Czy uda się zdobyć dofinansowanie na kolektory słoneczne?

Region

14 maja zamykają się listy chętnych do zainstalowania kolektorówsłonecznych w Michałowicach i Pruszkowie. Bez względu na ostateczną decyzję w sprawie dopłat już teraz można mówić o sukcesie. W sumie podpisane umowy złożyło już blisko 1200 osób.

W ostatnich dniach kwietnia urzędy w Pruszkowie, Michałowicach, Brwinowie i Piastowie przeżywały niespotykany najazd interesantów. W Pruszkowie urzędnicy nie byli w stanie obsłużyć wszystkich interesantów, wprowadzili więc numerki uprawniające do złożenia dokumentów w następnym tygodniu.W Michałowicach od razu podjęto decyzję o przesunięciu terminu.

– Zdecydowaliśmy się przedłużyć termin przyjmowania umów do 14 maja z dwóch względów – tłumaczy Remigiusz Górniak, pracownik Urzędu Gminy w Michałowicach odpowiedzialny za realizację projektu – Wiedzieliśmy, że wielu mieszkańców zostawiło to sobie, jak zwykle, na ostatni moment i mieliśmy już informację, że Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych przełożyła termin przyjmowania wniosków od gmin dopiero na wrzesień. To daje i nam, i uczestnikom programu, więcej czasu oraz spokoju na dokładne przygotowanie samego wniosku.
   
Merytoryczna poprawność wniosku może jednak nie wystarczyć. Gminy z rejonu warszawskiego są uznawane przez UE za bogate i przy punktacji wniosków startują z nieco gorszej pozycji. Muszą więc szukać pomysłów na zdobycie dodatkowych punktów. Jednym z nich jest stowarzyszenie się kilku gmin w ramach partnerstwa.
   
– Możemy tu jednak mówić jedynie o partnerstwie w ramach wzajemnej pomocy i wspierania się sąsiadujących ze sobą gmin, ale nie w składaniu wspólnego wniosku – mówi Górniak – To byłby błąd, bo przy dużej ilości wniosków narzucane jest ograniczenie kwotowe i wtedy nasze wspólne wystąpienie nie miałoby szans akceptacji.
   
W naszym regionie zdecydowanym liderem w przygotowaniach solarnego projektu jest gmina Michałowice. Pierwsza go wytropiła, zaangażowała się w jego realizację i udostępniła swoje doświadczenia innym gminom. Doczekała się też najlepszych efektów. D0 14 maja aż 620 właścicieli domów jednorodzinnych złożyło podpisane umowy, stanowiące deklaracje przystąpienia do programu. W znacznie większym Pruszkowie złożono 343 umowy. W Brwinowie 114, a w Piastowie 100, ale tam terminy mijają później.
   
– Trudno obecnie ocenić nasze szanse w tym projekcie – rozważa unijny ekspert z Michałowic – Nie znamy jeszcze ani skali konkurencji, ani rzeczywistych kryteriów oceny wniosków. Ale nawet jeśli nie załapiemy się na pierwsze rozdanie w tym programie, to jest to dopiero jego początek, bo Unia stawia na odnawialne źródła energii. Jesteśmy dobrze przygotowani i to daje nam duże szanse na sukces.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.