Węzeł Janki

Region

Węzeł Janki powstanie w pobliżu obecnego centrum handlowego, naprzecięciu nowej Trasy Salomea-Wolica z obecną Trasą Katowicką (tzw. krajową „8”)

Przyszła trasa Salomea-Wolica łącząca Aleje Jerozolimskie z Trasami Katowicką i Krakowską w znacznym stopniu ograniczy możliwości ruchu lokalnego. Pomiędzy Węzłem Opacz (opisywanego w poprzednim numerze gazety) a Węzłem Janki będzie możliwość lokalnego przejazdu pod trasą tylko w trzech miejscach.

Pierwsza – obecny przejazd ul. Pruszkowską z Raszyna zmieni swój przebieg i zamiast ul. Targową (będzie tam tylko kładka dla pieszych) do Michałowic doprowadzi przedłużeniem ul. Parkowej. Niemożliwy będzie też przejazd ulicami Poniatowskiego (Michałowice) i Trakt Grocholicki (Raszyn), tu również będzie tylko kładka dla pieszych. Drugą możliwość przejazdu samochodem pod trasą S-W stworzy ul. Centralna, pomiędzy Michałowicami-Wsią a Puchałami. Trzecią opcją będzie ul. Sokołowska, która przejdzie nad trasą wiaduktem i jako jedyna z wymienionych będzie miała połączenie z trasą S-W. Ten mini-węzeł Wypędy umożliwi zjazd z trasy na ul. Sokołowską (z obu kierunków) oraz wjazd na nią, ale tylko w stronę Warszawy. Z Pruszkowa i okolic do centrum handlowego będzie się więc można bez przeszkód dostać tradycyjną drogą, czyli ul. Sokołowską, przez Pęcice i Sokołów.

Sam Węzeł Janki usytuowany będzie tuż za centrum handlowym, na przecięciu Trasy Salomea-Wolica z obecną drogą przyspieszonego ruchu nr 8, czyli tzw. Trasą Katowicką.  Węzeł umożliwi rozjazdy we wszystkich kierunkach. W początkowym okresie nieprzejezdne będzie jednak jego połączenie z Trasą Krakowską (droga krajowa nr 7). Projekt budowy trasy na tym odcinku został skutecznie oprotestowany przez mieszkańców i decyzją NSA wrócił na etap uzgodnień środowiskowych. Opóźni to jego realizację prawdopodobnie o kilka lat.

A terminy realizacji głównej trasy? Według oficjalnych planów Węzeł Janki, jako integralny element Trasy S-W powstanie wraz z nią, czyli w roku… 2012.
    
Ważnym dla nas połączeniem komunikacyjnym powiązanym z Węzłem Janki stanie się odległy od niego o 2 km Węzeł Paszków (obok C.H.Maximus). To w tym miejscu będzie miała swój początek słynna „Paszkowianka”, która dla Pruszkowa ma stać się zachodnią obwodnicą miasta, prowadzącą ruch tranzytowy na autostradę A2. Stworzy ona dogodny, szybki dojazd do Centrum Handlowego Janki. Kiedy? Termin jest niestety nieznany.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.