Zdjęcia lotnicze Dulagu z 1944 roku

Region

Publikowane przez nas unikalne zdjęcia lotnicze zostały wykonane przezniemieckie Luftwaffe latem 1944 roku. Pochodzą z centralnych zbiorów amerykańskiego The National Archives at College Park pod Waszyngtonem.

Trafiły tam ze składów Abwery i Luftwaffe odkrytych i wywiezionych przez wojska amerykańskie pod koniec II wojny światowej, dzięki temu ocalały. W magazynach archiwum znajduje się jeszcze ok. 4 ton (!) podobnych dokumentów. Odnalezione po 65 latach zdjęcia zostały skopiowane i sprowadzone do Polski przez Zygmunta Walkowskiego znanego varsavianistę, i dokumentalistę, laureata Nagrody Kustosza Pamięci Narodowej. Amerykańskie archiwum udostępnia kopie zdigitalizowanych dokumentów (zapisane na płytach CD) każdemu i bezpłatnie. Warto byłoby podjąć starania mające na celu sprowadzenie (lub choćby wypożyczenie) tych dokumentów w celu udostępnienia ich zawartości historykom i archiwistom.

Pierwsza fotografia wykonana jest w dniu 27 lipca1944 roku na kilka dni przed wybuchem Powstania Warszawskiego. Druga jest jedną z serii czterech zdjęć wykonanych przez lotnictwo niemieckie w dniu 15 sierpnia 1944 roku i obejmuje obszar miejscowości: Pruszków, Brwinów, Błonie i Grodzisk Mazowiecki.

Fotografie wykonał pilot Luftwaffe, Oberleutnant Wischnewski, co potwierdza widoczny na obrazie specjalny stempel z datą i godziną oraz podpisem autora. Zdjęcia zrobione były z wysokości 2000-2500 metrów specjalnym aparatem wyposażonym w znakomitą optykę Zeissa. Wykonane były techniką diapozytywową na płytach szklanych o wymiarach 29,5×29,5cm, umożliwiających prezentację na ekranie za pomocą rzutników.

Zaawansowana technika, zastosowany sprzęt oraz materiały o wysokiej rozdzielczości (jakość fotografii jest porównywalna ze stosowanymi dziś zdjęciami satelitarnymi), a także sygnatury „Geheim!” świadczą, że nie były to zwykłe zdjęcia kartograficzne.

Na wcześniejszym zdjęciu z 27 lipca 1944 zaznaczone i wyraźnie wyodrębnione są: teren Zakładów Kolejowych, dworca i innych obiektów związanych z koleją. Być może Niemcy szukali miejsca spełniającego warunki na zlokalizowanie obozu przejściowego jeszcze przed wybuchem powstania? Dokładnie w tym miejscu, na terenie zakładów kolejowych 6 sierpnia 1944 roku został ulokowany obóz przejściowy Dulag 121. Drugie ze zdjęć powstało 15 sierpnia, kiedy powstanie jeszcze trwało, ale jego los był już przesądzony. Pruszkowski obóz działał już od tygodnia.

Zdjęcia w wysokiej rozdzielczości do pobrania poniżej
(aby je pobrać należy kliknąć na link prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję „Zapisz element docelowy jako”):

1. Zdjęcie Pruszków 1944 rok
2. Zdjęcie Brwinów 1944 rok
3. Zdjęcie Dulag 1944 rok

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły

Najchętniej czytane

Pruszków ma nowego prezydenta

Pruszków / Wybory 2024
11443

Pierwsze oficjalne wyniki z Pruszkowa

Pruszków / Wybory 2024
4288

Bąk kontra Makuch

Pruszków / Wybory 2024
3244

Znamy wyniki wyborów w gminach

Pruszków / Wybory 2024
3211

Najczęściej komentowane

Pruszków ma nowego prezydenta

Pruszków / Wybory 2024
76

Bąk kontra Makuch

Pruszków / Wybory 2024
23
Grill gazowy