany na rok 2010 jeszcze się nie rozpoczął i nic nie zapowiada, aby ten stan miał się wkrótce zmienić. Zniecierpliwieni mieszkańcy pobliskich osiedli czekają na przebudowę ulicy Działkowej i przeniesienie uciążliwego ruchu tranzytowego na nową ulicę Przyszłości, która ma połączyć Aleje Wojska Polskiego z nowym przejazdem, a w przyszłości wiaduktem.

„Stan nawierzchni jest tragiczny, podłoże nie jest przystosowane do ruchu samochodów ciężarowych, a hałas generowany przez te pojazdy przekracza normy i jest koszmarem” – pisze do nas pan Paweł Gajewski, który nie wierzy, że w tym roku drogowcy wyremontują ulicę i zbudują nowy przejazd – „Niby ładnie, ale którędy dojadą tam samochody? Oczywiście Działkową… bo o prowadzącej tam ul. Przyszłości tylko się mówi, ale wciąż jej nie ma.” „I jeszcze temat obietnic Pana Prezydenta Pruszkowa, na stronie www.pruszkow.pl w zakładce „Pytania do Prezydenta” temat planowanego remontu Działkowej pojawia się już w 2005 roku i przez kilka lat z rzędu są zapewnienia, że to w tym roku lub w przyszłym roku. I w tym roku mamy to samo!”. Niestety obawy pana Pawła wydają się być słuszne.
   
– Remont ul. Działkowej zaplanowany jest w tegorocznym budżecie i jesteśmy na niego gotowi, ale sprawa się skomplikowała przez konieczność uzgodnień międzygminnych z gminą Brwinów – tłumaczy nam naczelnik Wydziału Inwestycji w Urzędzie Miasta, Elżbieta Korach. Projekt przebudowy ulicy przewiduje wyłączenie obecnej jezdni jako drogi osiedlowej przeznaczonej dla ruchu lokalnego. Obok niej ma zostać zbudowana nowa ulica Działkowa, która przejmie ruch przejazdowy. To wymaga utworzenia dodatkowego pasa drogi, który wchodzi już na grunty sąsiedniej gminy. Konieczne uzgodnienia z władzami Brwinowa przeciągają się. Między innymi dlatego, że w grę wchodzi tam wykup gruntów. Trudno w tej chwili przesądzić jak długo jeszcze będą trwały te negocjacje. Nie można wykluczyć, że jeśli będą się przeciągały, będziemy musieli tę inwestycję przesunąć na przyszły rok. Nie możemy jej rozpocząć przed zakończeniem spraw formalnych.
   
– Przewlekłość tych uzgodnień spowodowana jest stopniem skomplikowania spraw związanych z przekazaniem gruntów pod nowy odcinek ulicy przez osiedle Parzniew – tłumaczy nam przyczyny zwłoki burmistrz Brwinowa, Andrzej Guzik. Przypuszczalnie dopiero za około dwa miesiące uda się uregulować te sprawy notarialnie i to dopiero pozwoli Pruszkowowi na dokończenie projektu ulicy w tym rejonie. Biorąc pod uwagę następujące po tym procedury wymaganych zezwoleń i przetargów wykonawczych realnie patrząc na sprawę należy się liczyć z tym, że rozpoczęcie inwestycji możliwe będzie dopiero na wiosnę 2011 roku – dodaje burmistrz.
   
A co z budową ulicy Przyszłości, która ma przejąć tranzyt z Działkowej. Za budowę drogi odpowiedzialne jest Starostwo Powiatowe w Pruszkowie. Te jednak twierdzi, że problem z rozpoczęciem inwestycji wynika z braku działań Urzędu Miasta.
   
– Jesteśmy gotowi do rozpoczęcia tej inwestycji – mówi nam zastępca naczelnika Wydziału Inwestycji i Drogownictwa w Starostwie, Sławomir Walendowski – Moglibyśmy ją rozpocząć nawet w tym roku, ale na przeszkodzie stoi brak konkretnych uzgodnień, co do terminu i warunków budowy nowego przejazdu w ulicy Przejazdowej. Te negocjacje z PKP prowadzi Urząd Miasta Pruszkowa i dopóki  nie zakończą się one jednoznacznym, wiążącym strony uzgodnieniem nie możemy budować ulicy Przyszłości, bo przecież nie może ona prowadzić donikąd.
   
Jedna z ważniejszych inwestycji dla Pruszkowa,  mimo że zaplanowana w budżetach, może nie zostać wykonana w terminie przez brak odpowiednich porozumień między gminami. A na Działkowej nic się nie zmienia. Dziury, zatory, hałas i spaliny. W tej sytuacji nie dziwimy się, że mieszkańcom trudno uwierzyć w obietnice.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

jacuzzi ogrodowe