Toalety w regionie? Ależ są!

Region

Konia z rzędem temu, kto w trybie pilnym znajdzie w Pruszkowieestetyczną toaletę miejską. Nieco lepiej, co nie znaczy - dobrze, jest w sąsiednich miejscowościach.

Pan Sebastian przyjechał z Gdańska do znajomej w Pruszkowie. – Wysiadłem z kolejki WKD i poczułem potrzebę udania się do przybytku, tam gdzie król piechotą chodzi. Rozglądałem się uważnie wokół, niestety nie udało mi się zobaczyć pożądanego napisu WC. Dopiero jakaś uprzejma pani pokazała mi pobliską przychodnię i tam udało mi się skorzystać z szaletu.
    
Czy rzeczywiście jest aż tak źle, czy to wyłącznie incydentalny przypadek przyjezdnego? Postanowiliśmy to sprawdzić. Idealna toaleta publiczna to miejsce czyste, pachnące i zadbane oraz kompletnie wyposażone. Obecność papieru toaletowego, mydła i ręczników powinno być normą. Ważne jest również przystosowanie toalety dla niepełnosprawnych oraz funkcje dodatkowe takie jak przewijak dla dzieci. Niestety, takie normy spełniają chyba tylko szalety w restauracjach McDonald's w Pruszkowie i w Jankach.
    
Tymczasem w naszym regionie można niemal wyłącznie skorzystać z toalet przenośnych, popularnie określanych toi-toi'ami. W Pruszkowie jest ich 10, w Podkowie Leśnej i Piastowie  – 5, w Brwinowie i Milanówku – 7. Ustawione są w najbardziej newralgicznych punktach miejscowości, serwisowane 2 razy w tygodniu i kontrolowane przez Sanepid. Zdaniem Sylwii Wiłkojć-Kowalskiej z Urzędu Miasta w Brwinowie to najbardziej praktyczne i ekonomiczne rozwiązanie. Niestety, nie da się w nich umyć rąk, nie skorzystają z nich również osoby niepełnosprawne.
    
Mistrzostwa świata w piłce nożnej Euro 2012 zbliżają się nieuchronnie, a po ogólnodostępnych toaletach w naszym regionie, ani widu, ani słychu. Owszem, na dworcach kolejowych funkcjonują szalety płatne, ale ich standard również pozostawia wiele do życzenia. Znacznie lepiej jest w barach i restauracjach, tyle, że nie zawsze łatwo się do nich dostać. Są jeszcze liczne centra handlowe i stacje benzynowe np. w Jankach – w tych miejscach estetycznych toalet nie brakuje. W ostateczności pozostają nam jeszcze bramy albo lasy, tyle że za taki występek straż miejska może nas ukarać wcale niemałą grzywną.  

Pod koniec roku 2009 firma CWS-boco stworzyła patrole czystości, aby sprawdzić stan toalet w największych miastach polskich w związku ze zbliżającymi się Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej Euro 2012. Kampania miała na celu podniesienie standardu toalet. Wyniki były całkiem niezłe: ¾ z kontrolowanych placówek zasłużyło na miano „czystej toalety”. Kiedy tak będzie w naszym regionie?

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.