Wicestarosta winnym w procesie zarządu gminy Ochota

Region

21 kwietnia 2010 r., w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy, zakończyłsię proces członków zarządu gminy Warszawa Ochota, w którym wśród oskarżonych znajdował się między innymi Dariusz K., aktualnie pełniący funkcję wicestarosty powiatu pruszkowskiego. Samorządowiec otrzymał wyrok roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na cztery lata. Wyrok nie jest prawomocny.

Sprawa dotyczy okresu, gdy Dariusz K. był członkiem zarządu warszawskiej gminy Ochota.  Wspólnie z nim na ławie oskarżonych zasiedli ówczesny dyrektor dzielnicy, Andrzej B. oraz dwóch innych członków zarządu, Andrzej B. i Roman R. Wszyscy zostali skazani za bezczynność w związku z egzekwowaniem należności od klubu sportowego RKS Skra w Warszawie.

Warszawski klub „Skra” notorycznie zalegał gminie z płatnościami za użytkowanie wieczyste gruntu, będącego własnością dzielnicy Ochota, przy ul. Wawelskiej 5. Akt oskarżenia  zarzucił samorządowcom działanie na szkodę dzielnicy poprzez zawieszenie egzekucji komorniczej i późniejszy zwrot zajętych klubowi pieniędzy (szacowanych na kwotę 3,8 mln zł za lata 1992-97).  

Najbardziej dotkliwa kara spotkała byłego dyrektora zarządu dzielnicy Ochota, Andrzeja B. Został on skazany na trzy lata pozbawienia wolności. Członek zarządu, Andrzej B. usłyszał wyrok dwóch lat pozbawienia wolności.

Dariusz K. otrzymał wyrok roku więzienia w zawieszeniu na cztery lata oraz grzywnę w wysokości 100 tys. zł. Dodatkowo sąd orzekł wobec niego karę dodatkową w postaci zakazu zajmowania stanowisk kierowniczych związanych z podejmowaniem decyzji finansowych w jednostkach administracji rządowej oraz samorządu terytorialnego przez okres pięciu lat.
Czwartego z oskarżonych samorządowców Romana R. sąd skazał na sześć miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata oraz grzywnę w wysokości
10 tys. zł.

Dodatkowo  Sąd orzekł o podaniu wyroku do wiadomości publicznej poprzez wywieszenie treści wyroku w siedzibie Urzędu m.st. Warszawy oraz Urzędu Dzielnicy Ochota przez okres 3 miesięcy.  Wyrok nie jest prawomocny.

Sprawa o niegospodarność członków zarządu dzielnicy Ochota ciągnęła się od kilku lat. Dwóm głównym oskarżonym w sprawie prokuratura postawiła zarzut z powodu nieegzekwowania od klubu RKS Skra opłat za użytkowanie gruntu w wysokości 645tys. zł rocznie (inna wycena mówi o ok. 200 tys. rocznie). Oskarżeni zaniechali egzekucji należnego długu w ten sposób, że nie wystąpili o jego zwrot  do sądu oraz nie ustalili nowych wyższych stawek opłat po zakwestionowaniu obowiązujących przez Trybunał Konstytucyjny. Zarzut dotyczył również zawieszenia przez władze dzielnicy egzekucji komorniczej i dokonanie zwrotu zajętych klubowi pieniędzy. Z wyliczeń prokuratury wynika, że za lata 1992-97 miasto poniosło stratę w wysokości ok. 3,8 mln zł, z powodu opieszałości w ściąganiu opłat i doprowadzeniu do ich przedawnienia. Łączna suma zaległości „Skry” w stosunku do dzielnicy określona została przez prokuraturę na kwotę 7 mln. zł.  

Zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa skierował były prezydent Warszawy Lech Kaczyński po dokonaniu nadzorowanej przez niego kontroli przeprowadzonej przez miejskie biuro audytu.

Dariusz K. był w tym czasie jednym z członków zarządu dzielnicy Warszawa Ochota. W przeprowadzonej rozmowie wyjaśnia, że w okresie kiedy pełnił funkcję członka zarządu sprawa zadłużenia klubu „Skra” stawała na zarządzie jeden raz w kwietniu 1999 roku. Zarząd dzielnicy podjął wówczas stanowisko o konieczności wyegzekwowania zadłużenia klubu w drodze egzekucji sądowej, która doprowadziła do zajęcia konta bankowego „Skry”. Twierdzi, że nie jest winny zarzucanych mu czynów, a od wyroku będzie się odwoływać.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Najczęściej komentowane

Pruszków ma nowego prezydenta

Pruszków / Wybory 2024
60

Bąk kontra Makuch

Pruszków / Wybory 2024
18

Wyborcza dogrywka przed nami

Region / Wybory 2024
10