Szkoła na miarę potrzeb i oczekiwań

Region

Kompleks miejskiego zespołu szkolnego w Podkowie Leśnej doczeka sięznaczącej rozbudowy. Wzbogaci się o nowe skrzydło i nowoczesną halę sportową. Podjęcie tej rozbudowy w czasie kryzysu gospodarczego, skutkującego zmniejszonymi wpływami do kasy miejskiej, budzi spore kontrowersje wśród mieszkańców. „Dlaczego właśnie teraz? I czy musi to być inwestycja na tak dużą skalę, która spycha wszystkie inne potrzeby na dalszy plan?” – pytają.

Budynek szkolny Obecnego Zespołu Szkół w Podkowie Leśnej zbudowano 45 lat temu na miarę ówczesnych potrzeb i standardów. Od tego czasu miasto znacznie się rozrosło, przybyło nowych mieszkańców, a więc i dzieci w wieku szkolnym. Na to nałożyły się dodatkowe czynniki. Kolejne reformy oświaty najpierw w 2000r. dodały szkole gimnazjum, a obecnie dołożyły jeszcze dzieci sześcioletnie. Dodatkowo szkoła jest zobowiązana do przyjmowania kilkudziesięciu dzieci cudzoziemców, przebywających w ośrodku dla uchodźców, znajdującym się na terenie gminy.
    
– Te wszystkie czynniki spowodowały decyzję rady miasta, że z rozbudową szkoły nie można już dłużej czekać – mówi burmistrz Podkowy, Andrzej Kościelny – Oczywistą częścią tego problemu są też aspiracje i oczekiwania rodziców. W naszym mieście, jak pokazują statystyki, procent inteligencji z wyższym wykształceniem jest bardzo wysoki, trudno się więc dziwić rodzicom, że chcieliby zapewnić swoim dzieciom jak najlepsze warunki kształcenia. Pierwsza koncepcja nowej szkoły opracowana w oparciu o społeczne wnioski dotyczyła wręcz centrum edukacyjnego, którego koszt sięgał 20 mln zł. Oczywiście z punktu widzenia naszych możliwości było to całkowicie nierealne. Dlatego obecnie realizowaną koncepcję przygotowaliśmy w oparciu o zgłoszone przez dyrekcję szkoły elementy niezbędnie konieczne do jej prawidłowego funkcjonowania.
    
Dobudowane zostanie nowe skrzydło dydaktyczne dla gimnazjum, z salami lekcyjnymi, pracowniami komputerowymi i językowymi, a także biblioteką oraz czytelnią. Powstanie także sala sportowa z widownią na 100 miejsc, siłownią i zapleczem. Będzie ona miała także osobne wejścia, co umożliwi wykorzystywanie jej nie tylko dla potrzeb szkoły. Stary budynek otrzyma nową część wejściową dostępną dla osób niepełnosprawnych oraz dodatkową część administracyjną. Koszt realizacji rozbudowy to ok. 10 mln zł. Prace rozpoczęły się 10 marca br. i według harmonogramu wykonawczego zakończą się w ciągu 18 miesięcy.

– Ten zakres pozwoli nam wreszcie na właściwe zorganizowanie procesu dydaktycznego – odpowiada nam dyrektor Zespołu Szkół, Elżbieta Mieszkowska, zapytana o celowość tak dużej rozbudowy – Obecnie mamy tylko 12 sal na 17 oddziałów, więc siłą rzeczy nauka odbywa się na dwie zmiany, a maluchy mieszają się z gimnazjalistami. Część lekcji WF z konieczności odbywa się w terenie bez względu na pogodę. Brak nam warunków do zorganizowania pracowni przedmiotowych z prawdziwego zdarzenia. Te warunki nie odpowiadają współczesnym normom. Nowe skrzydło gimnazjalne i sala sportowa pozwoli to wreszcie zmienić.

– Rozbudowa szkoły jest oczywiście potrzebna – potwierdza Ewa Domaradzka, przewodnicząca Związku Podkowian – Warto jednak już teraz się zastanowić nie tylko nad tym, ile będzie kosztowała sama budowa, ale i nad niemałymi kosztami utrzymania tak dużego obiektu. Dla naszego niezbyt dużego budżetu miejskiego będzie to problem niebagatelny. Może warto zaproponować jakąś formę partycypacji MSWiA, które odpowiada za ośrodek dla cudzoziemców, z którego corocznie mamy kilkadziesiąt dzieci?

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.